باج گیری مجازی ،یکی از انواع جدید باج گیری

این مقاله به بررسی یکی از انواع جدید باج گیری به نام "باج گیری مجازی " می پردازد.

به هر نوع سواستفاده و محبور کردن افراد به کار های خلاف میل آن ها در فضای مجازی،تلفن،شبکه های اجتماعی و...،"باج گیری مجازی" می گویند.

انواع باج گیری مجازی

به طور کلی باج گیری مجازی را می توان  در سه گروه مادی،عاطفی و جنسی دسته بندی کرد.به طور مثال:

-دسترسی به اطلاعات شخصی افراد و تهدید به انتشار آن ها برای باج گیری مجازی.

-ایجاد اکانت های مجازی با هویت افراد دیگر

-ارسال پیام های تهدید آمیز و زننده

-ایجاد رابطه ی عاطفی و سواستفاده از وی

آمارها چه می گویند؟

طبق آمار های متعدد در کشورهای مختلف،افرادی که مورد زورگیری مجازی قرار می گیرند، از دو تا نه برابر بیشتر از دیگران دست به خودکشی می زنند. هم چنین زنان دوبرابر بیشتر از مردان،قربانی باج گیری مجازی می شوند. در واقع افراد ممکن است با دسترسی به موارد شخصی زنان مثل تصاویر برهنه و تهدید به انتشارشان آن ها را وادار به ارتباط جنسی،پرداخت پول و...  بکنند.

فضای مجازی،ترس های حقیقی

باج گیری مجازی می تواند خطرناک تر از باج گیری در فضای واقعی باشد،زیرا فرد نه فقط هنگام خروج از خانه بلکه در تمام روز ممکن است پیام های تهدید آمیز دریافت کند.

خطر در کمین است!

اگر شما نیاز های عاطفی همسر،فرزندان و دیگر نزدیکانتان را تامین نکنید،همیشه این احتمال وجود دارد که برای رفع این نیازها به افراد غریبه روی بیاورند. اعتماد بی اساس به افراد غریبه و درمیان گذاشتن احساسات و اطلاعات شخصی خود با آن ها می تواند زمینه را برای سواستفاده و باج گیری مجازی مهیا کند.

مراقب فرزندتان باشید.

آسیب های فضای مجازی را با کودک خود در میان بگذارید و به او بگویید در صورت بروز هرگونه اتقاق،شما را مطلع کند.به او بفهمانید که مورد سرزنش و بازخواست قرار نخواهد گرفت.

خانواده خود را در جریان بگذارید.

طبق آمارها، از بین هر ده کودکی که مورد باج گیری مجازی قرار می گیرند،تنها یک نفر خانواده خود را در جریان می گذارد.متاسفانه یکی از بزرگترین ترس های کودکان، مطلع شدن خانواده از این ماجراست که این موضوع خود وسیله ای مهم برای ایجاد ترس و اضطراب توسط زورگیران است.

 

منابع 

1.bullying.com

2.NHS.uk

3.rcpsych.ac.uk

4.پلیس فتا

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید