بخشش غالباً به عنوان یک تصمیم آگاهانه برای آزاد کردن احساس خشم، نارضایتی و انتقام نسبت به کسی که معتقدید به شما خطا کرده است تعریف می‌شود. معمولاً تصور می‌شود که بخشش چیز خوبی است. ممکن است شما در بخشیدن دیگران بسیار سخاوتمند باشید، اما در بخشیدن خود سختگیر باشید. می‌دانیم که همه افراد اشتباه می‌کنند، اما یادگیری از این خطاها، گذشتن و بخشیدن خود برای سلامت روان و بهزیستی بسیار مهم است. در این مقاله پیرامون اینکه چرا بخشیدن خود می‌تواند مفید باشد بیشتر خواهید دانست و مراحلی که ممکن است به شما در بخشش اشتباهات خود کمک کند را خواهید آموخت.
با این اوصاف چه چیزی باعث می‌شود که در بعضی مواقع بخشیدن خود بسیار سخت باشد؟ چرا مردم غالباً به دلیل اشتباهات نسبتاً جزئی، خود را تنبیه می‌کنند؟ انجام کارهایی که با باورهایمان تعارض دارد، ممکن است ما را دچار عذاب وجدان و احساس گناه کند. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود بخشیدن خود در بعضی مواقع دشوار باشد.
چه چیزی باعث می‌شود که در بعضی مواقع بخشیدن خود بسیار سخت باشد؟ چرا مردم غالباً به دلیل اشتباهات نسبتاً جزئی، خود را تنبیه می‌کنند؟
احساسات
یکی از مشکلات این است که شما ممکن است نه تنها به خاطر اقدامات خود احساس گناه کنید، بلکه ممکن است نسبت به افکار و احساسات خود نیز احساس شرمندگی کنید. برای مثال آرزوی بیماری برای دیگران یا آسیب رساندن به آن‌ها ممکن است باعث شود فرد احساس گناه کند. عصبانیت، حسادت، شهوت و طمع نیز عواطفی هستند که می‌توانند منجر به احساس گناه یا پشیمانی شوند. بخشیدن خود برای چنین افکاری می‌تواند تا حدی دشوار باشد زیرا بعضی از اوقات ما کاملاً از همه این احساسات آگاه نیستیم.
شایعات
برخی از افراد به طور طبیعی مستعد باور کردن شایعات هستند که می‌تواند افتادن آن‌ها در دام احساسات منفی را راحت‌تر کند. این واقعیت که بخشیدن خود مستلزم تصدیق اشتباه و اعتراف به این امر است که ممکن است نیاز به تغییر داشته باشید نیز می‌تواند روند کار را به چالش بکشد. افراد ممکن است برای فرار از تغییر، فراموش کردن و بی‌خیالی را دنبال کنند.
فواید
بدیهی است که بخشش چیز خوبی است و فواید زیادی دارد. این فواید شامل بخشش دیگران و همچنین خودتان می‌باشد. بخشش می‌تواند تاثیر بسزایی در سلامت روان داشته باشد و در مطالعات مختلف نشان داده شده است که افراد دارای قابلیت بخشیدن، سلامت روان بیشتری دارند.
سلامت روان
تحقیقات نشان می‌دهد که بخشش می‌تواند مزایای روانشناختی از جمله کاهش علائم افسردگی، اضطراب و سایر شرایط روان‌پزشکی را داشته باشد. یکی از مزایای اصلی آزاد کردن خشم این است که به نوبه خود منجر به کاهش استرس می‌شود. در نتیجه افرادی که قادر به کاهش سطح استرس خود هستند، ایمنی بهتر و انرژی بیشتری را تجربه می‌کنند.
سلامت جسمانی
افرادی که توانایی بخشیدن دارند ممکن است کمتر علائم بیماری‌های جسمی را تجربه کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که احساس خشم و خصومت با پیامدهای منفی سلامتی دارای ارتباط است. به عنوان مثال در یک مطالعه ارتباط بین عصبانیت و خصومت و شیوع بیشتر بیماری عروقی_قلبی مشاهده شد.
روابط
عصبانیت، گناه، پشیمانی و نارضایتی می‌تواند روابط را به‌هم بزند، بنابراین با بخشش می‌توانید موجب بهبود زندگی خانوادگی و دوستی های خود شوید. واضح است که توانایی بخشش دیگران برای روابط سالم اجتماعی ضروری است، اما توانایی بخشش خود نیز می‌تواند در نحوه تعامل با سایر افراد در زندگی شما نقش داشته باشد. وقتی نارضایتی به درون هدایت می‌شود، ممکن است باعث شود شما خود را از عزیزانتان جدا کنید و یا حتی احساسات منفی خود را بر افرادی که به شما اهمیت می‌دهند، حمل کنید.
امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید