در قسمت قبل، از روند تغییر ارتباط بین مردم در طول تاریخ گفتیم و اشاره کردیم که با ظهور فناوری‌های نوین ارتباطی، در واقع فصل جدیدی از تعاملات اجتماعی در میان انسان‌ها آغاز شده است که به هیچ عنوان نمی‌توان آن را نادیده گرفت و در تحلیل‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناختی از روابط میان انسان‌ها، باید حتما آن‌ها را منظور کرد.

شما نمی‌توانید روابط خود با دیگران را بهبود ببخشید، بدون آنکه در این موارد اطلاعات داشته باشید.

در ادامه بحث، یکی از تأثیرات جانبی این تغییرات، یعنی «پاسخ ندادن به پیام» را عنوان کردیم و در این قسمت با آن خواهیم پرداخت.

.وقتی جواب شما را نمی دهند، پشت سر هم پیام ندهید.

دلایل پاسخ ندادن پیام و تلفن:

به صورت کلی ممکن است بی‌نهایت دلیل برای پاسخ ندادن یک پیام یا تماس تلفنی وجود داشته باشد، اما در زیر به برخی دلایل که از نظر روانشناسی می‌تواند مهم باشد اشاره می‌کنیم:

۱) نخستین دلیل ممکن است این باشد که فرد واقعا در موقعیتی نیست که پیام شما را پاسخ دهد، دستش بند است، در حال رانندگی است، تلفنش را در خانه جا گذاشته، پیام را ندیده یا...

بنابراین اولین احتمال را متوجه این مورد باید دانست‌. فوری به سراغ فاجعه ساختن از اینکه طرف مقابل جواب ما را نمی‌دهد نرویم.

این کار باعث می‌شود که اگر واقعا اتفاقی نیفتاده باشد، وجهه شما نزد آن فرد خراب شود یا تصویری مضطرب از شما در ذهن او بماند که در ارتباطات بعدی به مشکل بخورید.

۲) عدم تمایل به رابطه

ممکن است فرد بخواهد یک رابطه‌ای را پایان دهد، بنابراین پاسخ تماس‌ها و پیام‌های طرف مقابل را نمی‌دهد.

در اینجا لازم است اشاره کنیم که از نظر اخلاقی، ما موظف هستیم برای پایان دادن یک ارتباط، به جای تخریب شخصیت، جواب ندادن، بلاک کردن و... دلایل خود را به صورت منطقی شرح دهیم.

پاسخ ندادن، صرفا کنجکاوی و پیگیری بیشتر فرد را موجب می‌شود و حتی ممکن است او را به سمت انتقام و آزار دادن ببرد.

بنابراین انایده گرفتن و پاسخ ندادن، به هر دو طرف رابطه ضربه خواهد زد.

۳) می‌خواهد چیزی بگوید که نمی‌تواند.

ممکن است فرد بخواهد چیزی را به شما بگوید یا قرار است پاسخی به درخواست شما دهد، اما اعتماد به نفس ندارد یا خجالت می‌کشد.

در این حالت او به جای حل مشکل، سعی می‌کند با فرار کردن از شما صورت مسأله را حل کند.

برای مثال شما از فردی می‌خواهید که یک کاری برای شما انجام دهد. بعد مشاهده می‌کنید که آن فرد هیچ پاسخی نمی‌دهد. در این‌جا می‌توانید پیامی با این مضمون که اگر نمی‌توانی آن کار را انجام دهی اشکالی ندارد و... برای او بفرستید و سعی کنید او را به صراحت تشویق کنید.

۴) گاهی اوقات فرد تعمدا جواب نمی‌دهد، تا کنجکاوی شما را برانگیزد. به روایت ساده‌تر، شما در «خماری» بمانید.

از طرفی می‌توان به یک اصل در روان‌شناسی اجتماعی به نام اصل کم‌یابی اشاره کرد.

طبق این اصل، آنچه منحصر به فرد و کمیاب‌تر است، بیشتر مورد علاقه واقع می‌شود.

بنابراین فرد ممکن است با پاسخ ندادن، قصد درگیری بیشتر شما را داشت باشد. این درگیری باعث می‌شود شما مدام به او فکر کنید و تخیلات زیادی از او را در ذهن بپرورانید.

فکر اینکه چرا جواب مرا نمی‌دهد؟ او چه آدم عجیبی است؟ اصلا به من فکر هم نمی‌کند و سوالات بسیار دیگر می‌تواند مبین این مورد باشد.

این کارها هرچه باشد و هر دلیلی پشت آن باشد، تاثیر بدی روی فرد مقابل خواهد داشت.

فرد ممکن است احساس طرد شدگی به او دست دهد و یا عزت نفسش تخریب شود. این موضوع ممکن است حتی در نگرش کلی فرد و روابط بعدی او نیز تاثیر بگذارد. مثلا اگر این نادیده گرفته شدن از طرف پارتنرش باشد، ممکن است در روابط بعدی نیز همواره اضطراب و ترس از طرد شدن با او باقی بماند.

واکنشی که او نسبت به این موضوع خواهد داشت، معمولا پشت سر هم پیام دادن و زنگ زدن است. این کار باعث می‌شود طرف مقابل هم کلافه شود.

در برابر پاسخ نگرفتن چه کار کنیم؟

واقعیت این است که شاید کار زیادی برای مجاب کردن فرد به پاسخ نتوانید انجام دهید، اما حداقل می‌توانید از آسیب بیشتر خود جلوگیری کنید.

اولین کار حفظ  متانت خودتان است. به هیچ وجه در دام مدام زنگ زدن و پیام دادن نیفتید.

در ابتدا که با این مسأله مواجه می‌شوید، تمام احتمالات را در نظر بگیرید و اگر زمان بیشتری گذشت، پس از چند بار تماس و پیام با فاصله، دیگر هیچ پیام و تماسی با او نداشته باشید.

اگر قرار باشد پیام شما را ببیند یا پاسخ دهد، لازم نیست بیشتر با وی تماس حاصل کنید، چراکه با چند تماس و پیام قطعا آگاه خواهد شد.

بیشتر تماس گرفتن شما تنها موجب کلافگی بیشتر وی و پایین آمدن وجهه شما نزد آن فرد خواهد شد. اگر قصد وی برانگیختن کنجکاوی شما باشد نیز با این کار ممکن است باعث شوید او خود به شما پیام دهد.

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید