امروزه "اعتماد به نفس" به یکی از چالش های اکثر افراد تبدیل شده و غالب مردم به دنبال پی بردن به ماهیت اعتماد به نفس و تقویت آن هستند.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یک احساس درونی است که فرد به توانایی و استعداد های خود برای انجام موفق امور،اعتماد و باور دارد.این احساس مربوط به درون فرد است و فرد از درون احساس ارزشمندی می کند.

تکبر و اعتماد به نفس

فرد متکبر بیش از اندازه ای که هست خود را نشان می دهد،در حالی که فرد با اعتماد به نفس،حیطه و میزان توانایی های خود را می شناسد و با دیدی واقعی به خود می نگرد. هم چنین اتفاقا فرد متکبر میزان پایینی از اعتماد به نفس را دارا می باشد،اما وانمود می کند که اعتماد به نفس بالایی دارد.

اعتماد به نفس در کودکان نزدیک به شش سال، تقریبا در همان سطح بزرگسالان وجود دارد،بنابراین تخریب یا تضعیف اعتماد به نفس به کودک به بهانه این که بچه است و نمی فهمد،هیچ توجیهی ندارد.بنابراین باید گفت "بچه است ولی می فهمد."

توانایی مناسب ، اعتماد به نفس پایین

بخشی از اعتماد به نفس به استعداد های انسان مرتبط است،اما در عین حال کسانی هستند که علیرغم برخورداری از سطح مناسبی از توانایی و استعداد، اعتماد به نفس پایینی دارند.این افراد درواقع "تصویر ذهنی"ای که از خود دارند،پایین تر از چیزی است که هستند.

افزایش اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس دو راه عمده پیش رو دارید:

افزایش مهارت و توانایی ها

بهبود تصویر ذهنی از خویشتن

تکنیک

بعضی از کارهایی که همیشه از انجام آن ترس داشتید راانجام دهید.مثلا در برابر کسی که همیشه تحقیرتان می کند،واکنش تند و منطفی بروز دهید.تحقیر شدن توسط دیگران بسیار در کاهش اعتماد به نفس موثر است.

تصویر سازی

 آن چه دوست دارید را به صورت ملموس تصویر سازی کنید.نمی گویم مسلما به آن ها خواهید رسید،اما حداقل جنبه در دسترس نبودن آن ها برایتان کمرنگ خواهد شد.

درمان

درمان جدی افراد با اعتماد به نفس پایین ، مبتنی بر القای ارزشمندی به وی می باشد.

 

منبع

1.www.uq.edu.au

2.the power of self confidence

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید