شاید عنوان برایتان عجیب باشد، اما تحقیقات از سندرمی به نام سندرم بدخلقی مردانه نام می‌برند که با دوران قاعدگی زنان بسیار شبیه است. به همین دلیل آن را پریود مردانه هم می‌نامند. گاهی اوقات زنان زیادی از این قضیه شکایت می‌کنند که مردان اطرافشان به طور ناگهانی عصبی می‌شوند و برای مدتی خلق تندی خواهند داشت. همینطور خود مردها احساس می‌کنند به طور ناگهانی انگار چند روزی است که حالشان مانند قبل نیست. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی یکی از عارضه‌های رایج میان مردان که افراد زیادی از آن اطلاع ندارند، بپردازیم.

پریود مردان
همه ما می‌دانیم که زنان چند روز درماه، دردهای فیزیکی و خونریزی در ناحیه رحم را تجربه می کنند که این فرایند با تغییرات ملموس در خلق و خوی آن ها همراه است. اما «عارضه بدخلقی مردانه» که تحت عنوان عنوان "پریود مردانه " نیز شناخته می‌شود، اشاره به دورانی دارد که مردها حساسیت و زودرنجی بیش از اندازه نسبت به محرک‌های بیرونی از خود نشان می‌دهند. این عارضه برخلاف قاعدگی زنان، نشانه فیزیکی مشخصی ندارد اما می‌تواند به مدت چندروز در ماه طول بکشد. با وجودی که سندرم پیش از قاعدگی در زنان تنها چند روز طول می‌کشد، برخی مردان در زمانی طولانی‌تر این احساسات ناخوشایند را تجربه می‌کنند و گاه بدون دخالت متخصصان توانایی رها شدن از این حالات را ندارند. مردانی که نشانه‌ها را برای چندین ماه تجربه می‌کنند، خلاص شدن از این حالات بدون درمان جدی و طولانی‌مدت ممکن نیست.

چرا مردها پریود می شوند؟
تستوسترون مهم ترین هورمون های جنسی مردانه است که توانایی جنسی، انرژی و انگیزه برای کار را در مردها فراهم می‌کند. کاهش این هورمون به همراه افزایش کورتیزول در بدن، منجر به کاهش ترشح سروتونین(مشهور به هورمون شادی) نیز می‌شود که این تغییرات هورمونی به بروز عارضه بدخلقی مردانه می‌انجامد. بنابراین افزایش وزن ناگهانی، استرس و فشارهای روانی می‌تواند منجر به این سندرم شود.

علایم و عوارض پریود مردانه
حالت افسردگی
احساس رخوت و بی انگیزگی
زود رنجی و حساسیت زیاد
مشکل در ارتباط با دیگران (به خصوص ضعف رابطه عاطفی با همسر)
کاهش اعتماد به نفس
کم شدن فعالیت جنسی

با همسرتان مهربان باشید!
در آقایان بالای سی سال، ترشح تستوسترون به طور طبیعی کاهش پیدا می‌کند و احتمال ابتلا به عارضه بدخلقی مردانه در آن ها را افزایش می‌دهد. فعالیت جنسی منظم و ارتباط عاطفی مناسب با همسر می‌تواند از طولانی شدن مدت پریود مردانگی بکاهد.

سبک زندگی سالم، بهترین راه همیشه شاد بودن!
رژیم غذایی متعادل که شامل تمام گروه‌های غذایی باشد، به همراه ورزش (سه تا پنج بار در هفته و هربار حداقل 30 دقیقه) بهترین راه پیشگیری یا کاهش دوران عارضه بدخلقی مردانه می‌باشد.

عوامل تشدید کننده ی بدخلقی مردان
مصرف شکر صنعتی
مصرف زیاد نوشیدنی های الکی
استفاده زیاد از دخانیات
خواب ناکافی و غیر منظم
افزایش وزن ناگهانی
مشکلات محیطی

میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.
مردانی که از مواد پروتئینی زیاد استفاده می کنند و در عوض با میوه ها و سبزیجات میانه خوبی ندارند، بیش از دیگران مبتلا به عارضه بدخلقی مردانه می‌شوند.

ورزش کنید، اما به صورت سالم!
ورزش مناسب می تواند با افزایش هورمون سروتونین و تنظیم تستوسترون، نشاط و شادابی را به ارمغان بیاورد. اما با این حال، ورزشکاران و بدن‌سازانی که از داروهای استروئیدی استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر از سایر مردان در معرض پریود مردانگی قرار دارند.

داروهای مبارزه با سرطان، ترشح هورمون‌ها را به هم می ریزد.
افراد مبتلا به انواع سرطان که تحت درمان های دارویی قرار دارند،بیش از دیگران در معرض این عارضه هستند. این افراد بهتر است پیرامون رژیم غذایی و سبک زندگی در طول درمان و پس از بهبودی، با پزشک خود مشورت کنند.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید