چرا برخی به نظر ما کاریزماتیک می باشند؟

بارها پیش آمده است که شنیده باشیم فلانی کاریزماتیک است یا شخصیت کاریزماتیکی دارد.حتی ممکن است برخی از ما از آن دسته افرادی باشیم که کاریزماتیک توصیف می شویم.در این مقاله به بررسی کاریزما و شخصیت کاریزماتیک می پردازیم.

کاریزما
 

فَرَهْمَندی یا کاریزما در لغت به معنی جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت‌های ویژه و ممتاز و منحصربه‌فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگر انسان‌هاست. جاذبه‌ای انفرادی (فردی) که اثری اجتماعی (جمعی) دارد.

تعاریف متعددی از کاریزما و افراد کاریزماتیک وجود دارد.تا حدی این تعاریف به فرهنگ هر جامعه نیز برمی گردد اما به طور کلی صفتی مثبت تلقی می شود و معمولا افراد با این که کاریزماتیک توصیف شوند مشکلی ندارند.افراد کاریزماتیک معمولا افرادی قوی ای هستند که بقیه را تحت تاثیر قرار می دهند.

کاریزما فقط یک صفت داتی نمی باشد.

ویژگی افراد کاریزماتیک

خوب می شنوند:طبق نظر محققین کاریزماتیک بودن شخصیت افراد در رفتاری است که از خود نشان می دهند.معمولا نوع رفتار این افراد با دیگران به گونه ای می باشد که دیگران به آن ها جذب می شوند.یک نمونه از این رفتارها خوب شنیدن است. تماس چشمی، خم شدن به سمت طرف مقابل، توجه نکردن به گوشی و سایر رفتارهای آن ها باعث می شود فرد در حال صحبت احساس کند تنها فرد در اتاق است.

قاطع صحبت می کنند:افراد کاریزماتیک معمولا با اعتماد به نفس و قاطع صحبت می کنند.به خاطر همین قاطعیت و اعتماد به نفس دیگران به آن ها جذب شده و اعتماد می کنند.

درست و به جا سوال می پرسند:افراد کاریزماتیک به دلیل این که خوب می شنوند معمولا سوالاتی که از مخاطب می پرسند نیز در درسته ی سوالات درست و مناسب جای می گیرد.

می توانند واکنش های خود را مدیریت و کنترل کنند.:افراد کاریزماتیک می توانند در موقعیت های مختلف رفتار و واکنش خود نسبت به مسائل مختلف را کنترل کنند.

توانایی نشان دادن احساسات:افراد کاریزماتیک می توانند احساسات خود را به خوبی نشان دهند.زبان بدن و حالات چهره ی آن ها با احساساتشان هماهنگ می باشد و چهره ی خنثی ای در برابر احساسات مثبت و منفی مختلف ندارند.

ثابت قدم می باشند:افراد کاریزماتیک در حرف ها،عقاید و اعمالشان ثابت قدم می باشند.

آینده نگر هستند:افراد کاریزماتیک معمولا برنامه ای برای آینده و زمان پیش رو دارند.

افراد کاریزماتیک معمولا همدلان خوبی هستند و می توانند با دیگران تا سطح بالایی همدلی کنند.

مهارت ارتباطی خوبی دارند:یکی از ویژگی هایی که باعث می شود ما فردی را دارای شخصیت کاریزماتیک بدانیم مهارت بالای ارتباطی  خوب صحبت کردن است.این افراد می توانند با دیگران خوب ارتباط برقرار کنند و در نتیجه تاثیر خوبی بر بقیه بگذارند.

معمولا این افراد از نقاط ضعف به عنوان نقطه ی قوت استفاده می کنند:افراد کاریزماتیک مشهوری در سراسر تاریخ وجود داشته اند که از نقاط ضعفشان نترسیده اند و از آن به عنوان نقطه ی قوتی برای جنگیدن با مشکلات استفاده کرده اند.

افراد کاریزماتیک برای همه ی افراد ارزش قائل هستند و اعتقاد دارند که می توان از هرکسی نکته ای آموخت.

معمولا انتقاد پذیر هستند.

قبل از فکر کردن صحبت می کنند.

افراد کاریزماتیک بدون خیره شدن و معذب کردن مخاطب خود با او ارتباط چشمی موثر برقرار می کنند.

افراد کاریزماتیک که معممولا ویژگی های رهبری کردن را نیز دارند متقاعد کننده های خوبی هستند و می توانند مخاطب خود را قانع سازند!

آیا کاریزما یک ویژگی ذاتی است یا اکتسابی؟

برای پاسخ به این سوال باید این نکته را مد نظر داشت که کاریزما یک طیف است و افراد در این طیف قرار دارند و هر کسی ممکن است قسمتی از ویژگی های کاریزماتیک بودن را دارا باشد.قسمتی از ویژگی های کاریزماتیک ذاتی هستند و برخی نیز به هوش هیجانی افراد و محیط خانوادگی آن ها بستگی دارد ولی این بدان معنا نیست که افراد نمی توانند این ویژگی ها را کسب کنند.افراد می توانند با سعی و تلاش ویژگی های کاریزماتیک را به دست بیاورند و شخصیت خود را کاریزماتیک سازند.

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید