سوگ بعد از ازدست دادن عزیزان ، چگونه است؟

در این مقاله به توضیح کلی مراحل سوگ بعد از دست دادن عزیزی و یا قطع ارتباط عاطفی پرداخته می شود.ازآن جا که مراحل سوگ در این دو بسیار شبیه هم هستند،در یک مقاله توضیح داده می شوند.

همه ی ما ممکن است عزیزی را ازدست بدهیم یا ارتباط عاطفی را قطع کنیم.در هردوی این ها ما چیزی که دوست داریم را ازدست می دهیم و دچار فقدان می شویم.معمولا بعد از این فقدان ما دوره ای را تحت عنوان "سوگ" طی می کنیم.

سوگ 5 مرحله دارد.

1.انکار : در این مرحله فرد انکار می کند که آن شخص فوت کرده یا آن رابطه تمام شده است.کسانی که عزیزشان فوت کرده معمولا به همه می گویند که شما اشتباه می کنید و کسانی که از رابطه خارج شده اند ممکن است تا چند وقت حتی به آن فرد زنگ بزنند و نمی توانند قبول بکنند که رابطه تمام شده است.

2.خشم و عصبانیت: در این مرحله فرد شروع به گله کردن می کند که چرا اصلا این اتفاق اقتاد؟ چرا این اتفاق برای من افتاد؟ من چرا انقدر بدبختم و از این قبیل صحبت ها.معمولا بعد از طلاق این اتفاق زیاد می افتد.افرادی که قطع ارتباط کردند،خشم عجیبی دارند و حتی ممکن است وارد رابطه هایی شوند که از آدم های دیگر انتقام بگیرند و خود را آرام بکنند. در نوجوانان و کودکان نیز این خشم به صورت سکوت یا در بازی های آن ها خود را نشان می دهد.

3.فرد دنبال چانه زنی است: می خواهد آن رابطه را برگرداند یا در مواقعی که عزیزی را از دست داده است شروع می کند به دلیل تراشیدن و حتی خیلی اوقات خودش را مقصر می داند.

4.افسردگی : علائم افسردگی را در این مرحله دارند.خیلی طبیعی است که آدم ها برای فقدان چیزی که دوستش داشته اند ، افسرده باشند.چه رابطه و چه مرگ عزیز.

5.پذیرش: در این مرحله افراد واقعیت را می پذیرند و با آن کم کم کنار می آیند.

نکته قابل توجه این است که این مراحل به هیچ عنوان به این ترتیبی که این جا نوشته شده و بااین شماره گذاری اتفاق نمی افتند.ابن مراحل ترتیب خاصی ندارند و خیلی اوقات این مراحل نزدیک به هم در یک دوره ی زمانی اتفاق می افتند..حتی خیلی اوقات مرحله ای در فرد طاهر نمی شود.

در رابطه با سوگ یک سری مراحل تحت عنوان مراحل بهنجار هستند که باید اتفاق بیفتند.افراد باید برون ریزی داشته باشند.در این صورت ما می توانیم بگوییم که سوگ بهنجار اتفاق افتاده است.

سوگ می تواند به صورت مرضی هم هم خود را نشان بدهد.مثلا به صورت توهم ،هذیان های زیاد- خیلی اوقات افرادی که عزیزشان فوت کرده است ،بیان می کنند که آن عزیز به خوابشان آمده است و این مسئله نیز امری طبیعی است.حتی برخی اوقات احساس می کنند که صدای آن فرد را شنیده اند.اما این مسئله تا جایی طبیعی است که آسیب زننده نشود.آسیب زنندگی به این معنا که فرد ارتباطش را با واقعیت قطع بکند و فقط در دنیای دیگری زندگی بکند.خیلی اوقات این توهمات باعث خودکشی می شود.به این صورت که مثلا آن عزیز به فرد گفته است که به پیشش برود! این جا دیگر سوگ تبدیل به سوگ خطرناک شده است که باید به روان شناس مراجعه کنند.

سوگ درکشور ما،4 ماه می تواند طول بکشد ولی فرد بعد از دوهفته تا یک ماه باید به زندگی عادی خود برگردد.این بازگشت به صورت بازگشت به محل کار ، تحصیل و به طور کلی سیر عادی زندگی است.فرد می تواند ناراحت باشد و خلق پایین تری داشته باشد ولی بعد از دوهفته تا یک ماه انتطار داریم که به زندگی عادی برگردد.ولی اگر بعد از این  زمان برنگردد و در کارکردش اختلال ایجاد شود ،خطرناک می شود.

4 ماه وجود علائم افسردگی برای از دست دادن یک رابطه یا عزیز کاملا طبیعی است اما در صورت  طول کشیدن این دوره، باید به روانشناس مراجعه شود.

 

نازنین حبیبی

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید