نوجوانی

نوجوانی و چالش های آن

هر کدام از ما، مراحل مختلفی از زندگی را تجربه می کنیم. با چالش های متفاوتی مواجه می شویم و سعی می کنیم که آن ها راحل بکنیم شاید یکی از جالبترین و البته چالش برانگیز ترین دوران زندگی هر فرد، دوره ی نوجوانی باشد. در این دوره ما نه تنها با خود تغییرات فردی نوجوانی و بلوغ روبه هستیم بلکه با اطرافیان نیز چالش های متفاوتی را خواهیم داشت.

در این جا سعی شده به توضیح برخی از این چالش ها پرداخته بشود. در ابتدا با تقسیم بندی سن و دوران نوجوانی شروع می کنیم.

تقسیم بندی سن نوجوانان

در یکی از آخرین دسته بندی های سن که سازمان بهداشت جهانی انجام داده است، نتیجه به این صورت است که:

 

0_17سالگی :زیر سن قانونی

18_25سالگی ‌: نوجوانی

25_65سالگی ‌:جوانی

66_79سالگی :میانسالی

80_90سالگی: بزرگسالی

100تا بالاتر :پیرمردی

 

این دسته بندی بر اساس دو مقوله ارائه شده  است 1.تغییرات در نقش اجتماعی(تغییرات در الگوی کار کردن، الگوی بزرگسالی ، بحران های هویت و سن یائسگی) 2.تغییرات در قابلیت ها (حالت ناتوانی ها، کهولت و تغییرات در وضعیت های جسمانی)

از بین این دو، تغییرات در نقش های اجتماعی حائز اهمیت بسیار است و در واقع مهم ترین عامل برای بررسی سن بزرگسالی است.

طبق تحقیقات مختلفی که صورت گرفته؛ نوجوانی را به دوره های تکاملی متفاوتی تقسیم کرده اند. یکی از آن ها تقسیم به سه دوره 1.اوایل نوجوانی (10_13) سالگی   2.اواسط نوجوانی (14_17) سالگی  3.اواخر نوجوانی (18 تا اوایل دهه 20سالگی) است. برخی دیگر نوجوانی را طور دیگری می بینند. آن را یک دوره طوفان و استرس می نامند.

اخیرا به این نتیجه رسیده اند که نوجوانی می تواند سخت ترین مرحله ی زندگی باشد. درگیری ها و چالش ها اغلب به چهار دسته تقسیم می شوند:

چالش  با والدین : نوجوانان اغلب بر ضد والدینشان می شوند و در مقابل آنان مقاومت می کنند.

2.به هم ریختگی احساسی :احساسات آن ها در این دوره بهم می ریزد و تغییرات  احساسی زیادی را تجربه می کنند.

3.رفتارهای ریسکی :در این دوره نوجوانان، تمایل به انجام رفتارهایی با ریسک بالا دارند و حتی ممکن است ریسک صدمه زدن به خود یا اطرافیانشان را هم به جان بخرند!

4.چالش با دوستان :پذیرفته شدن ومورد تایید بودن  در گروه دوستان یکی از مشکلات عمده ی نوجوانان است که بر اعتماد به نفس آنان بسیار تاثیر می گذارد.

ارتباط بین والدین و نوجوان

کیفیت رابطه بین والدین و نوجوان به هر دوطرف بستگی دارد.به آداب ها و اخلاق هایی که دارند.

چالش بین والدین و نوجوانان

گاهی اوقات دوره ی نوجوانی به عنوان دوره ی طوفان و استرس بیان می شود.. زمانی است که نوجوانان از جنبه های مختلف  هورمونی، احساسی و اخلاقی تغییر می کنند. طبق تحقیقات، این تغییرات نه تنها اخلاقیات نوجوان را تغییر می دهد بلکه بر روابط او با دیگران نیز تاثیر می گذارد. نوجوانان کوچکتر دراین مرحله به دنبال آزادی بیشتر و استقلال هستند و مایل اند  که شخصیتی قوی با قوانینی که خود آن را قبول دارند ، داشته باشند.

برخی شواهد نشان می دهند که درگیری طولانی مدت بین والدین و نوجوانان بر احساسات و اخلاقیات آنان تاثیر می گذارد. هم چنین توانایی نوجوان در برخورد با مشکلات و حل تعارض ها می تواند تحت تاثیر خانواده ی او قرار بگیرد. به طور مثال یک محقق متوجه شد  نوجوان هایی که  در چالش با والدین هستند بیشتر امکان دارند که مشکلات رفتاری  مثل پرخاشگری از خود نشان دهند.

به طور کلی بین شخصیت و رفتار هایی که نوجوانان دارند  و چالش هایی  که با والدین خود داشته و یا دارند؛ همبستگی بالایی وجود دارد.

منبع چالش ها

طبق تحقیقات نشان داده شده است که والدین و نوجوانان علاوه بر اختلاف دیدگاه نسبت به رابطه شان، راجع به منبع این چالش ها هم اختلاف نظر دارند. طبق مشاهدات روان‌شناسان، چالش زمانی آغاز می شود که دیگر والدین و نوجوانان با هم گفتگو نمی کنند و نوجوانان به دنبال به دست آوردن استقلال هستند. برای والدین نیز دشوار است که به نوجوانان اجازه دهند که بیش از این در روابط و فعالیت های شخصی شان مستقل باشند. آن ها با هدف مراقبت از نوجوانان، می خواهند کنترل بیشتری بر آن ها اعمال کنند.

تفاوت در نگاه به مسائل

به طور مثال والدین معتقدند  که انتظارات آن ها بر طبق عرف جامعه است ولی نوجوانان معتقدند که چالش آن ها به خاطر شخصیت خود والدین  و سخت گیری بیش از حد آن ها است.

اثرات چالش  بین والدین ونوجوان

مسئله این است که کدام یک بیشتر تاثیر می گیرند؟ تحقیقات نشان می دهند که نوجوانان می توانند سریع تر بعد از یک مشاجره خود را پیدا کنند و آرام شوند و مشاجرات برای والدین  جدی تر است . والدین احساس می کنند که از طرف فرزندان طرد شده اند و این احساس، استرس فراوانی برای آنان ایجاد می کند. ودر این بین مادران، تحت تاثیر بیشتری قرار می گیرند.

تفاوت جنسیت ها

زنان نسبت به مردان وابستگی بیشتری به خانواده دارند و دختر ها به نسبت پسرها، نیاز به حمایت عاطفی بیشتری از سمت خانواده؛ دارند. از طرفی پسر ها چالش بیشتری با خانواده دارند ولی بااین حال، سخت گیری خانواده ها نسبت به دختران و سبک زندگی آن ها بیشتر است تا پسرها.

در یک نتیجه گیری کلی در این چالش هر دوطرف نقش دارند و نکته مهم درک تفاوت نگاه هر دوطرف به این رابطه و چالش ها است.

منابع

_مقاله ی تضاد بین نوجوانان و والدین به قلم نازنین حبیبی _روان  شناس کودک و نوجوان

 _EN. Brilio. Net