برنامه ریزی از جمله مباحث چالش برانگیز در همه ی جنبه های زندگی است که در این مطلب به بررسی و تحلیل آن می پردازیم . 

برنامه ریزی فرآیند رسیدن به یک هدف را تببین می کند.یعنی برنامه ریزی باید ، ابزار ، روش و زمان رسیدن به یک هدف را مشخص  بکند.

اهمیت برنامه ریزی

انسان از زندگی کردن در موقعیت پیش بینی نشده چندان خوشش نمی آید ، چرا که این امر ، اضطراب و دلهره نسبت به آینده را درپی دارد. برنامه ریزی از ابزارهایی است که ما برای پیش بینی کردن آینده و غلبه بر این اضطراب در دست داریم.

برخلاف بسیاری از مبلغان روانشناسی عامه پسند ، باید بگوییم که برنامه ریزی به خودی خود منجر به موفقیت نمی شود.برنامه ریزی می تواند عاملی برای موفقیت و سرعت بخش آن باشد ، اما صرف داشتن یک برنامه خوب موفقیت به بار نمی آورد.

اضطراب، افسردگی، وسواس و کمال گرایی آفت های یک برنامه ریزی خوب هستند. افراد دارای این اختلالات بهتر است با یک متخصص روانشناس صحبت کنند و برنامه های خود را با او هماهنگ کنند. وگرنه برنامه ریزی برای این افراد نه تنها فایده ندارد ، بلکه اضطراب و استیصال آن ها را دوچندان می کند.

افراد کمال گرا

افراد کمال گرا به سبب داشتن معیارهای سخت گیرانه، معیارهای سخت گیرانه ، معمولا بیش از دیگران نیازمند برنامه ریزی کردن هستند.برنامه ریزی مناسب می تواند آرامش و نظم را به ذهن آن ها برگرداند.اما چیزی که افراد کمال گرا را تهدید می کند،معیارهای بسیارسخت و برنامه ریزی های غیرقابل اجرای آن ها است.

برنامه خوب

یک برنامه خوب ، برنامه ای قابل اجرا و انعطاف پذیر است.همیشه زمان هایی را برای جبران کارهای انجام نشده از برنامه اختصاص دهید.

Smart

  S : specific

هدف باید مشخص و عینی باشد.

M: measurable

میزان اجرا و نقایص آن قابل اندازهگیری و سنجش باشد.

A: attainable

هدف با واقعیت های زندگی و جهان شما سازگاری داشته باشد.

R: realistic

هدف با واقعیت های زندگی و جهان شما سازگاری داشته باشد.

T:timely
رسیدن به آن، زمان بندی شده باشد.

افراط در برنامه ریزی

برنامه ریزی یک وسیله برای رسیدن به آرامش و کنترل بیشتر بر روی زندگی است . اگر برنامه ریزی قرار باشد آن قدر سخت و بدون انعطاف باشد که شما را به یک ربات تبدیل کند، نه تنها سلامت روان شما را تهدید می کند بلکه در دراز مدت ماهیت واقعی آن که رسیدن به هدف است را نیز از دست می دهد.

منابع

  1. NHS .UK
  2. .Psychologytoday.com

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید