آزارکلامی؛چگونه آزارکلامی را تشخیص دهیم؟

خشونت در روابط چه آسیبی به رابطه می زند؟آیا خشونت در رابطه محدود به آزار جسمانی می شود؟چگونه می توانیم خشونت کلامی را در رابطه مان تشخیص دهیم؟خشونت کلامی چه تاثیری برطرفین رابطه خواهد گذاشت؟در مقابل خشونت کلامی چگونه واکنش نشان دهیم؟این ها نگرانی های افرادی هستند که در روابط مختلف مورد خشونت واقع شده یا می شوند.در پاسخ به این نگرانی ها اول از همه باید بدانیم که خشونت درروابط فقط محدود به خشونت و آزار فیزیکی نمی گردد.یکی از انواع خشونت که اتفاقا تشخیص آن می تواند از خشونت فیزیکی سخت تر هم باشد،خشونت کلامی است.خیلی از افراد فکر می کنند که خشونت کلامی فقط محدود به داد کشیدن،خواروخفیف کردن،نامگذاری های منفی مثل احمق،کودن و ... و رفتارهای تحقیرکننده می باشد.درحقیقت خشونت کلامی بسیاربیشتر از این نمونه هایی است که ذکر شد. بسیاری از افراد به طور معمول دررابطه مورد آزار قرار می گیرند بدون آن که خود متوجه باشند.در این مقاله به بررسی این قضیه می پردازیم که چگونه در روابط خود با دیگران بتوانیم خشونت کلامی را تشخیص دهیم.

تشخیص آزار کلامی سخت تر از دیگر از انواع آزار می باشد

شخصی که دیگری را مورد آزار کلامی قرار می دهد می تواند مجموعه ای از روش های آشکار آزار مثل نامگذاری های منفی یا تهدید کردن و هم چنین روش های غیرآشکاری مثل بهم ریختن روح و روان طرف مقابل،ایرادگیری همیشگی،خواروخفیف سازی،حرف او را قطع کردن و پست کردن فرد مقابل را به کار گیرد..حتی یک سکوت طولانی تهدیدآمیز هم می تواند نمونه ای از آزارو اذیت کلامی باشد.وقتی این اتفاق می افتد فرد آزارگر سعی برتنبیه و کنترل قربانی با حرف زدن با دیگری و طرد قربانی دارد.

برای برخی افراد به خصوص کسانی که یا در خانه مورد آزار کلامی قرار می گیرند یا در کودکی مورد این آزار قرار گرفته اند،آزار دیدن می تواند مشکل به حساب نیاید و یک روش نرمال برای برقراری ارتباط باشد.اما آزار کلامی می تواند هرچیزی باشد جز یک رفتارنرمال و درواقع اثراتی را ایجاد می کند که تا سال های سال باقی خواهند ماند.

خشونت و آزار کلامی

آزار کلامی همچون دیگر شکل های خشونت مثل آزار فیزیکی و جنسی معنا و حیطه ی دقیقی ندارد.اما این به معنا نیست که اهمیت کمتری دارد یا احتمال اتفاق افتادن آن کمتر است.

درواقع خشونت کلامی شامل انواع تعاملات کلامی می شود که باعث آزار شخص می گردد.برای مثال وقتی فردی همیشه دیگری را نقد می کند،با عصبانیت رفتار می کند و از کلماتی برای کنترل او استفاده می کند در حال آزار دادن او به صورت کلامی است.این آزار باعث می شود قربانی همیشه فکر کند که چه کسی است.برای فردی که قربانی آزار کلامی است،غیرمعمول نیست که احساس احمق بودن،ناکافی بودن و بی ارزشی داشته باشد.درواقع شخصیت آن ها توسط یک فرد آزارگر کلامی تعریف شده است. 

اگر آزار کلامی در برخی قرارهای عاشقانه اتفاق بیفتد،می تواند برای فرد آزارگر گیج کننده باشد بخاطراینکه شریک عاطفی اش همیشه آزارگری نمی کند.هم چنین اگر آزارگر عاشق پیشه و جنتلمن به نظربرسد،قربانی احتمالا تمامی رفتارهای منفی را فراموش می کند.دست آخر نیز الگوی آزاری که دررابطه وجود دارد را نادیده می گیرد و برای رفتارهای آزارگر بهانه می آورد.مثلا می گوید که فرد آزارگر از این رفتارش منظور خاصی نداشته و فقط در شرایط استرس زایی قرار دارد و نیازبه درک شدن دارد!

اثرات آزاروخشونت کلامی

درست مثل تمامی انواع دیگر خشونت،آزار کلامی فشارطولانی مدتی برقربانی اعمال می کند.احتمال ایجاد مشکلاتی همچون اضطراب و افسردگی و حتی در مواری استرس پس از سانحه وجود دارد.تحقیقات بسیاری نشان داده اند کودکانی که در خانه یا مدرسه مورد آزار کلامی قرار می گیرند احتمال بیشتری برای ابتلا به افسردگی و اضطراب در بزرگسالی دارند.

آزارکلامی می تواند باعث شود که قربانیان نگاه خیلی منفی نسبت به خود داشته باشند.درواقع فشار بسیاربالایی برعزت نفس آن ها وارد می شود و عزت نفسشان را کم می کند.هم چنین این آزار و خشونت می توانند موارد مختلفی در زندگی آن ها را تحت تاثیر دهد.این موارد شامل عملکردآموزشی،روابط دیگر آن ها،موفقیت های شغلی در آینده می باشد.درحقیقت اگر آزار وخشونت کلامی بسیار شدید باشد می تواند باعث شود اعتماد به نفس افراد به شدت پایین بیاید ودر هیچ زمینه ای از زندگی، خود را موفق نبینند.

چگونه آزار کلامی را در زندگی مان تشخیص دهیم؟

زمانی که بحث خشونت فیزیکی،سایبری و یا جنسی باشد هیچ وقت قربانیان از خود نمی پرسند که مورد آزار قرارگرفته اند یاخیر.انواع این خشونت ها مشخص می باشد اما زمانی که بحث خشونت کلامی به میان کشیده می شود،قربانیان اغلب از خود می پرسند که آیا مورد خشونت قرار گرفته اند یا نه.هم چنین آن ها فکر می کنند که آیا این آزار می تواند مشکل به حساب بیاید یا که نه.

در ادامه نشانه هایی را ذکر می کنیم که اگر دوست،شریک احساسی،اعضای خانواده و ... این نشانه ها را داشته باشند می توانند یک آزارگر کلامی به حساب بیایند:

روی شما نام گذاری می کنند.

هرگاه شخصی شما را باالفاظی ناشایست خطاب و نام گذاری کرد نشانه ای از آزارکلامی می باشد.حتی اگر این اسامی با یک لحن آرام و خوب هم بیان شود،نمی تواند رفتار قابل قبولی از طرف دیگران باشد.

از الفاظی برای خجالت دادن شما استفاده می کنند.

این رفتار شامل انتقادات،گستاخی ها و طعنه هایی می شود که می تواند شما را حقیر به شمار بیاورد.این کلمات و جملات می تواند شامل نظراتی راجع به نحوه ی پوشش،صحبت کردن یا هوش شما باشد.شرمگین سازی،شامل هر نظری می باشد که باعث این شود  شما نسبت به شخصی که هستید حس شرمساری داشته باشید و از هویتتان خجالت بکشید.

درمورد مخارج شما جوک می سازند.

اساسا آزارگران کلامی با جوک هایشان به شما ضربه می زنند.این رفتار می تواند در یک محیط خصوصی یا جلوی جمع انجام گیرد.نکته ی قابل توجه این است که آزارگران کلامی معمولا راجع به ویژگی از شما شوخی می کنند که می دانند شما در آن قسمت آسیب پذیر و ضعیف هستید.

جلوی دیگران شما را تحقیر می کنند.

وقتی شما توسط یک دوست،عضوی از خانواده و یا شریک عاطفی در یک جمع تحقیر شوید می تواند بسیار دردناک باشد.هدف آزارگر،کنترل کردن شما با ایجاد حس بد در شما نسبت به خودتان است.

شما را نقد می کنند.

این رفتار چه در جمع و چه در محیط شخصی رخ دهد می تواند بسیار آزار دهنده باشد.به خصوص که اگر شخص منتقد،انتقاد خود را به شکلی بیرحمانه انجام دهد.

برسرشما فریاد می زنند و توهین می کنند.

هرزمان شخصی برسرشما فریاد کشید و یا به شما توهین کرد،نمایشی از قدرت است و هدف آن ها کنترل کردن شما است.این رفتار،یک آزار به حساب می آید و نباید تحمل یا بخشیده شود.

شما راتهدید می کنند.

هیچ تهدیدی نباید سطحی و شوخی شمرده شود.وقتی کسی شما را تهدید می کند،درواقع می خواهد شما را کنترل و تحریک به انجام کاری کند که نمی خواهید.یادتان باشد که برای کنترل کردن دیگران هیچ راهی بهتر از ترساندن آن ها نیست.

به خاطر داشته باشید که هیچ وقت نباید آزارهای کلامی را کوچک شمرده و به راحتی از آن ها گذر کنید.نتایج این آزار می تواند برآینده ی شما تاثیربسیار جدی و مخربی به جای بگذارد.

این مقاله برگرفته از مقاله How to Recognize Verbal Abuse and Bullying نوشته ی شری گردن می باشد.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید