می توان گفت که تقریبا نوجوانی چالش برانگیزترین دوره ی رشد محسوب می شود،در این دوره فرد به بلوغ می رسد و تغییرات مختلفی در ابعاد مختلف پیدا می کند.ممکن است افراد در مسیر این تغییرات با چالش ها و مشکلات بزرگی مواجه شوند  وحتی این مشکلات به مریض شدن آن ها هم برسد.برخی نوجوانان در این دوره دچار پرخاشگری و افسردگی می شوند که این مسئله والدین آن ها را بسیار نگران کرده است.

افسردگی در نوجوانان

افسردگی در نوجوانان حیلی بیشتر از آن چه که تصور می کنید به آن ها صدمه می زند.درواقع آمار تقریبی نشان می دهد که از هر پنج نوجوان،یکی از آن ها در مقطعی از نوجوانی دچار افسردگی می شود.اگر افسردگی در این برهه از زندگی فرد درمان نشود،ممکن است در آینده مشکلات بسیاری رابرای وی به وجود بیاورد.

از هر پنج نوجوان یک نفر افسردگی دارد

افسردگی

افسردگی نوعی اختلال خلق یا اختلال عاطفی در افراد است که با درجات متفاوتی از غمگینی،یاس،تنهایی و ناامیدی در مورد خویشتن  مشخص می شود.البته نمی توان گفت هربار که ما این احساسات را تجربه می کنیم دچار افسردگی شده ایم.همه ی ما گاهی این احساسات را تجربه می کنیم اما زمانی می توان گفت دچار افسردگی شده ایم که این احساسات به مدت حداقل دوهفته ادامه داشته باشند.

دلایل افسردگی در نوجوانی

کشمکش های دائمی والدین

مقصر دانستن نوجوانان در اختلافات خانوادگی

طلاق والدین

فوت عزیزان

عدم حمایت عاطفی

کارکرد ضعیف عصبی

تغییرات هورمونی در بدن

صفات ارثی

صدمه خوردن در زمان کودکی

علائم افسردگی نوجوانان

از دست دادن علاقه ی خود به فعالیت هایی که قبلا از انجام آن لذت می بردند.

احساس ناامیدی و بی ارزشی

تحریک پذیری

پریشانی یا احساس خشم

احساس غم و اندوه

عزت نفس پایین

خودسرزنش گری

افکار مکرر مرگ یا خودکشی

احساس گناه

بی خوابی یا زیاد خوابیدن

استفاده از الکل یا مواد مخدر

تغییرات اشتها و وزن

دردها شدید بدن و سردرد

دوری از خانواده و دوستان

عملکرد ضعیف در مدرسه

ظاهر آشفته

خودزنی

احساساتی که یک نوجوان افسرده تجربه می کند:

هنگامی که با نوجوانان افسرده مصاحبه می شود و از آن ها خواسته می شود که احساساتشان را توصیف کنند معمولا این احساسات بین همه ی آن ها مشترک است.احساساتی از قبیل:

احساس بی کفایتی به خاطر ظاهر،نمرات،وضعیت اجتماعی،زندگی خانوادگی/احساس تنهایی/انتظارات غیرواقعی/احساس ناامیدی/ احساس گناه

 تاثیرات افسردگی برنوجوانان

افسردگی فقط باعث احساسات منفی در نوجوانان  نمی شود بلکه در ابعاد مختلف زندگی آن ها،تاثیرات خود را می گذارد.

مشکلات در مدرسه

افسردگی باعث کاهش انرژی و تمرکز نوجوان می شود وحتی ممکن است نوجوان علاقه ی خود به مدرسه را از دست بدهد و این خود باعث مشکلاتی هم چون فرار از مدرسه و غیبت های مکرر می شود.

فرار از خانه

ممکن است نوجوان افسرده از خانه فرار بکند یا فقط در مورد آن صحبت بکند.والدین نباید این نشانه ها را درواقع درخواست توجه و کمک از سوی نوجوان است را نادیده بگیرند.

استعمال مواد مخدر و الکل

احتمال بسیارزیادی دارد که نوجوانان افسرده به سمت مصرف موادمخدر و الکل کشیده شوند و در این بین گروه همسالان آن ها بسیار مهم است که نوجوان را تشویق به این کار بکنند.

اعتیاد به اینترنت

نوجوانان برای فرار از مشکلات خویش ممکن است زمان زیادی را پای کامپیوتر گذرانده که باعث تنهایی بیشتر آن ها و احتمال دارد آن ها را افسرده تر کند.

درمان

در درمان افسردگی نوجوانان، خانواده نقش بسیار پررنگی دارند.آن ها ابتدا باید به نوجوانشان و حرف های او توجه بکنند.نوجوانی که افسردگی دارد دارای علائمی است که این علادم نباید با تنبلی و بازیگوشی اشتباه گرفته شود یا حرف آن ها راجع به خودکشی و خودزنی به عنوان خیال بافی این دوران تلقی شود و این طرز تفکر را داشته باشند که وقتی سن آن ها بیشتر شود،همه ی این مشکلات خود به خود حل خواهد شد.

جدا از همه ی درمان های روانشناختی که برای افسردگی وجود دارد،والدین باید:

1.گوش شنوایی برای فرزند خود باشند و محیطی برای او فراهم کنند که بتواند حرف بزند.

2.به جای سرکوب و سرکوفت زدن به نوجوان می توانند او را تشویق کنند که به دنبال علایق خود برود هر چند که آن علائق، هم سو با علائق خود والدین نباشد.

3. سعی کنید راجع به چالش های این دوران و مسائل و تغییراتی که به وجود می آید مثل گروه همسالان، بحران هویت،نگرانی ها راجع به آینده،مسائل جنسی و ... با آن ها صحبت کنید.

4.به آن ها کمک کنید که در جهت درمان افسردگی شان قدم بردارند و فعالیت های فردی در این راستا انجام دهند.

همراهی خانواده نه تنها به درمان افسردگی نوجوانان کمک می کند،بلکه حتی می تواند از بروز افسردگی پیشگیری هم بکند.البته در کنار این ها،نوجوان افسرده باید حتما به روانشناس مراجعه کند تا تحت درمان قرار گیرد.این درمان شامل:

روان درمانی بین فردی

درمان با دارو

رفتار درمانی شناختی می شود.

 

 

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید