کمالگرایی چیست و چه بر سرمان می‌آورد؟؟

کمال گرایی

کمال گرایی چیست و چه بر سرمان می‌آورد؟؟

هر انسانی به طور طبیعی تمایل به خودشکوفایی و پیشرفت دارد. این گرایش تا زمانی که محرکی برای رقابت و تلاش معقول باشد، امر مثبتی ‌است. اما در مقابل، کمال گرایی ناسالم که در ادبیات علمی به همان «کمال گرایی» (perfectionism) رایج است، به حالتی اطلاق می‌شود که فرد فشاری دائمی برای حرکت به سمت اهداف دست‌نیافتنی درون خود احساس می‌کند و ارزشمندی خود را در گرو کارایی و دستاوردهایش می‌داند.

یک کمال گرای سالم، خود را دارای استعدادهای ذاتی بالقوه‌ای می‌داند که می‌تواند با تلاش آن‌ها را بالفعل کند. او از توانایی‌های خود تصویری واقع‌بینانه دارد و اهدافی متناسب با امکانات موجود طراحی می‌کند. چنین انسانی از اشتباهات خود و بازخوردهای دیگران برای موفقیت بیشتر پند می‌گیرد و همواره خود را در رقابتی لذت بخش برای خودشکوفایی احساس می‌کند.

اما یک کمال گرای ناسالم، معیارهایی آرمانی و اهدافی دست‌نیافتنی برای خود متصور است و یک اشتباه را نه فرصتی برای یادگیری، که گناهی نابخشودنی می‌داند. او هیچ‌گاه از جایگاه خود احساس رضایتمندی ندارد، چرا که اصولا «کمال» مورد نظر وی امری انتزاعی و بدون موجودیت ‌خارجی است.

اما کمال گرایی جدای از ایجاد اضطراب، نگرانی مداوم از ناقص بودن کارها، افزایش خود‌سرزنش‌گری و نشخوار فکری، اتلاف بیش از اندازه‌ی زمان و انرژی و پیامدهای منفی دیگر، می‌تواند زمینه‌ی بروز برخی اختلالات جدی روانی نیز باشد.

امروزه از دیدگاه پاتولوژیک، کمال گرایی اصلی‌ترین نشانه‌ی تشخیص اختلال شخصیت وسواسی جبری (OCPD) است. فرد در این اختلال گاه به قدری حساسیت و کمال‌خواهی از خود نشان می‌دهد که حتی نمی‌تواند بسیاری از تکالیف ساده را انجام دهد (چراکه معیارهای بیش‌از حد دقیق و وسواس‌گونه دارد).

یکی دیگر از اختلالاتی که ارتباط آن با کمال گرایی بسیار مطرح است، اختلال خلقی افسردگی می‌باشد. فرد کمال گرا زمان زیادی را صرف اندیشیدن به اشتباهات گذشته و موقعیت‌های از دست‌رفته می‌کند. جدای از این، او مدام در اضطراب این به‌سر می‌برد که نکند به اهداف و معیارهای سفت و سخت خود دست بیابد؟ امروزه این فرض بسیار محتمل است که حضور مداوم در موقعیت‌های استرس‌زا و سرخوردگی‌های ناشی از شکست های پیاپی، خود می‌تواند یکی از عوامل عمده‌ی بروز افسردگی باشد.

با این اوصاف، احتمالا تا الان باید فهمیده باشید که فرد کمال گرایی هستید یا خیر، اما اگر در این مورد دچار تردید هستید، تست‌های معتبر سنجش کمال گرایی مانند هیل و فراست می‌توانند برایتان مفید باشند.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید