خودکشی ،هشتمین عامل مرگ بزرگسالان و سومین عامل مرگ بعد از تصادفات و قتل در نوجوانان و جوانان می باشد.

خودکشی،اقدامی آگاهانه برای پایان دادن به زندگی است و لزوما از قبل برنامه ریزی نشده است .بسیاری از اقدامات به خودکشی می تواند بدون برنامه ریزی قبلی و در همان لحظه ی احساس ناراحتی شدید اتفاق بیفتند.

خودکشی در نوجوانان

خصوصیت مشترک بین تمام افرادی که اقدام به خوکشی می کنند داشتن این باور است که خودکشی تنها راه غلبه بر احساسات غیرقابل تحمل است .در تراژدی خودکشی ،آشفتگی و مشکلات عاطفی به حدی شدید می شود که فرد را در یافتن راه حل های مختلف حل مشکل ناتوان می سازد.

علل خودکشی در نوجوانان

1.اختلالات خلقی مثل افسردگی اساسی و افسردگی دوقطبی : نوجوانانی که افسردگی دارند معمولا تفکرات منفی بسیاری دارند،آن ها فکر می کنند مشکلاتشان هیچ وقت حل نمی شود،احساس تنهایی بسیار شدیدی می کنند و نمی توانند در هنگام بروز مشکل مسائل خود را به نحو درست حل و فصل بکنند.نوجوانان با اختلالات افسردگی دوقطبی به دلیل دوره های شیدایی و انرژی زیادی که تجربه می کنند،بیشتر در معرض خودکشی قرار می گیرند.

2.نوجوانانی که مواد مخدر،الکل و مواد توهم زا مصرف می کنند بیشتر در معرض خودکشی قرار می گیرند.

3. عدم اعتماد به نفس

4. شکست های فردی  مثل یک رابطه عاطفی یا افت تحصیلی می تواند احساس پوچی و بی معنایی را به وجود بیاورد که منجر به خودکشی شود.

5. علل خانوادگی مثل عدم ارتباط عاطفی نوجوان با خانواده ، تحمیل ازدواج اجباری به نوجوانان ،وجود سوابق خودکشی در خانواده و تبعیض میان فرزندان از سوی خانواده می تواند باعث خودکشی شود.

6. برای رهایی از حس طرد شدگی یا گناه

نشانه های خودکشی

1.تهدید یا صحبت کردن درباره کشتن خود

2.اعلام آمادگی برای مرگ از قبیل نوشتن وصیت نامه ،نامه های وداع یا خداحافظی

3.تغییر در عادات خوردن و ساعات خواب

4.غفلت از ظاهر شخصی

5.تغییر در رفتار از قبیل بی علاقگی به مدرسه و سرکار و فعالیت های معمول روزمره

6.تغییر در خلق و خو از قبیل غمگینی ،اضطراب ، گوشه گیری ، زود رنجی ، خستگی

پیش گیری از خودکشی

برای پیش گیری از خودکشی ابتدا باید عوامل خودکشی را شناخت و سعی در برطرف کردن آن عوامل کرد تا از خودکشی های بیشتر جلوگیری شود. خانواده در این میان نقش بسیاری دارد.خانواده باید محیطی امن و حمایت گر برای نوجوان ایجاد بکند.هم چنین به روش برقراری ارتباط با آنان توجه بکند.

 همیشه بابد حواستان به حرف ها و رفتارهای آنان باشد.بلافاصله بعد از تهدیدات و اعترافات به خودکشی ،فرزند خود را مورد ارزیابی قرار دهید . ممکن است از نظر شما دلایل خودکشی که فرزند شما بیان می کند،بسیار ساده است .اما در نظر داشته باشید که برای آن ها ممکن است موضوعات مهمی به نظر برسد.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید