شباهت اختلال انطباقی وسوگ از دست دادن یک رابطه

در مقالات قبلی به بررسی سوگ پس از قطع یک ارتباط عاطفی یا از دست دادن یک عزیز پرداختیم. در این مقاله سعی شده به تحلیل  شباهت وضعیت پس از قطع ارتباط عاظفی و یکی از اختلالات به نام اختلال انطباقی،پرداخته شود.

اختلال انطباقی

در این اختلال فرد بیان می کند که یک شرایطی برای من در زندگی به وجود آمده که نمی توانم آن را بپذیرم.من نمی توانم خودم را با موقعیت وقف دهم .این موقعیت می تواند شامل قبول نشدن در کنکور،شکست در رابطه ی عشقی،طلاق و شرایط مشابه دیگر باشد.فرد نمی تواند خود را با شرایط جدید و وظایف جدیدی که این شرایط برایش به وجود آورده ،هماهنگ کند.برای این که بگوییم فردی دارای این اختلال است، باید حداقل سه ماه در این فرد این علائم طول بکشد.این اختلال بر کارکرد و کارآمدی فرد تاثیر می‌گذارد. کارآمدی او را بهم می ریزد.فرد دیگر سرکار نمی رود.حالش خیلی بد است ،حتی بعضی اوقات این اختلال خود را به صورت افسردگی نشان می دهد.برخی اوقات هم خود را به صورت اضطراب نشان می دهد.اضطرابی که فرد با آن روبه رو می شود به این صورت است که مثلا "من بعد از این رابطه چه کار کنم؟" در طلاق معمولا اتفاق می‌افتد.این سوالات برای افراد پیش می آیند که پس از طلاق چه جایگاهی خواهند داشت ؟ جامعه با آن ها چگونه برخورد خواهد کرد.به خصوص زنان در جامعه ی ما نگران این مسئله هستند که به عنوان یک "زن مطلقه" چه رفتاری با آن ها خواهد شد و هم چنین چه آینده ای خواهند داشت .

خیلی وقت ها افسردگی و اضطراب با هم نمایان می شوند. در واقع افسردگی و اصطراب مثل دوپا برای انسان می مانند؛ یعنی این که وقتی افسردگی اتفاق می افتد ،کم کم سروکله ی اضطراب هم پیدا می شود. البته در برخی مواقع که افسردگی به مرحله ی خیلی پیشرفته رسیده است ،فرد حال ندارد که بخواهد به آینده فکر بکند و مضطرب شود. ولی دراکثر موارد این دو با هم هستند.

همان طور که گفته شد، برای این که تشخیص این اختلال را بدهیم باید فرد علائم را به مدت حداقل سه ماه داشته باشد اما اگر این غلائم کمتر از سه ماه طول کشید،این وضعیت برای پس از یک شکست ، طبیعی است و دیگر نمی توان گفت که آن فرد اختلال دارد.

درمان

برای این اختلال ،اصولا درمان های شناختی – رفتاری توصیه می شود.فرد باید فعالیتش را بیشتز کرده و مهارت های خود را افزایش دهد. به این افراد حتما ورزش کردن توصیه می شود.البته تمامی این فعالیت ها باید کم کم در فرد صورت گیرد.این ها درمان های سرپایی هستند که نیازی به بستری شدن ندارند اما اگر فرد علائم خودکشی داشته باشند،باید بستری شود.

 

نازنین حبیبی

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید