یوگا درمانی برای نوجوانان

یوگا درمانی برای نوجوانان
 

یوگا «یک جا نشستن با چشم‌های بسته» نیست!!!

وقتی حرف از یوگا می‌شود، خیلی از ما یک نفر را با لباس سفید و چشم‌های بسته تصور می‌کنیم که ساعت‌ها روی زیرانداز مخصوص می‌نشیند.

در حالی که یوگا مانند کاراته، کنگ فو و تای چی، ورزشی روش‌مند بوده و از دانشی کهن برخوردار است.

در واقع رمز پایداری یوگا طی قرن‌ها این است که توانسته پا به پای دانش و نیاز انسان در دوره‌های مختلف، به روز رسانی شود و پاسخگوی خواسته‌های بدنی، ذهنی و شناختی انسان ها باشد.

خوب است بدانیم که یوگا، سلامت محور است و فقط در مرحله‌ی آساناها که تمرینات بدنی هستند، بیش از هشتاد هزار تنوع اجرا دارد.

مجموع این تمرین‌های مستمر بدنی و ذهني پاسخگوی نیاز همه‌ی ما به انعطاف‌پذیری، قدرت، تناسب اندام و در نتیجه سلامت روحي و جسمي بیشتر است.

تاثيرات يوگا بر سلامت روان:

يوگا بطور خاصی به مديريت ، كنترل و مهار بیماریهایی همچون اضطراب ، افسردگي

بالا بردن توجه و تمركز ، بالا بردن تحمل و تاب آوري ، كاهش رفتارهاي تكانشي و خود آسيب رسان

كنترل خشم، افزايش حافظه.

و تاثير يوگا بر سلامت جسم:

رماتيسم ، آسم ، كمر درد ، فشار خون ، سندروم تونل كارپال ، ضعف حاد ، صرع ، سردرد ، بيماری های قلبی ، ام اس ، استرس (تنش) و شرايط و بيماريهای ديگر کمک میکند.

علاوه بر اين ،  با انجام يوگا توناليته یا قوام عضلات ، انعطاف ، قدرت و قوای بدنی افراد نیز بیشتر شده و كاهش چربی ، بهبود گردش خون ، تقويت سيستم ايمنی بدن و حس تندرستی و آرامش نیز از دیگر اثرات یوگا تشخیص داده شده است.

در زبان سانسكريت که زبان كلاسيك هند است يوگا به معنی "اتحاد و يگانگی" است. به اعتقاد يوگیها خوشبختی واقعی ، آزادی و بصيرت از طريق وحدت با آگاهی الهی یا "برهما" و خود برتر که "آتمن" نامیده میشود ، اتفاق میافتد و تمرينات متعدد يوگا راهکاری برای رسيدن به اين هدف است. برای مثال در "هاتا يوگا" وضعيت های عملی و تمرينات تنفسی به پاكسازی ذهن ، بدن و روان کمک میکند و بدين ترتيب يوگا ميتواند به يكپارچكی و وحدت دست یابد. تمرينات تنفسی یا پراناياما به پاكسازی نادی ها و مسيرهای انرژی حياتی یا پرانا كمك كرده و اجازه ميدهد پرانا براحتی سيال و جاری گردد. هنگاميكه كانالها و مسيرهای جريان انرژی حياتی  پاكسازی شوند و انرژی بلوكه شده در انتهای ستون مهره ها بنام "انرژی كندالينی" سيال شود و در مسير ستون مهره ها از ميان كانال مركزی یا "سوشومنا نادی" بالا رود ، به چاكرای تاج سر رسیده و رهايی و آزادی كندالينی به بصيرت و وحدت متجلی ميشود.

   ""همچون پرنده ای آزاد و رها باشيد""