چگونه در مقابل نوجوانان،کنترل اوضاع را دردست بگیریم؟

به دست گرفتن کنترل اوضاع در مقابل نوجوانان ،یکی از مشکلات بیشتر والدین است .بیشتر آن ها از اینکه نمی توانند کنترل اوضاع را در مقابل نوجوانان به دست بگیرند،ناراضی هستند .

اما نکته این جااست آن ها زمانی می توانند کنترل بیشتری بر اوضاع داشته باشند که دست از کنترل گری بردارند.           

بیشتر والدین عقیده دارند که کنار آمدن با نوجوانان سخت تر از زمانی است که آن ها کوچک تر بوده اند ولی واقعیت چیز دیگری است. این که شما نمی توانید با هم کنار بیاید نتیجه شیوه ی رفتاری است که هردو طرف-چه والدین و چه فرزندان-پیش گرفته اند.نوجوانان بزرگ تر شده و درنتیجه به اقتضای سن،رفتار متفاوتی پیش می گیرند و والدین هم متاسفانه به روش نسل های قبل خود عمل می کنند. اما باید بدانند روشی که در گذشته موثر نبوده،امروز هم موثر نیست و در آینده هم موثر نخواهد بود.پس نباید همان کار ها را تکرار بکنند.

بحثی که دراین مقاله به آن پرداخته خواهد شد،بحث کنترل است.

کنترل

هرچقدر هم که برای کنترل رفتار فرزندتان تلاش کنید،فقط زمانی که با او هستید می توانید کمی بر رفتارش کنترل داشته باشید اما آن چه که واقعا می توانید کنترل کنید،رفتار خودتان است.تنها کاری که می توانید بکنید این است که رفتارتان را کنترل کنید و مطمئن شوید که برخوردهای شما با فرزندتان موثر و مفید خواهد بود.

یکی از عواملی که بر بر رفتار والدین با نوجوان تاثیر می گذارد،چیزی به نام ناخشنودی است.وقتی ما با ناخشنودی روبرو می شویم اولین فکری که به ذهنمان می رسد،تلاش برای رفع آن است.یعنی پدران و مادران که از دست نوجوان خود دلخور می شوند،سعی می کنند کاری بکنند که نوجوان را مجبور به تغییر بکنند.معمولا در چنین شرایطی کار هایی مثل وعده و وعید دادن،تهدید و تنبیه کردن رایج ترین انتخاب هاست.حتی گاهی ممکن است سعی کنید شخصی مثل یک مشاور را پیدا کنید تا شاید مشاور بتواند او را تغییر دهد اما اگر سعی کنید به جای تغییر او،شیوه ی برخورد خودتان را تغییر دهید، آن وقت می توانید دورادور کنترل بهتری بر روی او داشته باشید. اگر این موقعیت را ایجاد کنید می توانید در شرایط چالش زا که نیاز بیشتری به حضور شما دارد،کنارش باشید. این گونه شما به او نزدیک تر می شوید.

عادات تخریب کننده

اکثر ما 7 عادت تخریب کننده در برخورد با نوجوانان داریم که باعث خراب تر شدن اوضاع می شود.

1.انتقاد کردن

2.سرزنش کردن

3.تهدید کردن

4.تنبیه کردن

5.شکایت کردن

6.نق نق کردن

7.باج دهی یا حق حساب دادن

   از بین این عادات، انتقاد کردن و به دنبال آن سرزنش کردن مخرب ترین عادات است.

البته این نکته قابل ذکر است که که هیچ کدام از این عادات باعث قطع کامل رابطه والدین و فرزندان نخواهد شد.بعد از خراب شدن ممکن است هنوز در کنار هم زندگی کنید ولی شانس زیادی برای رضایتمندی باقی نخواهد ماند.

عادات جایگزین

گاهی برای بعضی افراد حتی فکر دست برداشتن از این عادات مخرب هم غیرممکن است ولی نکته این جاست که دست برداشتن از این عادات به این معنا نیست که هیچ کاری نکنیم بلکه به این معناست که کاری موثر انجام دهیم یعنی هفت عادت جدید را جایگزین هفت عادت قبلی بکنیم.

  1. توجه نشان دادن
  2. اعتماد کردن
  3. گوش دادن
  4. حمایت کردن
  5. مذاکره و گفتگو به هنگام بروز اختلاف
  6. دوستی کردن
  7. تشویق کردن

البته یادتان بماند که برای به کار بردن این عادات منتظر نمانید که مشکلی به وجود بیاید بلکه از همین حالا این رفتارها را شروع کنید.مطمئن باشید فرزند شما نیز متوجه خواهد شد که شما او را دوست دارید و بلافاصله شروع به تقویت رابطه تان می کند.به حرف هایش گوش دهید و سعی کنید  برای کاهش عادات مخرب قبلی از خنده وشوخی استفاده نمایید.

این روش امروزه با نام تئوری انتخاب شناخته می شود. این مقاله تنها پیش زمینه ای برای اشنایی با این روش بود.در مقالات بعدی بیشتر توضیح داده خواهد شد.

 

منابع:

درآمدی بر روان شناسی امید-تئوری انتخاب- نوشته دکتر ویلیام گلسر.ترجمه دکتر علی صاحبی

For parents and teenagers.Dissolving the barrier between You and your Teen. By WILLIAM GLASSER,M.D.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید