یکی از مسائل مهم در جلسات روانشناسی،ارتباطی است که بین مراجع و درمانگر باید شکل بگیرد.در واقع در چارچوب این ارتباط است که درمان شکل می گیرد.اگر این ارتباط نتواند به خوبی شکل بگیرد،درمان نمی تواند خیلی به صورت موفقیت آمیزی صورت بگیرد.این ارتباط حریم و مرزی دارد که هم روانشناس و هم مراجع باید آن را رعایت بکنند.در این مطلب می خواهیم راجع به این حریم و مرز صحبت کنیم.

اگر رابطه ی درستی بین مشاور و مراجع نباشد،درمان نمی تواند به درستی اتفاق بیفتد.

اعتماد

یکی از فاکتورهای حیاتی ارتباط بین درمانگر و مراجع،اعتماد است.باید مراجع به درمانگر خود اعتماد کند تا بتواند حرف بزند.این اعتماد بیانگر آن است که تمام حرف هایشان در همان اتاق درمان باقی می ماند و قرار نیست به بیرون درز پیدا کند.اما در مبحث اعتماد،روانشناسان نوجوان معمولا با والدین مراجعانشان که نوجوانان هستند دچار چالش می شوند.یکی از کارهایی که والدین نوجوانان انجام می دهند همین است که به روانشناسان مراجعه می کنند و از آن ها می خواهند که جلسه ای که با فرزند آن ها داشته اند را شرح دهند.البته نمی توان خیلی به آن ها خرده گرفت چرا که آن ها بیان می کنند که نگران فرزندانشان هستند و کنترل همه چیز از دست آن ها بیرون رفته است.آن ها بعد از جلسات مشاوره اصرار می کنند که با روانشناس فرزندشان صحبتی داشته باشند و همین مسئله باعث خدشه دار شدن اعتمادی می شود که مراجع آن ها به روانشناس دارد.البته در این موارد روانشناس اطلاعات مراجع خود را  به والدین آن ها نمی دهد.

رابطه ی عاطفی یا جنسی بین مراجع و درمانگر

هرگونه رابطه ی عاطفی و یا جنسی بین مراجع و درمانگر ممنوع است.شکل گیری ارتباط بین مراجع و درمانگر باید خارج از چارچوب ارتباط عاطفی و جنسی باشد.اگر علائم اولیه ی چنین ارتباطی چه از طرف مراجع و چه از طرف درمانگر پیدا شود،باید سریعا آن ارتباط قطع گردد.

به یاد داشته باشید که برقراری رابطه ی جنسی بین مراجع و درمانگر به هیچ وجه جزو هیچ یک از روش های درمانی نیست.

رازداری

رازداری که باعث شکل گیری اعتماد می شود،یکی از اصول اولیه ی اتاق درمان می باشد.روانشناس باید تمام اسرار مراجع خود را در همان اتاق درمان و چارچوب درمانی حفظ کند .مراجع حق دارد حس امنیت کند که مسائل ایشان با کسی یا جایی در میان گذاشته نمی شود.به طور مثال در زوج درمانی،اگر یکی از طرفین خیانت می کند و با روانشناس آن را مطرح می کند او نباید به طرف دیگر این مسئله را بگوید.

لمس بدن

در هیچ روش درمانی لمس بدن حتی بین دو جنس موافق قابل قبول نیست.البته دست دادن موقع سلام و خداحافظی شامل این قضیه نمی شود اما آن هم باید در چارچوب فرهنگی مناسب خود رخ دهد.

ارتباط خارج از جلسه ی درمان

ارتباطاتی که خارج از حیطه ی درمانی و با هدف غیردرمانی است نباید بین مراجع و درمانگر خارج از اتاق درمان شکل گیرد.

ازدواج بین مراجع و درمانگر

طبق منشور اخلاقی انجمن روانشناسی ایالات متحدهAPA ازدواج مراجع و درمانگر دوسال بعد از مداخله بلامانع است.

فلیم برداری از جلسه

برخی از درمانگران از جلسات درمانی خود فیلم می گیرند.این کار فقط در صورتی باید انجام گیرد که از مراجع اجازه ی کتبی گرفته شود.

تجویز دارو

روانشناس نمی تواند برای مراجع دارو تجویز کند و اگر تشخیص دهد که مراجع به روش دارودرمانی نیاز دارد باید او را برای بررسی بیشتر به یک روانپزشک ارجاع دهد.

ارزش ها و عقاید

مشاوران و درمانگران در بحث درمان باید از تحمیل عقاید و ارزش های خود به مراجع جلوگیری کنند.تحمیل ارزش و عقاید باعث خدشه دار شدن فرایند درمان می شود.

هدیه

اگر قرار باید ارتباط درستی بین مراجع و درمانگر شکل گیرد تا روند درمان به درستی طی شود،پس باید ضوابط و اصول اخلاق حرفه ای نیز در آن رعایت شود.یکی از این اصول عدم پذیرش هدیه است.این هدیه به هر صورتی؛به صورت نقدی،گل،دعوت به یک شام و ... باشد نباید پذیرفته شود.سازمان نظام رواشناسی و مشاوره برای متخصصین این رشته، دستمزد مشخصی تعیین کرده است و هر چیزی خارج از آن ،تا جایی که امکان دارد نباید پذیرفته شود.

قضاوت

یکی دیگر از فاکتورهایی که باعث شکل گیری یک ارتباط خوب بین مراجع و درمانگر می شود،عدم قضاوت است.درمانگر با موضوعات مختلفی قرار است روبه رو شود که برخی آن ها ممکن است طبق ارزش های او یا عرف جامعه نباشد اما او نباید تحت هیچ شرایطی قضاوت کند.این عدم قضاوت باعث می شود که مراجع حس راحتری پیدا کند و بتواند بدون ترس از قضاوت حرف بزند.

خوب گوش دادن

اکثرا فکر می کنند که درمانگر باید خوب صحبت کند، اما او قبل از خوب صحبت کردن باید شنونده ی خوبی برای مراجع خود باشد.

در نهایت باید گفت که هدف ارتباطی که بین مراجع و درمانگر شکل می گیرد،حل مشکل مراجع و کمک به او است .پس باید تلاش شود که به این رابطه کمک شود و از هرگونه مسئله ای که باعث خدشه دار شدن این رابطه و فرایند درمان می شود پرهیز شود.

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید