امروزه افسردگی به یکی از شایع ترین اختلال های روانی در سراسر دنیا تبدیل شده است که مختص به جنسیت،سن،فرهنگ،طبقه ی اجتماعی و یا اقتصادی خاصی نیست و همه ی مردم در می توانند در معرض این اختلال قرار بگیرند.دراین مطلب می خواهیم به این بپردازیم که اصلا افسردگی چیست و آیا همه ی افراد دچار یک مدل افسردگی می شوند یا این که افسردگی انواع مختلفی دارد؟

تعریف

افسردگی متداول ترین نوع اختلال نوروتیک یا روانی است.حالتی از خلق پایین و بی میلی به فعالیت یا بی تفاوتی که بر افکار،رفتار،احساسات و شادکامی شخص تاثیر می گذارد.این اختلال به قدری شایع است که لقب سرماخوردگی روانپزشکی را به خود گرفته است و حدود 20% بزرگسالان مبتلا به این اختلال هستند.اختلال افسردگی فقط یک علت ندارد و از تعامل عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی به وجود می آید.طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی،افسردگی احساس غم پایدار و کاهش تمایل به انجام کارهایی است که قبلا از آن ها لذت می بردیم.البته این کاهش انگیزه باید حداقل دو هفته طول بکشد.در این بین فرد افسرده ممکن است برخی احساس ها هم چون بی ارزشی،احساس گناه،پوچی و خستگی را نیز تجربه بکند.

انواع افسردگی

انواع افسردگی شامل افسردگی اساسی،افسردگی خویی(مداوم)،افسردگی فصلی،افسردگی ناشی از مواد و دارو،افسردگی ناشی از بیماری جسمانی دیگر می باشد.

افسردگی اساسی

اگر در طول دو هفته شما هرروز ناراحت،گرفته و ناتوان باشید امکان دارد که دچار اختلال افسردگی اساسی شده باشید.اختلال افسردگی اساسی یک حالت بیماری است که شیوه تفکر و احساس شما را تغییر می دهد و به انواع مشکلات جسمی و عاطفی منجر شود.ممکن است در انجام فعالیت های عادی روزانه به مشکل بخورید و گاهی احساس کنید که زندگی در این جهان ارزشی ندارد.

نشانه ها

کاهش محسوس علاقه یا لذت در تمام،یا تقریبا تمام فعالیت ها در بخش عمده ی روز،تقریبا هر روز.

کاهش وزن قابل ملاحظه به هنگامی که رژیم گرفته نشده است یا افزایش وزن،یا کاهش و افزایش اشتها تقریبا هرروز.

بی خوابی یا پرخوابی هرروزه.

سراسیمگی یا کندی روانی-حرکتی تقریبا هرروز.

خستگی یا فقدان انرژی هرروزه.

احساس بی ارزشی یا احساس گناه بیش از حد یا نامناسب.

کاهش توانایی فکر یا تمرکز کردن،یا دودلی.

افکار مکرر مرگ،اندیشه پردازی مکرر خودکشی بدون برنامه ی خاص یااقدام به خودکشی یا برنامه ی خاص برای دست زدن به خودکشی.

افسردگی خویی(مداوم)

اختلال افسردگی مداوم یا پایدار، افسردگی مزمن و با دوام است که حداقل دوسال در بزرگسالان و یک سال در کودکان و نوجوانان ادامه دارد.

شدت و تعداد علائم در افسرده خویی کمتر از افسردگی اساسی است.اگر به این اختلال مبتلا باشید،معمولا این حالات و خلق پایین را عادی تلقی می کنید و یا ممکن است نسبت به مشکل خود بینش نداشته باشید و حتی اطرافیان نیز به احتمال زیاد متوجه بیماری شما نشوند چرا که علائم این اختلال به صورت تدریجی و بی سروصدا بروز پیدا می کنند.شاید افسرده خویی زندگی تان را به کلی مختل نکند ولی مسلمل تجربه ی شادی و لذت زندگی را از شما خواهد گرفت.این عاملی است که می تواند در اقدام به خودکشی موثر باشد.

نشانه ها

کم اشتهایی یا پرخوری

بی خوابی یا پرخوابی

انرژی کم یا خستگی

عزت نفس پایین

تمرکز ضعیف یا مشکل تصمیم گیری

احساسات ناامیدی

افسردگی فصلی

نوعی اختلال روانی و افسردگی است که معمولا به علت تغییر فصل در افراد ایجاد شده و بیشتر در زنان و نوجوانان و جوانان دیده می شود.

علت دقیق افسردگی فصلی مشخص نیست و عوامل موثر در بروز آن در افراد مختلف، متفاوت است.به نظر می رسد نور خورشید از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در ابتلا به این عارضه می باشد.برخی معتقد هستند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید روی ساعت طبیعی زیستی بدن تاثیر گذاشته و خواب و خلق و خوی افراد را تنظیم می کند.برخی دیگر براین باورند که مواد شیمیایی مغزی وابسته به نور در افراد مبتلا به افسردگی فصلی دچار تغییرات می شود.

نشانه ها

دو نوع افسردگی فصلی داریم:

1.افسردگی فصلی زمستانی

2.افسردگی فصلی تابستانی

علائم افسردگی فصلی زمستانی

خستگی روزانه

ناامیدی

عدم تمرکز

حساس شدن

عدم علاقه به فعالیت های اجتماعی

بی حالی

کاهش میل جنسی

احساس ناراحتی

علائم افسردگی تابستانی

آشفتگی

مشکلات خواب

بی قراری

کاهش اشتها

کاهش وزن

در موارد شدیدتر ممکن است افکار خودکشی و تمایل به خودکشی در مبتلایان دیده شود.

افسردگی ناشی از مواد و دارو

این افسردگی همان طور که از نامش پیداست افسردگی ای است گه در اثر تاثیر مصرف مواد و دارو ایجاد می شود.

نشانه ها

اختلال برجسته و پیوسته در خلق و خو مانند خلق افسرده

نشانه ها در طول مدت یا بعد از مسمومیت یا در معرض دارو قرار گرفتن ایجاد می شوند.

برخی داروهایی که می توانند این مشکلات را ایجاد کنند شامل داروهای محرک،استروئیدی،ال-دوپا-آنتی بیوتیک-داروهای دستگاه عصبی مرکزی،داروهای شیمی درمانی و ... می شوند.

افسردگی ناشی از بیماری جسمانی دیگر

برخی بیماری های جسمانی نیز می توانند باعث ایجاد افسردگی شوند.

نشانه ها

دوره ی خلق افسرده ی برجسته و مداوم یا کاهش محسوس علاقه یا لذت در تمام یا تقریبا تمام فعالیت ها.

 

انواع دیگر افسردگی مثل ملال پیش از قاعدگی و افسردگی پس از سفر نیز وجود دارند که در مطالب مرتبط به خود بررسی شده اند.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید