تنبیه نوجوان و توصیه های مهم فرزند پروری

با توجه به افزایش خودمحوری در نوجوانان، آیا باید این ویژگی را طبیعی دانسته و به وی کاری نداشته باشیم و یا اینکه به تنبیه نوجوانان مان روی بیاوریم.نحوه برخورد و تنبیه نوجوانان که در سن بلوغ نیز می باشند از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در صورت تذکر با لحن دستوری و خشن به نوجوانان نه تنها از کار خود پشیمان نمی شود بلکه در مقابل تنبیه‌ نیز واکنش نشان می دهد.

گاه والدین فرزند خود را تنبیه فیزیکی می کنند و با آوردن دلیل اینکه بخاطر صلاح فرزندم او را تنبیه کردم برای خود دلیل تراشی می کنند،تنبیه نامناسب علاوه بر برگشت رفتار اثرات مخرب دیگری مانند عواطف منفی، تنفر،کاهش عزت نفس و ...به دنبال دارد.

 

مهارت های فرزند پروری و پیشنهاد روش های تنبیهی نوجوانان

تنبیه نوجوانان

از مهارت های فرزند پروری و تربیت نوجوانان تشویق و تنبیه اساسی است. تا وقتی فرزندتان کوچک است شاید بتوانید راحت او را تنبیه کنید اما مهار کردن رفتارهای اشتباه نوجوان نسبت به کودک و خردسال دشوارتر است و نیاز به مهارت و سیاست دارد.

تنبیه در مورد عواقب کار نوجوان به او هشدار می دهد. این هشدار به صورت های گوناگونی، همچون نگاه خشم آلود، بی اعتنایی، توبیخ، محروم کردن از گردش، بازی، مهمانی رفتن و تماشای تلویزیون و بالاخره کتک زدن و … قابل اجرا ست.

هر کودک و نوجوانی برای داشتن احساس امنیت باید احساس دوست داشته شدن کند،گفتن اینکه شما فرزندتان را دوست دارید کافی نیست،شما زمانی موفق هستید که با رفتار خود به او بفهمانید دوستش دارید،گذاشتن وقت و رسیدگی به نیازها از جمله راه های ابراز دوست داشتن است.

محروم کردن موقتی از تنبیه های مناسب نوجوانان می باشد و یکی از جایگزین های مناسب برای تنبیه بدنی نوجوانان است این محرومیت باید به گونه ای باشد که نوجوان شما احساس کند چیز با ارزشی را از دست داده است.

دلایل محرومیت را برای فرزندتان توضیح دهید قبل از انجام هر اقدامی به کودکتان بگویید علت محروم شدن او، انجام فلان رفتار اشتباه بوده است و این محرومیت برای ترک رفتار نادرستش لازم است.

تلویزیون، کامپیوتر، بازیهای  کامپیوتری و .. را از دسترس او دور کنید و یا رمز عبور آن را تغییر دهید تا دسترسی به کامپیوتر( البته برای مدتی مشخص) برای وی غیر ممکن شود.

رفت وآمد با دوستان و یا فعالیتهای اجتماعی شان را محدود کنید. فوتبال بازی کردن، و .. همگی تا زمانی مشخص، ممنوع می شود. برخی از روان شناسان معتقدند که محروم کردن نوجوان از روابط اجتماعی او با همسالان، برای آنها شبیه به بوسه مرگ خواهد بود.

برای برخی از نوجوانان سخت ترین تنبیه محدود کردن رژیم غذایی و یا همان ایجاد پرهیز از غذاهای مورد علاقه شان است.

برای اینکه فرزندتان را متوجه کار اشتباهش بکنید گاها لازم است عصبانی شوید تا از مقاومت و مداومت او بر رفتار اشتباهش بکاهید.

اگر بتوانیم کاری بکنیم که فرزندمان احساسات،دلبستگی ها و ناراحتی های خود را آشکار سازد فرصت مناسبی برای مدارا با او و پرهیز از بکار بردن زور و فشار خواهیم داشت.

چنانچه با نوجوانتان به مشکلی بر خورید بجای اعمال زور و فشار بهتر است قوانینی وضع کنید که از طریق آن اختلاف هایتان را رفع کنید.


 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید