علل بحران هویت جنسی

علل این بحران هنوز به طور قطع مشخص نشده است  ولی از جمله مواردی که به عنوان علت ذکر می شود؛اختلال در هورمون های موجود در رحم،ژن ها و عوامل محیطی  (والدین )   هستند.درواقع ارتباطی که دختر با مادر و پسر با پدر در کودکی می گیرد بسیار تعیین کننده است .به طور مثال ارتباط ضعیف پدران با پسرانشان می تواند بر ایجاد این بحران تاثیر بگذارد.

درمان بحران هویت جنسی

از جمله مباحثی که پیرامون این بحران پیش می آید،مسئله ی درمان است.معمولا این بحران درمان پذیر نیست ،به خصوص در بزرگسالی  بیشترراه کارها برای کنار آمدن با مشکلات روانی ناشی از این بحران  و افزایش حس سازگاری است.

این راه کارها در کودکان شامل: 1.رفتاردرمانی 2.شناخت درمانی 3.روان درمانی تحلیلی است.

حتی برای درمان،جنسیت درمانگر نیز مهم است.معمولا درمانگر باید هم جنس خود مراجع کننده باشد.

در بزرگسالان نیز روان درمانی با هدف مدارا با مشکلات انجام می گیرد . درمانگر به مراجع کمک می کند تا با هویت جنسی مطلوبش راحت باشد.با این نگاه غالبا افسردگی و اضطراب بیمار کاهش می یابد. وقتی بتوان افسردگی و اضطراب را کاهش داد ،میزان اعتیاد و خود کشی در این افراد نیز کاهش می یابد.

راه های دیگر شامل راه های پزشکی همچون هورمون درمانی و عمل تغییر جنسیت است.

عمل تغییر جنسیت راه قطعی است که جنسیت فرد را تغییر می دهد بنابراین با ریسک بالایی همراه است .لازم است  فردی که می خواهد جنسیتش را تغییر دهد حداقل به مدت یک سال به سبک زندگی جنس مخالفش زندگی کند و تمامی رفتارهای آن را انجام دهد تا بتواند تصمیم درستی بگیرد.

نتیجه

آمار دقیقی از افراد دارای بحران هویت جنسی در دست نیست چرا که  همه ی این افراد به خاطر دلایلی که گفته شد ،بحران  خود را نشان نمی دهند.اما نکته ی مهم در این رابطه نحوه ی برخورد و نگرش خود این افراد و اطرافیانشان با این بحران است.اطرافیان به جای پرخاشگری و جدال باید این افراد را همراهی کنند تا بتوانند با این چالش کنار بیایند به خصوص والدین که نقش بسیاری در حل این چالش و کاهش مشکلات روانی ناشی از آن دارند.  

 

منابع:                                                                                                   

1.Gender identity disorder and Psycho sexual problems in children and adolescent,By Kenneth J.Zucker,Susan J.Bradley.

2..تشخیص اولیه ی اختلال هویت جنسی. دکتر حمیدرضا عطار/ دکتر مریم رسولیان3

3.نازنین حبیبی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید