یکی از مسائل و چالش هایی که اکثروالدین در سنین نوجوانی فرزندانشان با آن مواجه می شوند،مسئله ی تعیین قوانین برای آن ها ودادن آزادی است.در این دوره از زندگی نیاز است که قوانین جدیدی برای نوجوان طرح شود و قوانین دوره کودکی نمی تواند پاسخگوی بحران ها و چالش های دوره ی نوجوانی باشد.اگر این قوانین به درستی وضع شوند و تمامی ابعاد این دوره را دربربگیرند،بحران ها با دردسرکمتری پشت سرگذاشته می شوند اما اگر والدین نسبت به وضع این قوانین بی توجه باشند یا بدون درنظرگرفتن ابعاد مختلف نیازهای نوجوان،قوانین سختگیرانه ای وضع کنند یا ندانند چه مقدار آزادی باید در اختیار فرزند خود قرار دهند،باعث آسیب های مختلف و همچنین شدیدتر شدن بحران های این دوران می شوند.

عاقبت قانون شکنی برای نوجوان باید واضح و روشن باشد

والدین یک نوجوان بودن نیازمند وجود یک تعادل بین پشتیبانی از نوجوان و کنترل او برای مطئمن شدن از این که انتخاب های سالمی می کند و هم چنین دادن آزادی کافی برای اشتباه کردن است.شکست ها و اشتباهات تحت حمایت شما می توانند به نوجوان درس های بسیاری از زندگی دهند.وضع قوانین برای نوجوان به خصوص در خانه باید هم به استقلال نوجوان احترام بگذارد و هم این اطمینان را ایجاد کند که فرزند شما مسئولانه رفتار می کند.هم چنین باید عواقب منفی شکستن یک قانون روشن و مشخص باشد.

نوجوانان به نظم و قوانین پنج گانه همچون زمانی که کوچکتر بودند نیاز دارند.زمانی که برای موارد مختلف قوانین را تعیین می کنید در زمینه هایی که نوجوانان نیاز به کنترل و حمایت بیشتری دارند باید قوانین سختگیرانه تری تعیین کنید.زمانی که نوجوان در دنبال کردن یک قانون مشکل داشته باشد نشانه ی این است که هنوز برای آن حجم از مسئولیت آماده نیست و نیازمند حمایت و پشتیبانی است.هرچقدرکه نوجوان شما بیشتر اثبات کند که می تواند ازقوانین پیروی کند،شما بایداجازه دهید که استقلال بیشتری داشته باشد.در این جا به بیان انواع قوانینی که که شما باید وضع کنید تا فرزندتان فرد مسئولیت پذیری در آینده شود می پردازیم:

قوانینی که باعث بهبود امنیت می شوند:

نوجوانان معمولا فکر می کنند که جاودانه و شکست ناپذیر هستند.هم چنین هنگامی که قوانینی برای آن ها در این زمینه وضع می کنید احتمالا عصبانی شوند!برای مثال :

رانندگی:تصادفات رانندگی یکی از عوامل قابل توجه مرگ و میر بین نوجوانان است.نوجوانان به قوانین واضحی راجع به رانندگی و امنیت نیاز دارند.برای استفاده از تلفن در هنگام رانندگی،مسافران،سرعت و دیگر موارد ایمنی در ماشین قوانین و محدودیت هایی قرار دهید.

مواد مخدر و سیگار:با نوجوانان به روشنی راجع به این موارد صحبت کنید.اغلب با آن ها راجع به این که چگونه یک انتخاب خوب انجام دهند صحبت کنید و آن ها را از عواقب استفاده این موارد حتی برای یکبار امتحان کردن آگاه کنید.

رفت و آمد در شب:مسلما بعد از نیمه شب اتفاقات چندان خوبی برای یک نوجوان خارج از خانه نخواهد افتاد.برای ساعات بیرون ماندن و بازگشت به خانه قوانینی تنظیم کنید و اگر نوجوان شما مسئولیت پذیری از خود نسبت به این مسئله نشان داد می توانید این ساعت را کمی به تاخیر بیندازید.

قوانینی که نکات اخلاقی را آموزش می دهند:

دوره ی نوجوانی زمانی است که نوجوانان ارزش های خود را شکل می دهند.انتظارات خود در این زمینه را برای آنان شرح دهید.البته بحث ارزش ها از هرخانواده ای به خانواده ی دیگر متفاوت خواهد بود اما در برخی موارد معمولا همگی توافق دارند،مثلا:

صداقت:قوانینی تعیین کنید که راستگویی را در فرزند شما تشویق کند.حتما تاکید کنید که اگر تلاش کنند اشتباهات خود را با دروغگویی بپوشانند عواقب خیلی سنگین تری در انتظار آن هاست.هم چنین قوانینی نیز تعیین کنید که انجام تقلب در تکالیفشان را تشویق نکند.

با دیگران محترمانه رفتار کردن:نوجوانان معمولا به قوانینی نیاز دارند که آن ها را تشویق کند تا با دیگران بااحترام رفتار کنند.قوانینی راجع به غیبت کردن،آزارواذیت و پشت سر دیگران حرف نزدن از جمله قوانین مهم در این زمینه می باشد.

قوانینی که عادت های سالم را تشویق می کند:

نوجوانان به کمک یک بزرگتر برای پیدا کردن عادت های سالم و انگیزه گرفتن نیاز دارند.

فعالیت:انجام تکالیف،گذراندن دوره های درسی و داشتن شغل پاره وقت معمولا جزو اولویت های لیستی که نوجوانان برای انجام دادن دارند،نیستند.بهتر است آن ها قوانینی داشته باشند که این اطمینان را ایجاد کند که کار خود را به موقع به پایان می رسانند.

اوقات فراغت:نوجوانان به قوانینی نیاز دارند که باعث شود اوقات فراغت آن ها به بطالت سپری نشود.محدودیت هایی برای استفاده از وسایل دیجیتالی قرار دهید و راجع به مکان هایی که می توانند اوقات فراغت خود را در آن جا سپری کنند اطمینان حاصل کنید.

خود-مراقبتی:بیشتر نوجوانان به این نیاز ندارند که به آن ها یادآوری کنید که مسواک بزنند بلکه به کمک هایی در زمینه ی خودمراقبتی نیازمند هستند.قوانینی که در این زمینه تعیین می کنید باید باعث ایجاد عادات خوب غذایی،خوابیدن وفعالیت بدنی در آن ها شود.

قوانینی که نوجوانان را برای دنیای واقعی آماده می کند:

دوره نوجوانی می تواند محل تمرینی برای ورود به دنیای واقعی در بزرگسالی باشد.به رفتار نوجوانتان دقت کنید و بررسی کنید که به چیزهایی نیاز دارد که تا قبل از ورود به دنیای بزرگسالی آن ها را فرا بگیرد.

پول:به فرزندتان مدیریت مالی یاددهید.مدیریت مالی یکی از موارد بسیار مهم است که اگرفرد در سن نوجوانی با آن آشنا نشود در بزرگسالی با مشکلاتی روبه رو خواهد.قوانینی راجع به مقدار هزینه کردن و پس انداز کردن می تواند کمک کننده باشد.

خود-نظم دهی:هرچقدر خود-نظم دهی در نوجوانان بالاتر باشد با استقلال بیشتری می توانند زندگی کنند.

قوانین تقویت کننده مهارت های اجتماعی:

دوره ی نوجوانی دوره ای است که افراد مهارت های اجتماعی را به صورت جدی تری یاد می گیرند.قوانین در این زمینه باید باعث یادگیری بهتر این مهارت ها شوند.

دوستان:دوستانی که فرزند شما انتخاب می کند تاثیربسیاری بررفتارآن ها می گذارند.اگر نوجوان شما با افراد دردسرسازی دوست شده است محدودیت هایی برای مقدار زمانی که می توانند با هم بگذرانند قرار دهید.همچنین نوجوانان به حمایت خانواده در زمینه های آزاردیدن ازسمت دوستان و مشکلاتشان با آن ها نیاز دارند.

مهارت های تنظیم احساسات:نوجوانان در این دوره به طور طبیعی احساساتی هستند.حتما والدین باید قوانینی تعیین کنند که مدیریت خشم را در آن ها تقویت می کند و بهبود می بخشد.این مهارت به خصوص زمانی که آن ها قانون شکنی می کنند باید تقویت شود.هم چنین راهبردهای حل مسئله را به آن ها بیاموزید که چگونه می توانند از راه های سالم و موثری مشکلات خود را مستقلانه حل کنند.

این مقاله برگرفته از مقاله یEstablishing House Rules for Teenagers می باشد.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید