در این جا ، به بررسی پدیده ی فرار از مدرسه و علل آن می پردازیم.

همه ی والدین هنگامی که صبح، کودک یا نوجوانشان را به مدرسه می فرستند انتظار دارند که این مدت زمانی که آن ها در منزل نیستند را در مدرسه سپری کنند.ولی در این میان کودکان و نوجوانانی هستند که بر خلاف انتظار والدینشان این مدت زمان را در کوچه و خیابان ها سپری می کنند.در واقع آن ها از مدرسه فرار می کنند.

تعریف: فرار از مدرسه در واقع حالتی است که کودک یا نوجوان بدون اطلاع و اجازه ی والدین و یا اولیای مدرسه به مدرسه نمی رود و به منزل هم باز نمی گردد.

ترس از مدرسه یا فرار؟

البته که ترس از مدرسه می تواند به عنوان علتی برای فرار از آن هم باشد ولی بین این دو تفاوت وجود دارد.به نظر تایمرمن ، نوجوان یا کودکی که ترس از مدرسه دارد نزد مادرش می ماند و نوجوان یا کودکی که فرار می کند ، در خیابان ها پرسه می زند. فرار از مدرسه بیشتر در نوجوانان مبتلا به اختلالات روانی ، سایکوپات ها ، حالات اضطراب و نظایر آن دیده می شود.در این حالت نوجوان یا کودک از مدرسه فرار می کند و به منزل نمی رود.پدر و مادر از غیبت فرزند از مدرسه اطلاعی ندارند ، یعنی نوجوان یا کودک هم از مدرسه فرار می کند هم از منزل.اکثر این کودکان یا نوجوانان بعد از فرار از مدرسه به خیابان ها روی می آورند وبی هدف در خیابان ها و کوچه ها پرسه می زنند. که در این حالت طعمه ی خوبی برای خلافکاران و مجرمین هستند.و هم چنین در معرض سیگار کشیدن، اعتیاد ، دزدی و ... قرار می گیرند.در حقیقت این کودکان و نوجوانان با آینده ی خود بازی می کنند و ممکن است آینده ای رقم بزنند که اصطلاحا به آن "خودکشی اجتماعی " می گویند.

این دسته از کودکان و نوجوانان در تطابق با محیط های تحصیلی و خانوادگی مشکل دارند.معمولا شرایط منزل نیز ناگوار است .آن ها نه دل خوش از خانه دارند و نه علاقه ای به مدرسه!

علل فرار از مدرسه

عوامل موثر در خانه :

1.طرد شدگی توسط خانواده

2.سخت گیری های افراطی والدین

3.کتک خوردن از والدین

4.ناشادی در خانه

5.جدایی کودک از مادر در اوایل کودکی یا جدایی پدر از کودک پس از سن 5 سالگی

6.نبود زمینه های تفریحی در خانواده

عوامل موثر در مدرسه

1.رفتار غلط مربیان و معلمان

2.فشار بیش از اندازه تحصیلی

3.عدم پویایی مدرسه

4.ضعیف بودن زمینه درسی دانش آموز نسبت به محتوای آموزشی کلاسی

5.ترس و دلهره از مواجه شدن با چهره آموزگار جدید یا دوستان و همکلاسی های جدید

 راه کارهای رفع مشکل فرار از مدرسه

1.تهیه و تنظیم کارنامه محرمانه ای برای هریک از دانش آموزان به منظور آگاه شدن آموزگاران از وضعیت جسمانی و روانی آن ها توسط مدیر مدرسه

2.آشنا شدن معلمان با خانواده های شاگردان جهت کمک به حل مشکلات آنان و آگاه شدن از شرایط حاکم بر فضای منزل

3.تهیه حداقل امکانات رفاهی لازم در مدرسه و سازمان دهی فعالیت های متنوع ورزشی و هنری

4.مشارکت والدین در جهت پیگیری و نظارت بیشتر بر مناسبات و ارتباطات فرزندشان

5.پرهیز از هرگونه تنبیه بدنی

6.برقراری ارتباط صمیمی و نزدیک والدین با فرزندشان و تلاش برای بهبود شرایط حاکم بر فضای منزل

7.تغییر نگرش و برداشت نوجوان از مدرسه و ایجاد زمینه های امید ، اعتماد به نفس و دلگرمی او نسبت به مدرسه از طریق انجام گفت و گو و فعالیت های مناسب.

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید