از چه مقدار حمایت اجتماعی برخوردارید؟

آیا ما انسان ها واقعا حمایت را می گیریم یا نه ؟

میزان حمایت اجتماعی که واقعا فرد آن را دریافت می کند و میزان حمایتی که فرد احساس دریافت آن را دارد،همیشه یک اندازه نیستند.درواقع ممکن است فرد از جانب افراد و گروه های مختلف مورد حمایت باشد،اما بنا به دلایلی آن را چندان حس نکند و برعکس فردی چنان تحت حمایت اجتماعی نباشد،اما احساس کند از طرف افراد زیادی پشتیبانی عاطفی و مادی می شود.

"حمایت اجتماعی چیست؟"

این احساس که دیگران انسان را دوست دارند،برایش ارزش قائلند و آماده اند تا در صورت لزوم به او کمک کنند و پشتوانه عاطفی او باشند ، حمایت اجتماعی نامگذاری شده است .

حمایت اجتماعی-همیشه و همه جا

یک ضرب المثل دانمارکی می گوید: هیچ کس انقدر ثروتمند نیست که بدون یک همراه بتواند دوام بیاورد.

حمایت اجتماعی آری ، وابسته کردن نه

انسان سالم ، انسانی مستقل و دارای اعتماد به نفس و توانایی کافی برای مدیریت مشکلات می باشد.درواقع نباید حمایت اجتماعی را با دخالت بی مورد و کمک رسانی  های نامناسب اشتباه گرفت. حمایت های بی جا در دراز مدت ، از فرد موجودی بی کفایت و وابسته می سازد .

حمایت اجتماعی و سلامت روان

افرادی که از حمایت اجتماعی مناسب تر برخوردارند،بهتر ازدیگران می توانند بر استرس و فشارهای عصبی غلبه کنند.چنین افرادی کمتر از دیگران به افسردگی دچار می شوند و در مجموع از سلامت روان بالاتری برخوردارند.

حمایت اجتماعی = سلامت جسمی بیشتر

شاید برایتان جالب باشد بدانید تحقیقات متعدد انجام شده نشلن می دهد افرادی که از حمایت اجتماعی مناسب تری برخوردارند،کمتر از دیگران به برخی بیماری ها مثل بیماری های قلبی-عروقی مبتلا می شوند و روند درمان بر آن ها تاثیر سریع تری دارد.همچنین شواهد گسترده حاکی از وجود  رابطه ی مستقیم میان حمایت اجتماعی و عملکرد سیستم ایمنی و عصبی بدن می باشد.

کنارم باش لطفا!

طبق آمارهای متعدد،زنان کمتر از مردان مورد حمایت اجتماعی از طرف همسرانشان قرار می گیرند.از طرفی زنان بیشتر از مردان دارای رابطه ی حمایتی با همجنس های خود می باشند.همین طور باید بدانید اگر شما حمایت کافی از همسرتان نداشته باشید، ممکن است دیگران به جای شما این کار را انجام دهد.

انواع حمایت اجتماعی

حمایت اجتماعی در انواع مختلف می تواند صورت بپذیرد.

حمایت مادی (مثل قرض گرفتن پول)

حمایت عاطفی(توجه ، علاقه ، ابراز همدردی ، دلداری دادن و ... )

حمایت ارزشی ( احترام ، تشویق ، تایید  و ...)

حمایت اطلاعاتی(آگاهی دادن و راهنمایی )

از جمله حمایت های اجتماعی می باشند.

منابع

Social support: theory,research and applications

Social support and physical health

Nhs .uk

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید