احساس تنهایی با تنها بودن چه تفاوتی دارد؟

از آن جا که انسان موجود اجتماعی است و همیشه سعی کرده است با دیگران ارتباط برقرار کند امروزه "تنهایی" تبدیل به یکی از چالش های بشر شده است.درسراسر دنیا به خاطر تغییرات سبک زندگی ای که همه تجربه کرده اند،مردم تنهایی را بیشتر از قبل حس می کنند.خیلی از افراد از این تنهایی می ترسند و تمام تلاش خود را می کنند که تنها نباشند و این تنهایی را حس نکنند.گروهی دیگر اندکی با این قضیه کنار آمده اند و سعی کرده اند آن را بپذیرند.اما به هرحال این پذیرش از سخت بودن این حس کم نمی کند.البته شاید خیلی از افراد" تنها بودن" را با حس "تنهایی" مترادف هم بدانند در حالی که این دو مفهوم با یکدیگر تفاوت دارند.در این مقاله به بررسی مفهوم "تنهایی" در زندگی امروز بشر می پردازیم.

همه ی ما گاهی به تنها بودن نیاز داریم

تنهابودن و احساس تنهایی

تنها بودن یک وضعیت فیزیکی است که کنار شما شخص دیگری نیست.مثلا در خانه فقط شما حضور دارید.اگر حتی حیوان خانگی تان نیز کنارتان باشد شما دیگر تنها به حساب نمی آیید.احساس تنهایی یک وضعیت روانشناختی است و زمانی برای فرد اتفاق می افتد که او حس کند از آن چیزی که باید یا مایل است ارتباطات اجتماعی کمتری دارد.به عبارت ساده تر هیچ کسی را ندارد.درواقع زمانی که ارتباطات اجتماعی شما را ارضا نکنند شما احساس تنهایی می کنید.شخصی ممکن است تنها باشد(مثلا به خاطر فوت همسرش تنهایی زندگی کند)اما احساس تنهایی نداشته باشد.البته تنها بودن خود می تواند به عنوان عامل سوق دهنده ی افراد به سمت احساس تنهایی کردن باشد.افرادی که تنها زندگی می کنند بیشتر از دیگران امکان دارد که این احساس تنهایی به آن ها دست دهد.بهتراست این افراد به فعالیت هایی بپردازند که این خطر برای آن ها کمترشود.مثل عضویت در خیریه ها و گروه های اجتماعی، ملاقات با افرادی که از بودن با آن ها لذت می برند،برنامه داشتن برای زندگی و انجام دادن فعالیتی که به زندگی آن ها معنا دهد.

مزایا و معایب تنها بودن

تنها بودن همیشه هم منفی و بد نیست.همه ی ما در زندگی گاهی احساس می کنیم که نیاز داریم برای مدتی تنها باشیم.تنها بودن می تواند یک تجربه ی روانشناختی باارزش را برای فرد به ارمغان بیاورد که با حالات و احوالات درونی خود بیشتر آشنا شود.

مزایای تنها بودن:

تنها بودن به ذهن اجازه می دهد که خود را شارژ کند:برخی اوقات حس می کنیم که انرژی ذهن ما تمام شده است و دیگر نمی توانیم این حجم مسائل و اطلاعات را تحمل کنیم.درواقع ذهن ما نیاز به تعادل داردووقتی حجم تعاملات اجتماعی بیش از حد زیاد شوند این احساس به ما دست می دهد.تنها بودن با خود و خلوت کردن به ذهن این اجازه را می دهد که انرژی از دست رفته ی خود را بازیابد و راحت تر راجع به مسائل و مشکلات فکر کند.

تنها بودن می تواند کارآمدی فرد را افزایش دهد:اگر بخواهیم راحت باشیم خیلی اوقات تعاملات گسترده ی اجتماعی می توانند باعث هدررفتن وقت و مزاحمت هایی در انجام کارهای ما ایجاد کنند.گاهی زمان های تنهایی باعث می شوند که راحت تر به این فعالیت ها رسیدگی کنیم.

تنها بودن می تواند به روابط با دیگران کمک کند:این مسئله به خصوص در روابط عاطفی احساس می شود.در روابط ما با دیگران گاهی نیاز است که تنها باشیم تا بتوانیم راحت تر و از زوایای دیگر مسائل و مشکلات را بررسی کنیم و برای آن ها چاره ای بیندیشیم.

معایب تنها بودن:

تنها بودن می تواند منجر به حس تنهایی شود.

تنها بودن می تواند باعث خودسرزنشی گردد:تنها بودن و فکر کردن می تواند مفید باشد اما افراط در آن نیز می تواند منجر به خود سرزنش گری و انتقاد بیش از حد از خود شود.

تنها بودن منجر به افسردگی می شود:تنها بودن در شرایطی که منجر به احساس تنهایی شود می تواند زمینه ساز اختلال افسردگی در افراد نیز باشد.بنابراین بسیاری از افرادی که عزیزان و خانواده های خود را از دست می دهند و تنها می شوند در خطر ابتلا به این اختلال هستند.

تنها بودن برای سلامت جسمانی هم می تواند مضر باشد:زمان زیادی را به تنهایی گذراندن می تواند به سلامت جسم ما نیز آسیب برساند.ارتباط داشتن بادیگران نه تنها برای سلامت روانی ما و احساساتمان خوب است بلکه باعث ایجاد انرژی مثبت و انگیزه در فرد می شود که درنهایت منجر به بهبود عملکرد اندام های بدن می گردد.

احساس تنهایی

همان طور که بالاتر توضیح داده شد احساس تنهایی یک موقعیت روانشناختی است که در آن ما احساس می کنیم روابط اجتماعی خود را از دست داده ایم و یا به آن میزان که باید یا دوست داریم از روابط اجتماعی برخوردار نیستیم.در واقع در این حالت ما احساس خالی بودن،تنهایی و خواستنی نبودن می کنیم.این احساس هم فقط در زمانی که تنها هستیم سراغ ما نمی آید بلکه حتی هنگامی که بادیگران زندگی می کنیم و یا ازدواج کرده ایم هم می توانیم احساس تنهایی بکنیم.

دلایل احساس تنهایی

احساس تنهایی می تواند ناشی ازشرایط مختلفی ایجاد شود.این شرایط می تواند شامل تنها بودن،انتقال به یک مکان جدید و طلاق باشد.مرگ اشخاص نیز می تواند زندگی نزدیکان آن ها را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به حس تنهایی گردد.هم چنین این احساس امکان دارد که نشانه ی یک اختلال روانی مثل افسردگی نیز باشد.احساس تنهایی از عوامل درونی مثل عزت نفس و اعتماد به نفس پایین نیز ناشی می گردد.افرادی که عزت نفس پایینی دارند معمولا فکر می کنند که بی ارزش هستند و نمی توانندبرای دیگران جذاب یا حمایتگر باشند.

اثرات احساس تنهایی

احساس تنهایی اثرات منفی گوناگونی برسلامت جسم و روانی انسان می گذارد.این اثرات شامل موارد زیر می گردند:

اعتیاد به الکل و موادمخدر

عملکرد مختل مغز

شروع فرایند اختلال آلزایمر

انجام رفتارهای ضداجتماعی

پایین آمدن کارکرد حافظه و توانایی یادگیری

افسردگی و خطر خودکشی

افزایش استرس در سطوح مختلف زندگی

ضعیف شدن توانایی تصمیم گیری

بهم ریختگی خواب

رژیم غذایی نامناسب

تحقیقات نشان داده اند که احساس تنهایی بیشتر در افرادی که مشکلات جسمانی دارند،تنها زندگی می کنند،حلقه های اجتماعی کوچکی دارند و روابط اجتماعی ضعیف تری دارند احتمال دارد که بروز پیدا کند.

چه عواملی می توانند به از بین رفتن حس تنهایی کمک کنند؟

پیدا کردن و انجام فعالیت هایی که از آن ها لذت می برید:این فعالیت ها موقعیت های بسیارخوبی برای ملاقات با افراد جدید و برقراری ارتباط با آن ها می باشند.

انتظار بهترین را داشته باشید:افرادی که احساس تنهایی دارند معمولا انتظارطرد شدن دارند.بهتر است بجای تمرکز براحساسات منفی بر افکار و احساسات مثبت در روابط اجتماعی تان تمرکز کنید.

بربهبود کیفیت روابط تان تمرکز کنید:به دنبال افرادی باشید که سلایق،علایق و فعالیت هایی مشابه ای مثل شما دارند.

توجه کنید که احساس تنهایی کردن نشانه ی مسئله ای است که نیاز به تغییر دارد.

از اثرات احساس تنهایی برزندگی خود آگاه باشید:احساس تنهایی اثرات منفی بسیار برسلامت جسمانی وروانی افراد به جای می گذارد.

آیا احساس تنهایی منجر به مرگ می شود؟

تا حالا شواهد نشان نداده اند که خود احساس تنهایی منجر به مرگ می شود اما انجام کارهایی برای سرکوب و فراموشی این حس مثل استفاده ی افراطی از الکل و اعتیاد به مواد مخدر،انجام رفتار های پرخطر و هم چنین خودکشی می توانند منجر به مرگ این افراد شوند.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید