تجاوز جنسی یکی از موضوعاتی است که با اوج‌گیری جنبش‌های فمینیستی در جهان، بسیار مطرح شده است. هر ساله مقالات علمی، آثار فرهنگی و هنری بسیاری به تجاوز جنسی می‌پردازند و در تقریبا همه کشورها قوانینی (با شدت و ضعف) در حوزه تجاوز جنسی تصویب شده است. در نوشتار زیر که بر اساس مطلبی از پایگاه verywellmind نوشته شده، تلاش کرده‌ایم تا تجاوز جنسی را از ابعاد دقیق‌تری بررسی کنیم و مصادیق تجاوز جنسی و پیچیدگی‌های تعریف و تشخیص آن را بیان کنیم.
تجاوز جنسی (sexual assaults) به صورت کلی، انجام یک عمل جنسی بدون رضایت فرد مقابل است. این عمل از لمس جنسی دیگری در تاکسی، انجام رابطه جنسی با فردی که مست است، تجاوز کامل به همراه خشونت و حتی انجام رابطه جنسی با همسر خود بدون رضایت وی را شامل می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که تجاوز جنسی چه اعمالی را شامل می‌شود و چه اعمالی را شامل نمی‌شود؟ به صورت کلی، هر نوع لمس ناخواسته جنسی شامل تجاوز جنسی می‌شود. با این حال موقعیت‌های خاصی هم وجود دارد که در هنگام صحبت در مورد تجاوز، باید آن‌ها را مدنظر قرار دهیم.

لمس یک فرد بدون اجازه او در اکثر موارد یک رفتار اجتماعی غیرقابل قبول محسوب می‌شود، اما تماس جنسی با فرد بدون آنکه راضی باشد، یک جرم محسوب می‌شود.

قوانین درباره تجاوز جنسی چه می‌گویند؟
لمس یک فرد بدون اجازه او در اکثر موارد یک رفتار اجتماعی غیرقابل قبول محسوب می‌شود، اما تماس جنسی با فرد بدون آنکه راضی باشد، یک جرم محسوب می‌شود. در این موارد کشورهای مختلف قوانین متعددی را دارند. برای مثال، قانون فدرال آمریکا جرائم جنسی مختلفی را تعریف می‌کند، از لمس جنسی اجباری و سوءرفتار جنسی گرفته تا دخول جنسی. به صورت کلی تجاوز جنسی می‌تواند موارد زیر را در بر گیرد:

تجاوز به عنف
لمس جنسی بدون خواست طرف مقابل (بوسه، دستمالی جنسی و...)
مجبور کردن قربانی به انجام اعمال جنسی
نفوذ اشیا خارجی به اندام‌های جنسی فرد
رابطه جنسی مقعدی یا دهانی بدون رضایت فرد مقابل
هر نوع تماس جنسی با افراد زیر سن قانونی
روابط جنسی با نزدیکان (سواستفاده جنسی در خانواده)
انجام رابطه جنسی با شریک جنسی بدون رضایت وی
مثله کردن اندام جنسی (از برداشتن بخشی تا کل آن)

لازم به ذکر است که تجاوز به همراه دخول (در مهبل یا مقعد) توسط عضو جنسی و یا حتی انگشت و یک شی خارجی و همچنین وارد کردن آلت جنسی در دهان فرد دیگر بدون رضایت وی، در زبان انگلیسی rape نامیده می‌‌شود که شدیدترین نوع تجاوز را شامل می‌شود و مجازات آن بسیار بیشتر است. با این حال، مفهوم تجاوز جنسی گسترده‌تر از دخول کامل جنسی است و همانگونه که گفته شد موارد زیادی را در بر می‌گیرد. برخی از این موارد مانند مثله کردن اندام جنسی به خصوص در زنان و یا برقراری رابطه جنسی با شریک عاطفی بدون رضایت او ناشناخته‌تر هستند و کمتر در مورد آن‌ها صحبت می‌شود در حالیکه دارای اهمیت بسیار زیادی بر سلامت جسمی و روانی افراد هستند.

درک دقیق‌تری از مفهوم رضایت
از آن‌جا که تجاوز جنسی یک عمل غیرتوافقی است، تعریف مفهوم توافق و رضایت بسیار اهمیت پیدا می‌کند. شاید به نظر برسد تنها گفتن «آره» یا «نه» بتواند رضایت را مشخص کند، اما گاهی ماجرا پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.
برای مثال هیچ کودکی با سن زیر سیزده سال نمی‌تواند از نظر قانونی رابطه جنسی برقرار کند، حتی اگر به فرد مقابل بگوید "بله". اما در مورد تجاوز جنسی نوجوانان ، برخی عوامل منحصر به فرد در نظر گرفته می شود. با این حساب وقتی به تجاوز جنسی در نوجوانان می‌رسیم، این اقدام بحث برانگیزتر هم می‌شود. در یک نمونه دیگر، شما تحت هیچ شرایطی مکلف نیستید که با شخص دیگری رابطه جنسی برقرار کنید، حتی اگر آن شخص شریک جنسی یا همسرتان باشد. با این حال، گاهی اوقات افراد به نوعی احساس اجبار برای انجام رابطه دارند و از این حق خود آگاه نیستند. به همین دلایل است که تجاوز جنسی موضوعی بسیار جنجالی است. برای نمونه، شرایط فرضی زیر را در نظر بگیرید:
یک فرد غریبه در محیط عمومی، اندام جنسی یک خانم را لمس می‌کند، در حالیکه هردو شلوار به پا دارند.

منشی یا کارمند یک اداره توسط مدیر آن اداره تهدید می‌شود که اگر به رابطه جنسی با او تن ندهد، از کار اخراج خواهد شد.

یک پسر سیزده ساله و یک دختر دوازده ساله در حالیکه هر دو کاملا راضی هستند، رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

فردی از همسر خود می‌خواهد که همین الان با هم رابطه جنسی برقرار کنند، وگرنه اجازه نخواهد داد او از خانه خارج شود.

زنی که در دوران قاعدگی به سر می‌برد و از نظر روانی و جسمی شرایط چندان مناسبی ندارد، به دلیل اصرار همسرش به رابطه جنسی مقعدی یا دهانی تن می‌دهد.

فردی به برقراری رابطه جنسی منتها با استفاده از کاندوم رضایت می‌دهد، اما طرف مقابل در حین رابطه کاندوم را برمی‌دارد و یا به آن عمدا آسیب می‌زند. این کار به نوعی فریب‌کاری محسوب می‌شود.

شما راضی به انجام رابطه جنسی هستید، اما در حین رابطه پشیمان می‌شوید. با این حال طرف مقابل که برانگیخته شده است، رابطه را ادامه می‌دهد.

شما به صورت کلی با برقراری رابطه موافق هستید، اما در مورد کم و کیف آن محدودیت‌هایی قرار دادید، اما فرد مقابل در حین رابطه به انجام کاری دست می‌زند که شما راضی نیستید. مثلا به شما سیلی می‌زند و یا شما را به مکیدن آلت خود مجبور می‌کند.

همه حالت‌های بالا به نوعی تجاوز جنسی محسوب می‌شود. بنابراین صرف گفتن آری و فریاد نزدن نمی‌تواند تعیین کننده تجاوز باشد. بلکه اگر فرد به نوعی در معرض فشار و اجبار برای قبول باشد و یا اطلاعات کافی از آنچه قرار است انجام شود نداشته باشد، باز هم بحث تجاوز مطرح می‌شود. از آنجا که اکثر اعمال جنسی به طور خصوصی و فقط بین دو نفر اتفاق می افتد، معمولاً شاهدانی نیستند که بتوانند رضایت طرفین را تصدیق کنند، بنابراین بحث تشخیص تجاوز خصوصا اگر دخول صورت نگرفته باشد، همیشه موردی جنجالی بوده است. در طول تاریخ همیشه افرادی بوده‌اند که ادعا کرده‌اند توسط افراد مشهوری مورد تجاوز قرار گرفته‌اند و فارغ از اینکه این ادعا واقعی یا غیر واقعی بوده باشد، این موضوع جنجال‌های بسیاری را همیشه به پا کرده است.
به صورت کلی چیزی که همه ما باید در نظر داشته باشیم این است: اگر فرد مقابل احساس ناراحتی کند، اگر قادر به اعلام آزادانه رضایت خود نباشد و یا به روشنی رضایت خود را اعلام نکند و یا در حالت غیرطبیعی یا زیر سن قانونی باشد، نباید صرفا با توجه به شنیدن کلمه "بله" به رابطه جنسی بپردازید و اگر در حین این رابطه فرد پشیمان شد، لازم است که آن رابطه را پایان دهید.

رضایت، هنگام مستی و مصرف مواد مخدر
وقتی یکی از طرفین یا هر دوی آن‌ها در حالت مستی باشند و یا از مواد مخدر استفاده کرده باشند، تشخیص اینکه به انجام رابطه جنسی واقعا راضی هستند یا نه بسیار سخت است. بنابراین به صورت کلی گفته می‌شود وقتی فرد مقابل در حال مستی است، خصوصا اگر قبلا با هم رابطه‌ای نداشتید و یا رضایتی برای این کار در زمان هشیاری نداده است، از انجام ارتباط جنسی پرهیز کنید.

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید