چقدر به حریم شخصی نوجوانان احترام می گذاریم؟

یکی از چالش هایی که نوجوانان و والدین آن ها با آن روبه رو هستند مسئله ی حریم شخصی است.معمولا در دوره ی نوجوانی حریم شخصی برای نوجوانان مطرح می شود و آن ها می خواهند که حریم شخصی خودشان را داشته باشند و این مسئله ای است که معمولا والدین در رابطه با آن با مشکل مواجه می شوند و همین مشکلات باعث ایجاد اختلاف و فاصله بین والدین و نوجوانان می شود.

حریم شخصی

در یک تعریف کلی حریم شخصی یا حریم خصوصی یعنی آن که یک فرد بتواند خود یا اطلاعات مربوط به خود را مجزا کند و در نتیجه بتواند خود یا اطلاعاتش را با انتخاب خویش در برابر دیگران آشکار کند.حریم شخصی در حوزه های مختلف معانی خاصی به خود می گیرد.هر فرد،شرکت،فرهنگ یا کشور تعریف خاصی از حریم شخصی دارد.

حریم شخصی جسمانی

حق اشخاص بر جسم و بدنشان است.شامل جنبه های مرتبط با سلامت جسمی و روحی و هم چنین ویژگی های محرمانه ی بدن می شود.

حریم شخصی در منازل و اماکن

حق افراد برای در مصونیت از تعرض به منازل .

حریم شخصی اطلاعات

حق افراد در محرمانه ماندن در اطلاعات شخصی شان

حریم شخصی مادی و معنوی

حریم شخصی نوجوانان

نوجوانی مرحله ی گذار رشد فیزیکی و روانی انسان است که میان کودکی و جوانی روی می دهدو در این مرحله مفاهیم جدیدی برای نوجوانان مطرح می شود که قبل تر و در دوره ی کودکی شاید چندان برای آن ها دغدغه نبوده است.حال که آن ها دغدغه های جدیدی پیدا کرده اند والدین نیز از روبه روشدن با این دغدغه ها ممکن است دچار چالش شوند و این چالش باعث بروز مشکلاتی بین آن ها و نوجوانشان شود.یکی از دغدغه هایی که برای نوجوان مطرح می شود و والدین ممکن است بارها از دهان آن ها بشنوند،مسئله ی حریم شخصی است.

تا چه حد والدین به حریم شخصی نوجوانانشان احترام می گذارند؟

اما مسئله یا بهتر است بگوییم سوال اصلی والدین این است که حریم شخصی نوجوانان شامل چه مواردی می شود و تا چه حد باید رعایت شود؟

نوجوانان در مرحله ای از زندگی هستند که می خواهند هویت و اعتماد به نفس حیاتی خود را به دست آورند.این،نیاز به یک حس استقلال و سطح بالاتری از حریم خصوصی دارد.ارائه ی این حریم اعتماد اساسی را ایجاد می کند زیرا مسیر آن ها را به سمت رشد و پیشرفت هدایت می کند.اما در عین احترام به حریم خصوصی، داشتن آگاهی از آنچه نوجوان شما انجام می دهد،اهمیت دارد.البته والدین باید بدانند احتیاج به حریم خصوصی بیشتر لزوما این معنا را نمی رساند که فرزند شما چیزی برای پنهان کردن دارد.

نظارت برنوجوانان

این که می گوییم نوجوانان نیاز به حریم شخصی دارند به این معنا نیست که والدین نباید برآن ها نظارت کنند.بلکه نوجوانان چه به لحاظ رشدی و چه به لحاظ تجربه ی زندگی در مرجله ای هستند که هم چنان به حمایت و راهنمایی والدین نیاز دارند اما به خاطر آن که مسئله ی استقلال برای آن ها مطرح می شود این نظارت باید به شکل متفاوت تری از دوران کودکی آن ها شکل بگیرد.

درک حریم خصوصی فرزندتان

باید بدانید که چه چیزهایی جزو حریم شحصی فرزند شما محسوب می شود و چه چیزهایی مربوط به شماست که باید بدایند.به طور مثال مکالماتی که نوجوان شما با دوستانش دارند جزو حریم شخصی او محسوب می شود اما اگر قرار است به مهمانی برود شما باید بدانید که این مهمانی چگونه است،بقیه ی مهمانان چه کسانی هستند و در چه زمان و مکانی برگزار می شود.اما شما چگونه می توانید به حریم شخصی فرزندتان احترام بگذارید؟

قبل از این که به اتاق نوجوانتان بروید حتما در بزنید.

قبل از این که برای جست وجو شی ای شراغ کمد یا کیف او بروید حتما از او اجازه بگیرید.

هنگام مراجعه به پزشک حتما برای حضور در هنگام معاینه از فرزند خود اجازه بگیرید.

در مورد مرزهایی که برای هر دوی شما وجود دارد حتما حتما با فرزندتان صحبت کنید.گاهی وقت ها نیاز است که این مرزها جا به جا شوند.

سعی نکیند با خواندن دفترچه ی خاطرات او وارد حریم خصوصی اش بشوید.

ایمیل هر فرد متعلق به شخص خود اوست.پس ایمیل های او را چک نکنید.

سعی کنید به فرزندتان نشان دهید که برای حریم شخصی او احترام قائل هستید.این گونه ارتباط بهتری بین شما و فرزندتان شکل می گیرد و اعتماد پایه ی ارتباط شما می گردد.وقتی ارتباط خوبی بین شما باشد، شما به عنوان والدین می توانید قوانین خانواده را برای فرزندتان توضیح دهید و حتی با مشورت هم، قوانینی برای خانواده بگذارید.این قوانین می تواند شامل اطلاع از رفت و آمد فرزندان،تماس با آن ها(نه به صورت افراطی)،شناخت دوستان و کسانی که نوجوانتان با آن ها در رفت و آمد است و .. باشد.

اگر فرزند شما از اعتماد شما سواستفاده کرد،چه می کنید؟

ممکن است برخی نوجوانان از اعتماد والدینشان سواستفاده کنند و دست به رفتارهای نادرست و پرخطر بزنند.یکی از راه هایی که در مواجهه با این رفتار می توانید امتحان کنید این است که با هر بار نقض اعتماد یک امتیاز از آن ها بگیرید.البته این راه ها بستگی به شرایط هرخانواده و ارتباط بین والدین و فرزندان و شخصیت نوجوان دارد.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید