در برابر باج گیران عاطفی چه برخوردی داشته باشیم؟

خیلی از افراد ممکن است از سمت عزیزان و اطرافیانش مورد استثمار و سواستفاده ی عاطفی قرار بگیرند اما به علت آن که رابطه ی  عاطفی و احساس بین آن ها وجود دارد متوجه این موضوع نمی شوند و یا در تله ی آن گیرافتاده و نمی دانند که چگونه خارج شوند.در این مطلب به بررسی باج گیری عاطفی می پردازیم.

تعریف

باج گیری عاطفی شکل بسیار موثر از استثمار است که در آن نزدیکان ما به طور مستقیم و یا غیرمستقیم ما را تهدید می کنند که اگر کاری را مطابق میل آن ها انجام ندهیم،تنبیه می شویم.باج گیری عاطفی در انواع روابط،به خصوص روابط خانوادگی شایع است.

باج گیر فقط غریبه ها نیسند..

هدف باج گیرها یا اخاذان عاطفی از نزدیک شدن به شما این است که خواسته هایشان رااجابت کنید.این افراد می دانند که رابطه باآن ها تا چه اندازه برای شما اهمیت دارد،نقاط ضعف و آسیب پذیری های شما را می دانند .هم چنین از اسرار و رازهای نهانی تان آگاه هستند و در صورتی که طبق خواسته هایشان رفتار نکنید با استفاده از این آگاهی ها در جهت پذیرش خواسته های خود دست به تهدید می زنند.عمده تهدید های آن ها به این شرح است:دشوار کردن شرایط برای شما،خاتمه دادن به رابطه ،نادیده یا دست کم گرفتن احساسات و خواسته هایتان،افسرده شدن یا صدمه زدن به خودشان،استفاده از پول و رشوه برای رسیدن به اهداف.به علاوه آن ها تا زمانی شما را تایید می کنند که به خواسته هایشان تن بدهید.

این افراد از راهکارهای مشابه برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند.

ابتدا تقاضای خود را مطرح می کنند.اما طرف مقابل تمایلی به پذیرش آن نشان نمی دهد.سپس،دوباره بر خواسته خود اصرار می ورزند تا فرد مقابل از در تسلیم درآید و در صورت عدم موفقیت،از تهدید استفاده می کنند و درنهایت،حرف خود را به کرسی می نشانند.

طبقه بندی باج گیرهای عاطفی

تنبیه کنندگان

این گروه افرادی هستندکه دقیقا به ما می گویند از ما چه می خواهند و این که در صورت سرپیچی از خواسته شان چه عاقبتی خواهیم داشت و چه بلایی به سرمان می آورند.این گروه به آشکارترین شکل ممکن باج گیری می کنند و خواسته هایشان را به صورت آشکار یا با سکوت خود عملی می کنند.

تهدید کنندگان

روی تهدید به سمت خود تهدید کننده است.مثال:"با من بحث نکن.یا مریض می شوم یا افسرده".آن ها افرادی وابسته و نیازمند هستند که مسئولیت زندگی خود را به عهده نمی گیرند.

سرزنش کننده ها

این افراد توقع ذهن خوانی دارند و انتظار دارند آن چه را می خواهند بدون این که بگویند کشف کنید و تضمین کنید که به خواسته شان می رسند.آن ها معتقد هستند این تنها راهی است که کمک می کند از احساس های ترسناک و ناراحت کننده رهایی یابند و اطمینان حاصل کنند که شما به آن ها توجه دارید.

وسوسه کننده ها

شما را محک می زنند ودر ازای خواسته ی خود ،وعده های شگفت انگیز نظیر:پول،عشق،و پیشرفت شغلی می دهند.

ویژگی های شخصیت باج گیر عاطفی

ازآسیب و محرومیت و طرد شدن به شدت می ترسد.

غالبا احساس درماندگی و استیصال می کند.

می خواهد همه چیزرا کنترل می کند.

دائما احساس ناامیدی می کند.

از شکست متنفر است.

در بسیاری از موارد فکر می کند که اگر سریع اقدام نکند،درگیر پیامد های غیرقابل تحملی خواهد شد.

اطرافیان را بسیار خودخواه می بیند،حتی اگر کسی به او محبتی می کند،محبت او را نیز به سبب خودخواهی اش می بیند و می گوید که او محبت می کند چون نیاز به محبت کردن دارد.

همیشه مطالباتش را بسیار منطقی می داند و معتقد است تنها راه بهتر شدن اوضاع عمل کردن به کاری است که او می گوید.

رهایی از باج گیران عاطفی

احساس اعتماد به نفس کنید.

از خودتان مراقبت کنید و نسبت به خودتان تعهد داشته باشید.

تحت فشار تصمیم نگیرید.حتما قبل از تصمیم گیری فکر کنید.

اگر خواسته ی دیگران شما را ناراحت می کنید خودتان را مجبور نکنید که در این حس بمانید.

فراموش نکنید که شما در نه گفتن کاملا آزاد هستید.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید