باورهای غلط درباره ی خودارضایی را بشناسیم.

یکی از مسایلی که همیشه والدین نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند ، خودارضایی فرزندشان است و به علت این که این مسئله یک تابوی بزرگ بین والدین و فرزندان است ، معمولا راحت راجع به آن صحبت نمی شود و اطلاعاتی که والدین راجع به آن دارند معمولا کم و در مواردی نادرست است.

خود ارضایی چیست؟

تحریک آلت تناسلی تا مرز انزال بدون انجام دخول ، خود ارضایی نامیده می شود.خودارضایی می تواند توسط خود فرد صورت گیرد تا توسط یک شریک جنسی انجام شود.

خود ارضایی از اوایل بلوغ ، در هر دو جنس امری شایع محسوب می شود.البته خودارضایی در کودکان نیز قابل مشاهده است ، منتها در کودکان انزال رخ نمی دهد و این عمل بیشتر به صورت مالش آلت جنسی به هنگام خواب انجام می شود.

آیا خودارضایی عمل نرمالی است؟

خودارضایی عمل نرمال و رایجی است که تقریبا تمام انسان ها در طول زندگی آن را تجربه می کنند.حتی در کتیبه های به جا مانده از مصر باستان، تصاویری از خدایان در حال خود ارضایی به چشم می خورد.به مرور زمان باورهای اجتماعی و مذهبی جدید، خودارضایی را شرم آور،خطرناک و ناپسند جلوه دادند.درواقع نگرانی ها پیرامون خودارضایی در جوامع سنتی نه به خاطر خود این عمل،بلکه به خاطر باورهای منفی سفت و سخت پیرامون آن می باشد.

خودارضایی، به عنوان تابو

اگرچه خودارضایی امری عادی و نرمال است،اما افرادی که در محیط های مذهبی و سنتی زندگی می کنند،معمولا نگرانی ، اضطراب، شرم و عذاب وجدان زیادی را متحمل می شوند.درواقع نه خودارضایی،که باورهای خرافی و نادرست درمورد آن می تواند کارکرد زندگی فرد را مختل کند.

خودارضایی و خرافات – نبود آموزش جنسی مناسب برای نوجوانان

باورهای خرافی پیرامون خودارضایی و عوارض آن در روزگار گذشته،خصوصا در قرون وسطا رایج بوده که کنترل شدید والدین روی رفتارهای جنسی نوجوان را به دنبال داشته است.این باورهای خرافی عجیب و غریب هنوز نیز در میان بسیاری از مردم وجود دارد.پایگاه های اینترنتی و نوشته های زرد و غیر معتبر نیز به این تصورات دامن می زند.متاسفانه عدم وجود آموزش جنسی مناسب در سنین نوجوانی در کشورهایی با فضای تربیتی سنتی –مذهبی،باعث بروز نگرانی ، اضطراب و خیال پردازی های نادرست بسیاری در نوجوانان پیرامون این موضوع می شود.

برخی باور های نادرست و غیر علمی پیرامون خودارضایی

1.خودارضایی در نوجوانی باعث رشد ناقص،کوتاه ماندن قد،آکنه،مو در آوردن کف دست ،کچلی و .. می شود!

2.خودارضایی میل جنسی مرا کاهش می دهد و باعث می شود دیگر از رابطه ی جنسی لذت نبرم.

3.خودارضایی مایعات ارزشمند بدن مرا می گیرد من را عقیم می کند.

آیا خودارضایی عملی سالم و ایمن است؟

خودارضایی یک عمل جنسی سالم است و ار نظر فیزیولوژیک چندان متفاوت از سکس نمی باشد.همچنین در برخی کتب آموزشی از خودارضایی به عنوان رفتاری سالم و کم خطر برای نوجوانان در مقایسه با روابط جنسی محافظت نشده یاد می شود.

اما خودارضایی نیز مانند سکس اگر در زمان کوتاهی زیاد انجام شود،ممکن است باعث برخی دردها و تورم در ناحیه تناسلی شود.

هم چنین اگر برای خودارضایی (خصوصا در خانم ها)از وسایلی مانند عروسک ، آلت جنسی مصنوعی و .. استفاده می شود ،باید مراقب رعایت نکات بهداشتی بود.

خودارضایی و اضطراب

نکته ی مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که:خودارضایی تنها به دلیل فوران نیاز جنسی صورت نمی گیرد.خودارضایی خصوصا در سنین پس از بلوغ به عنوان راهکاری برای کاهش موقت فشارهای روانی و اضطراب انجام می شود.

خودارضایی و بلوغ زود رس

شواهد علمی معتبری که رابطه ی مستقیم خودارضایی و بلوغ زود رس را نشان دهد، وجود ندارد.

چه تعداد انجام خودارضایی نرمال است؟

دراین مورد هیچ پاسخ مستقیم و کلی وجود ندارد.افراد به تناسب دریافت محرک های جنسی،نوع تفذیه ، استرس، فشار روانی و .. تعداد دفعات متفاوتی را تجربه می کنند.اگر خودارضایی تبدیل به اعتیاد شود که فرد روزانه بارها و بارها بدون توانایی کنترل به آن بپردازد، می تواند موجب ضعف ، خستگی و درگیری فکری بیش از حد با مسائل جنسی شود که کارکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.دراین موارد که خودارضایی جنبه ی اعتیاد آور و وسواس گونه پیدا می کند،مراجعه به یک متخصص بالینی می تواند مفید باشد.البته گاه به دلیل عذاب وجدان ، احساس گناه و ترس شدیدی که فرد از این عمل دارد،کارکردش آسیب می بیند که در این مورد باید روی افکار و باورهای کار شود.

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید