خودمختاری را بیشتر بشناسیم.

تعریف

خود مختاری،نیاز روانشناختی به این است که ما حس می کنیم رفتار و اقداماتمان را با میل ،خواست و اراده ی خودمان انجام می دهیم.

اهمیت خود مختاری

انسان ها معمولا زمانی که احساس کنند کاری که انجام می دهند ار درون خودشان شکل گرفته و بر اساس نیازها و خواست آنان است ،انگیزه بسیار بیشتری می گیرند تا زمانی که فکر کنند مجبور به انجام چیزی هستند.

نکته

خودمختاری یک صفت دایمی نیست ،بلکه حالتی است که در لحظات مختلف می تواند تغییر کند.مثلا فرد ممکن است در یک موقعیت بسیار خود مختار باشد اما در موقعیت دیگری نه.

خودمختاری اگر در موضوعی افزایش یابد،می تواند در دیگر حیطه ها نیز به انسان کمک کند.مثلا فردی که در برابر خواست غیر قانونی مافوق خود می ایستد، در آن روز احتمالا در برابر درخواست های غیرمنطقی همسر خود نیز بیش از گذشته ایستادگی خواهد کرد.

انتخاب ، حامی خود مختاری

انتخاب ، فرایندی است که خودمختاری را به بهترین نحو حمایت می کند.فرد زمانی که خود را دارای اراده ، توان و آزادی در انتخاب امور بداند،نیاز به خود مختاری در وی ارضا می شود.

کدام انتخاب

این که به فرد بگوییم موسیقی پاپ گوش می دهی یا راک؟

یا   اگر اتاق را تمیز نکنی تا شب باید در اتاقت بمانی و موارد مشابه نه تنها مقوم خود مختاری نیستند  بلکه بیشتر نشان دهنده ی اجبار هستند.

انتخاب باید آزادانه باشد تا فرد نیاز به خودمختاری را ارضا کند.انتخاب از بین گزینه های دستچین شده و اجبار فرد به انتخاب کردن چیزی،نتیجه عکس خواهد داد.

به فرزندانتان اجازه دهید شخصا انتخاب را بچشند.

همیشه دیدگاه فرزندتان را دز نظر بگیرید و احساسات و افکار او را محترم بدارید.تنها آن چه بهتر است انجام دهد را به او آموزش دهید و او را تشویق کنید تا کاری را انجام دهد .اجبار معمولا نتیجه عکس می دهد.

منبع

Understanding motivation and emotion/john marshall reeve

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید