همه ما اهداف زیادی در زندگی دنبال می کنیم و در مسیر دنبال کردن این اهداف به دنبال رشد شخصی مان نیز هستیم.مسیرهای زیادی برای رشد شخصی وجود دارند.فریدریش نیچه می گوید:"آن چه که ما را نمی کشد قوی تر می کند"،و این جمله در زندگی واقعی صدق می کند.اما چالش هایی که تقریبا منجر به نابودی ما می شوند تنها راه برای رشد ما نیستند.تعیین اهداف برای پیشرفت شخصی تان می تواند روشی موثر(و کم استرس تر) برای رشد عاطفی و عقلی باشد.تنظیم هدف می تواند به شما کمک کند به عنوان یک فرد درراه هایی که برای شما مهم است موفق شوید و به شما کمک می کند زندگی خود را ساده ترکنید،استرس را به حداقل برسانید و واقعا به فردی تبدیل شوید که می خواهید.هم چنین از لحاظ روانی نیز به شما کمک می کند که همیشه هوشیار باشید.


اهدافی که ارزش این را دارند که به دنبالشان بروید.
رشد شخصی به معنای چیزهای مختلفی برای افراد مختلف است،اما اهداف زیر می توانند در ایجاد زندگی پرازعادت های سالم،خوشبختی بیشتر و معنای زندگی مفید واقع شوند.
بفهمید چه چیزی برای"شما"مهم است.
همه ی ما دارای ارزش هایی هستیم که بخش مهمی ازآن کسی که هستیم می باشند.برای برخی افراد،تجربه هنری بخش مهمی از آن ها است و هنگامی که اثرهنری خلق می کنند حالشان بهتر می شود.برای برخی دیگر،کمک به دیگران کاری است که باید انجام دهند و معنایی که برای آن ها و دیگران به ارمغان می آورد چیزی است که زندگی را ارزشمند می کند.دیگران برای احساس زنده بودن باید در حال حل مشکلات باشند.دلیل اهمیت توجه به این موضوع این است که بسیاری از افراد وقتشان را با اموری پر می کنند که مطابق ارزش هایشان یعنی با آن چه در زندگی برایشان بیشترین ارزش را دارد نیست.اگر چیزی را که برایتان ارزش دارد را تجزیه و تحلیل کنید می توانید اهدافی مطابق آن بچینید و مطمئن شوید که آن ارزش ها بخشی از زندگی تان شده اند.


مشخص کنید کجاها خود را محدود می کنید.
هرکسی بدون آن که متوجه شود خود را درجایی محدود می کند.شاید شما باورنکنید که قادر به دستیابی به کارهایی هستید که واقعا می خواهید به آن ها برسید و با تلاش نکردن خود را محدود می کنید.شاید شما به خود اجازه ندهید که به اندازه کافی وقت خود را به اهدافتان اختصاص دهید چرا که درگیر کارهای کم اهمیتی می شوید که نسبت به اهدافتان از اهمیت کمتری برخوردار هستند اما شما فکر می کنید که "باید"انجامشان دهید.
یکی از راه های شناسایی و تشخیص این محدود سازی ها،تمرکز برهرروز از زندگی است به گونه ای که آن روز برای موفقیت شما بسیار حیاتی و مهم است.آیا هرکاری که انجام می دهید مهم است و به موفقیت شما کمک می کند؟اگر مواردی را از طریق این آنالیز مشاهده کنید،آسان تر مواردی را که باعث اتلاف وقت و انرژی شما می شود را پیدا می کنید.


مراقب سلامتی تان باشید.
وقتی سلامتی شما به خطر بیفتد،تمرکز روی اهداف خود در زندگی سخت تر و چالش برانگیزتر می شود.این مسئله نه تنها به وضوح در موارد جدی ای که سلامت به خطر افتاده صدق می کند بلکه در مواردی که خطرکمی برای سلامتی وجود دارد نیزمی تواند صدق کند.
به عنوان مثال بیشتر ما وقتی احساس می کنیم که چندشب متوالی خواب کافی نداشته ایم و یا برای چندروز غذای ناسالم خورده ایم،احساس استرس بیشتری می کنیم و در بهترین حالت خودمان نیستیم.تمرکز بر مراقبت از سلامتی تان،تاثیربسیاری بر بقیه ی زندگی شما می گذارد.


از وقت خود هوشمندانه استفاده کنید.
مدیریت زمان به خودی خود یک هدف مهم است.وقتی زمان خود را هوشمندانه مدیریت می کنید،انرژی بیشتری خواهید داشت و توانایی بیشتری برای دنبال کردن چیزهای دیگر در زندگی که برایتان مهم هستند دارید.مدیریت زمان به شما کمک می کند که حداکثر وقتتان را صرف کارهایی کنید که به شما انگیزه و انرژی می دهند و به پیشرفت شما کمک می کنند.


یک عادت ماهانه را توسعه دهید.
شاید شما نتوانید در عرض چند هفته خود را تغییر دهید اما تمرکز برایجاد عادات جدید به طور منظم،می تواند باعث ایجاد تغییر در طی ماه ها و سال ها شود.از چه ترفندی باید استفاده کنید؟درواقع شما باید عادت کنید که عادت هایی را شکل دهید.بخش اعظم انرژی خود را روی ساختن یک قسمت جدید از زندگی خود متمرکز کنید.


دور خودتان را با الگوهای مناسب پر کنید.
داشتن الگوهای مناسب در زندگی و دوستانی که تماشای آن ها شما را تشویق به حرکت به سمت اهدافتان می کند،به رشد و پبشرفت شما بسیار کمک می کند.


یک گروه حمایتی برای خودتان دست و پا کنید.
همانطور که فشارهمسالان و گروهایی که عضو آن ها هستیم می تواند مانع از حرکت ما به سمت اهدافمان شود،حمایت و تشویق آن ها می تواند انرژی و انگیزه ی ما را چندین برابر کند.داشتن کسانی که وقتی موفق می شوید شما را تشویق می کنند احساس بسیار خوبی در شما ایجادمی کند.متاسفانه همه ی دوستان قادر به تشویق دوستان خود نیستند.آن ها هنگام موفقیت بقیه نه تنها تشویق نمی کنند بلکه حسادت هم می ورزند.بنابراین بهتر است حواستان به این مدل دوست ها باشد و اگر متوجه شدید که در هنگام موفقیتتان،شما را پشتیبانی و حمایت نمی کنند بهتر است به سمت کسانی بروید که از شما حمایت می کنند.


هرماه یا هرسال یک چیز جدید بیاموزید.
پیشرفت شخصی نیاز به تمرکز بالایی دارد.درواقع شما برای پیشرفت کردن نیاز دارد که بر همه ی ابعاد خودتان تمرکز کنید و سعی کنید که مهارت های جدید برای بهبود این ابعاد بیاموزید.


چگونه بر سر اهدافمان باقی بمانیم؟
شناسایی اهداف برای رسیدن به موفقیت اولین گام مهم است اما تنها گام نیست.این مهم است که بدانید چگونه اهداف خود را دنبال کنید.برای حفظ اهداف یا ایجاد عادات سالم چند ترفند وجود دارد.
-اهداف مناسب را تعیین کنید.
-گام های کوچک اما پیوسته بردارید.
-به خود پاداش دهید.
-شکست خوردن امری اجتناب ناپذیر است،عقب نکشید.
خیلی از افرادی که برای پیشرفت شخصی شان هدف تعیین می کنند،آن را رها می کنند.این رها کردن به دلایل مختلفی می تواند باشد مثلا ممکن است فرد هدفی غیرواقع بینانه انتخاب کرده باشد یا سعی دارد به هدفی بسیار بزرگ در زمان کوتاهی دست یابد.حتی برخی با کوچکترین شکستی تسلیم می شوند اما موفقیت واقعی زمانی حاصل می شودکه فرد اهدافش را درمراحل کوچک دنبال کند ،برای پیشرفتش به خودش جایزه دهد و اگر شکست خورد دوباره شروع به تلاش کردن بکند.تعیین اهداف شخصی به بهبود زندگی شما کمک می کند و چسبیدن به آن ها باعث می شود در زندگی امید داشته باشید.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید