طبق تحقیقات تازه ای که روند چاقی را در بیش از 200 کشور مورد بررسی قرار داده است، از هر 10 کودک نوجوان بین 5 تا 19 سال در بریتانیا، یک نفر چاق است.

چگونه می توان دریافت که کودک ما چاق است؟

طبق گفته ی کارشناسان بهترین راه برای تشخیص چاقی، استفاده از شاخص توده بدنی یا بی ام آی است.بی ام آی کودک را باید بررسی کنیم تا ببینیم که وزن او با توجه به قدش در محدوده ی سالم قرار دارد یا خیر؟ هرچه شاخص توده بدنی بالاتر باشد،خطر مبتلا به بیماری هایی از قبیل فشار خون و .. بیشتر است .

با کودک چاقمان چگونه برخورد کنیم؟

کارشناسان معتقد هستند که والدین الگوهای بسیار مهمی برای کودکان هستند پس اگر والدین می خواهند کودکان را ترغیب به خوردن مواد غذایی سالم و فعالیت بیشتر بکنند،باید ابتدا خودشان این کارها را انجام بدهند.به عنوان مثال سازمان خدمات درمانی بریتانیا به این نتیجه رسیده است که خطر این که دختری در 8 سالگی چاق شود، ده برابر بیشتر می شود اگر مادر او چاق باشد.هم چنین خطر چاقی برای یک پسر در 8 سالگی در صورتی که پدرش چاق باشد، 6 برابر است. در هر حال اگر والدین می خواهند تغییری در برنامه ی غذایی و سبک زندگی کودکشان بدهند،اگر این تغییر در برنامه ی غذایی و سبک زندگی کل خانواده باشد،عملی تر است.به عنوان مثال همه ی اعضای خانواده می توانند سر یک میز غذا بخورند، غذاهای سالم تری سفارش بدهند و ... .

ورزش

توصیه می شود که کودکان هرروز به مدت یک ساعت ورزش بکنند اما این ساعت را می توانند به به چندین قسمت 5 تا 10 دقیقه ای در طول روز تقسیم بکنند.

پیاده روی به جای استفاده از اتومبیل و یا دوچرخه سواری از راه هایی است که کل خانواده می توانند در آن مشارکت داشته باشند.

سالم غذا خوردن

کودکان نیز باید مانند بزرگسالان ، روزانه 5 وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات استفاده کنند.

محدودیت شکر

ظبق آخرین تحقیقات ،بسیاری از کودکان نیمی از شکر را از نوشیدنی های شیرین و اسنک های غیرسالم به دست می آورند.به عنوان مثال یک قوطی نوشابه ی گازدار حاوی معادل 9 حبه قند  است.حداکثر میزان شکری که کودکان روزانه باید اسنتفاده بکنند:

1.چهار تا شش ساله : 5 حبه قند

2.هفت تا ده ساله : 6 حبه قند

3.بالاتر از این سن : 7 تا 11 حبه قند

وعده های غذایی کودکانه

برنامه ی غذایی رسمی در این مورد که کودکان به چه مقدار غذا نیاز دارند ، وجود ندارد اما کارشناسان توصیه می کنند که از بشقاب هایی که مخصوص غذا دادن به بزرگسالان است نباید برای کودکان نیز استفاده بشود  چرا که آن ها را ترغیب به بیشتر غذا خوردن می کند.

خواب

خواب نیز در این مسئله نقش بسیار مهمی دارد.پژوهشگران دریافته اند که کودکانی که در سال های اولیه ی زندگی خود خواب کمتری دارند بیشتر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند.

استفاده کمتر از تکنولوژی

کارشناسان توصیه می کنند که کودکان نباید بیشتر از دوساعت در روز تلویزیون تماشا بکنند.

درنهایت بسیار مهم است که والدین با کودکان راجع به سبک غذایی سالم از سنین پایین صحبت بکنند و البته این نکته را بیان کنند که هر فرد سایز متفاوتی دارد و مسئله فقط داشتن عادات سالم است.

منبع

bbc.com

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید