پیامدهای فرار از خانه در نوجوانان برای والدین و اجتماع

دوران نوجوانی حساس ترین مرحله ی رشدی فرزندانمان است.اغلب فرار از منزل در نوجوانان به معنای ترک کردن محل اقامت یا گذراندن یک شب خارج از محل زندگی بدون اجازه قیم قانونی است. پیامدهای نامناسب فرار از خانه درنوجوانان، دامن او ، خانواده و جامعه را می گیرد و نوجوان را در معرض آسیب قرار می دهد.  سوء استفاده یا مورد غفلت قرار گرفتن نوجوانان در منزل یا مدرسه،روی آوردن به مصرف مواد روانگردان،درگیری بین پدر و مادر،تحقیر فرزند یا تنبیه نوجوانان و... همه و همه از انگیزه های نوجوانان برای فرار از خانه بوده است.

 

باور غلط اجتماعی

حساسیت نسبت به فرار دختران از منزل بیشتر است این تفاوت حساسیت به رفتارهای پسران و دختران غلط است؛ یعنی لازم است ما بدانیم که یک پسر نوجوان هم در معرض بسیاری از خطرات مثل رفتارهای خلاف قانون، مصرف مواد مخدر و رفتارهای نامناسب جنسی چه سوء استفاده کردن و چه سوء استفاده شدن جنسی است و باید نظارت دقیق و مناسب بر رفتار او اعمال شود یعنی خانواده ها فکر نکنند فقط دختران شان آسیب پذیرند و خطری پسرانشان را تهدید نمی کند.

 

عواقب فرار از خانه برای نوجوانان

فرار از خانه در نوجوانان یعنی شروع بی پناهی و حتی شروع به ارتکاب جرم. نوجوانانی که از خانه می گریزند  قربانی بدرفتاری سوء استفاده کنندگان می شوند و با طولانی شدن زمان گریز از منزل،احتمال می رود درگیر رفتارهای مخاطره آمیز مانند تن فروشی، بارداری ناخواسته، سقط جنین، تولد کودکان نامشروع، و افزایش بزهکاری یا ملحق شدن به باندهای تبهکار یا اعتیاد شوند. در این صورت آمادگی زیادی برای ابتلا به بسیاری از مسائل بهداشتی و بیماری ها از جمله امراض مقاربتی، هپاتیت و انجام فعالیت های جنسی با شرکای جنسی متعدد خطر ابتلای به ایدز افزایش می یابد. 
فرار از خانه درنوجوانان، در مورد دختران به دلیل اینکه مسئله ی آبرو و حیثیت خانواده مطرح است معمولا گزارش نمی شود  همین امر سبب غرق شدن هرچه بیشتر دختر فراری در دام باندهای فساد می گردد. در بسیاری از موارد، حتی پس از پیدا شدن دختر فراری، خانواده از تحویل گرفتن او خودداری می کند.

فرار از خانه نوجوانان

توصیه ی روانپزشکان برای خانواده و مسئولین بمنظور پیشگیری از فرار نوجوانان

درک رفتار نوجوانان و پیشگیری از فرار آنها از منزل

شناخت و آگاهی والدین از نیاز نوجوانان و سعی در رفع نیاز آنان 

شناخت و پرورش استعدادهای نوجوانان توسط والدین

درگیری و نزاع والدین نیز یکی از دلایل فرار نوجوانان بوده و هست،بهتر است این مشکلات را نیز حل کنید تا به فرزندانتان لطمه وارد نشود.

انجام طلاق یا جدایی ها به شیوه ی مناسب و روانکاوی نوجوان قرار گرفته در این شرایط

یگیری شرایط و مشکلات نوجوانان در مدرسه

هرگز از کنایه یا نگرش منفی که نشان دهنده بی احترامی به نوجوانان باشد استفاده نکنید.

توجه مسئولان به رشد این پدیده شوم در جامعه و حمایت آنان از کودکان کار و ایجاد امکانات آموزشی، بهداشتی و درمانی رایگان برای خانواده های آسیب پذیر
درمان و بازتوانی معتادان در جامعه توسط مسئولین

هرگز فرزندتان را، دروغگو، دزد، بچه، کم شعور، بی صداقت، خودخواه، غیر دوست داشتنی و احمق خطاب نکنید، این کلمات کمک کننده نیستند.
به نوجوانان خود بگویید که شما حرفهای او را درک می کنید و اگر منظور او را درک نکردید از او بخواهید تا دوباره توضیح بدهد. وقتی مطمئن هستید که منظور فرزندتان را درک کرده اید ولی با او هم عقیده نیستید به او بگوئید من فکر می کنم که منظور شما رادرک کرده ام ولی با شما موافق نیستم. شما می توانید با نظر فرزندتان موافق باشید، اما این گفته شما به این معنی نیست که او اجازه انجام هرکاری را دارد.

وقتی عصبانی یا ناراحت هستید به فرزند خود بگوئید"من ناراحت و عصبانی هستم، و نیاز به استراحت و زمانی برای فکر کردن به این موضوع دارم، بعداً با تو صحبت خواهم کرد".کمک گرفتن از یک متخصص در امر روان شناسی را در نظر داشته باشید.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید