افسردگی تقریبا در سراسر دنیا و در همه ی جوامع با فرهنگ های متفاوت دیده می شود.فراوانی افسردگی در میان افراد به گونه ای است که از آن به عنوان (سرماخوردگی روانی) یاد می شود.افسردگی یک احساس فراگیر است. تقریبا مانند این است که در یک تونل سیاه و بدون هیچ نوری باشید. امید نمایان نیست و پیدا کردن چیزهایی که لذت بخش باشد کار سختی است. 
افسردگی و اضطراب مانع از روند زندگی طبیعی می شوند و عادات، رفتارها روابط با دیگران را در ابعاد شخصی و شغلی تغییر می دهند. این حالات با علائم جسمانی مانند دردهای شکمی، درد قفسه سینه، اختلالات تنفسی، حالت تهوع، لرزش عضلات، تعریق، خستگی و... و علائم روانی از جمله تحریک پذیری، ترس، تندخویی، احساس عدم امنیت، کاهش تمرکز، غم و... بروز می کنند. به طور کلی، این تغییرات نتیجه نگرانی بیش از حد و مزمن مانند عدم سازگاری با برخی تغییرات زندگی شخصی و اجتماعی خواهد بود. غلبه بر افسردگی ساده نیست، اما راههای سریعی برای کاهش علائم افسردگی وجود دارد.

 

رهایی از افسردگی

 

توصیه هایی برای رهایی از افسردگی، اضطراب و تندخویی

 

گوش دادن به موسیقی 

همیشه از موسیقی به عنوان غذایی برای روح یاد شده است.موسیقی ملایم می تواند فضا را فورا تغییر بدهد و جو مثبتی ایجاد کند. گوش دادن به موسیقی شاد تغییرات شیمیایی در مغز ایجاد می کند و سبب بهبود خلق و خو  و کاهش افسردگی خواهد شد.

منفی بافی را کنار بگذارید

هنگامی که فرد در ذهن خود منفی بافی می‌کند در قلمرو دشمن قرار دارد، از این رو روانپزشکان خارج شدن از این قلمرو را بهترین راه و روش بهبود معرفی می‌کنند و می‌گویند فرد در این شرایط باید خود را باور داشته و از این افکار دست بکشد.
 افراد افسرده تمایل دارند که دنیا را به دید منفی ببینند. وقتی کارها اشتباه پیش می رود خودشان را سرزنش می کنند و وقتی که کارها طبق میلشان بود آنرا به پای بخت و اقبالشان می نویسند. افسردگی به شک دامن می زند و احساس بی ارزشی را تقویت می کند. گفته های منفی درونیتان را مدام پیگیری کنید و به خودتان یادآوری کنید که این طرز فکر یک فرد افسرده است, نه فردی با عملکرد سالم. وقتی که احساس خوبی ندارید افکارتان را جدی نگیرید. این افکار را شناسایی و درک کنید اما آنها را باور نکنید.

اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنید 

تحقیقات نشان داده است که افراد افسرده اغلب فاقد اسید چرب شناخته شده به عنوان EPA هستند. شرکت کنندگان در مطالعه سال 2002 که نتایجش در آرشیو عمومی روانپزشکی قرار دارد هر روز فقط یک گرم از روغن ماهی مصرف می کردند و این باعث کاهش 50 درصدی در علائمی مانند اضطراب، اختلالات خواب، احساسات غیر قابل توضیح غم و اندوه، افکار خودکشی، کاهش تمایل جنسی شد. اسیدهای چرب امگا 3 می تواند سطح کلسترول را پایین تر بیاورد و باعث بهبود سلامت قلب و عروق شود. امگا 3 مورد نیاز بدنتان را از طریق گردو، دانه کتان و ماهی چرب مانند ماهی آزاد و ماهی تن بدست بیاورید.

افکارتان را درگیر کنید

تا حد امکان کاری کنید تا ذهنتان را از تفکر بیش از اندازه منحرف کنید. وقتی در حالت افسردگی هستید افکارتان دشمن تان هستند. با حیوان خانگی تان بازی کنید و یا به پیاده روی بروید. کتاب بخوانید کلاس نقاشی بروید و یا اگر می توانید تمرکز کنید یک پازل یا باری های فکری حل کنید. هر کاری را که می توانید انجام بدهید تا ذهنتان از ترس ها و نگرانی هایش دور شود. مشغول نگه داشتن خودتان یک روش موثر برای غلبه بر افسردگی است.

ورزش کنید

قدم زدن در فضای باز به ویژه فضاهای سر سبز یا کوهنوردی ، رقصیدن و سایر فعالیت های ورزشی باعث آزاد شدن اندورفین می شود که سیستم ایمنی طبیعی بدنتان را تقویت می کند و خلق و خویتان را بهتر می کند.ورزش به عنوان یک استراتژی قدرتمند ضد افسردگی عمل می کند.

با افراد مثبت نگر و شاداب ارتباط برقرار کنید 

وقتی حس افسردگی دارید, ارتباط برقرار کردن با دوستانتان به ویژه افرادا شاداب می تواند یکی از مهمترین فعالیت های غلبه بر افسردگی است. خودتان را مجبور کنید تا بیرون بروید.اینکار می تواند اثرات مثبت فوق العاده ای بروی خلق و خویتان داشته باشد.

به اندازه کافی بخوابید

خواب و میزان خلق و خو با هم ارتباط نزدیکی دارند. خواب ناکافی می تواند تحریک پذیری و میزان استرس تان را افزایش بدهد, در حالیکه خواب سالم می تواند همه اینها را تقویت کند. مطالعات ثابت کرده است که اختلال در خواب حتی بصورت جزئی می تواند اثرات مهمی بروی خلق و خوی فرد داشته باشد. اطمینان از داشتن خواب کافی می تواند در نهایت به بهبود خلق و خویتان منجر بشود.

از تاثیرات نور خورشید غافل نمانید

گرفتن حمام آفتاب کوتاه و ملایم 3 مرتبه در روز می تواند بسیار به شما کمک کند. علائم SAD می تواند شامل مشکلات خواب، اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری، خستگی، بی تفاوتی و از دست دادن میل جنسی باشد و استفاده از نور به غلبه بر افسردگی کمک می کند و این علائم را کاهش می دهد.
استفاده از نور طبیعی مناسب و رنگ های شاد و ملایم درمحیط کار و زندگی و همچنین تنوع در پوشش می تواند به عنوان محرکی خوشایند به طور غیر مستقیم در روحیه فرد افسرده تاثیرگذار باشد.

رژیم غذایی مناسب را در برنامه غذاییتان بجنبانید

بیشتر افرادی که با علایم افسردگی رو به رو هستند نسبت به شیرینی‌جات ولع خاصی دارند و به این ترتیب مصرف کربوهیدرات و مواد قندی در آن‌ها بالا می‌رود.شاید این گروه از مواد غذایی خلق فرد را بهبود بخشند اما این تاثیر مثبت موقت بوده و در عرض دو ساعت پس از مصرف، میزان قند خون سقوط کرده و دوباره خلق و خوی فرد را به سمت افسردگی پیش می‌برد. به همین دلیل نتیجه تحقیقات انجام شده گویای آن است که همواره رژیم غذایی صحیح و خوردن غذاهای سالم خلق و خوی فرد را آرام و بدون تنش می‌سازد.

مصرف داروهایتان را جدی بگیرید

مصرف منظم داروهای دریافتی از روانپزشک تاثیر قابل توجهی در بهبود افسردگی خواهد داشت.

حالت کلی راه ها ی رهایی از افسردگی

 • تنفس آرام
 • تحرک
 • گذراندن اوقاتی در طبیعت
 • خواب مطلوب و نیرو بخش
 • گذراندن زمان بیشتری همراه با نزدیکان
 • قبول اینکه همه چیز عالی نیست.
 • تغذیه متعادل و نوشیدن زیاد آب
 • ریلکسیشن و روش های تمرکز
 • یادگیری عذر خواستن از دیگران
 • یادگیری شناخت خود
   
امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید