اختلال دو قطبی چیست و با چه نشانه هایی بروز می کند؟

اختلال دو قطبی، اختلال مغز است که باعث تغییرات شدید خلق و خو و تغییرات شدید سطح انرژی بدن می‌شود. علت اختلال دو قطبی کاملا مشخص نیست. ژنتیک، فیزیولوژی مغز و عدم تعادل انتقال دهنده‌های عصبی ممکن است در ایجاد بیماری دو قطبی نقش داشته باشند.علائم و نشانه‌های این فاز از اختلال دو قطبی نیز عبارتند ازغمگینی،نا امیدی،افکار یا رفتار خودکشی،اضطراب،احساس گناه.

خلق و خوی همه انسان‌ها در مراحل مختلف دورهٔ زنده گی شان در حال نوسان میباشد. ولی اگر شما مبتلا به اختلال دوقطبی باشید وضعیت مزاج تان بین افسردگی و به اصطلاح «شیدایی» و «شیدایی خفیف» نوسان میکند. در بین این دوره ها، اکثرا طی چندین سال دوره هایی را سپری میکنید که در آن وضعیت تان سالم میباشد.این اختلال تا حدودی حالت ژنتیکی دارد و در خانواده فرد مبتلا موارد دیگری از ابتلا به این بیماری یا سایر بیماری های روانی وجود دارد، زمان شروع آن معمولا در دوران نوجوانی است و همزمان با افزایش سن بیماری توسعه پیدا کرده و در بزرگسالی علائم بیماری به اوج می رسد.

 

اختلال دو قطبی

تغییر حالات ممکن در اختلال دو قطبی

برخی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی از تغییرات خلقی بسیار سریعی برخوردارند. این افراد دارای چهار نوع نوسانات خلقی یا بیشتر در طول یک سال هستند و تغییرات خلقی در آن‌ها بسیار سریع رخ می‌دهد، گاهی اوقات این نوسانات در چند ساعت اتفاق می‌افتد.

شخصی که از بیماری اختلال دوقطبی رنج می‌برد ذهن پراکنده‌ای دارد. زمانی مغز فعال و قدرت فرآیند اطلاعات زیاد است، به طوری که فرد ایده‌های خلاقانه جدیدی ارائه می‌کند و به همین دلیل وقتی با این فرد در حال مکالمه هستید متوجه می‌شوید چقدر سریع موضوع و ایده‌های مطرح در مکالمه را عوض می‌کند.

زمانی بسیار فعال و سرحال است که به آن حالت شیدایی یا نیمه جنون می‎گویند و زمانی غم و نومیدی تمام وجودش را فرا می‌گیرد که به آن دوره افسردگی گفته می‌شود. این تضاد اخلاقی می‌تواند چند روز یا چند ماه طول بکشد، ولی به طور مداوم تکرار می‌شود.

وقتی فرد در حالت روحی شیدایی قرار می‎گیرد رفتارها و تصمیمات اغراق‌آمیز دارد. عادت‌هایی مثل ولخرجی یا تصمیم‌های نادرست مالی که هیچ منطقی پشت آن نیست ازخود بروز می‌دهد. به طوری که شخص ثروتمند می‌تواند تمام دارایی خود را یک‌شبه از دست بدهد.

شخصی که به اختلال دوقطبی مبتلاست غریبه و خودی برایش فرق نمی‌کند. یک حرکت، یک رفتار، یک انتقاد، بحث یا عدم موافقت با عقاید او باعث ناراحتی او شده حتی رفتار پرخاشگرانه مثل کتک کاری و دعوا راه می‌اندازد.

در بعضی مواقع از بیان آنچه در ذهنش می‌گذرد عاجز است. نمی‌تواند افکارش را کنترل کند. بنابراین سریع و کوتاه صحبت می‌کند.

انواع مختلف اختلال دو قطبی

چندین نوع اختلال دوقطبی وجود دارند ولی عموماً به دو نوع که عبارتند از اختلال دوقطبی نوع ۱ و و اختلال دوقطبی نوع ۲، تقسیم میشوند. نوسانات بین شیدایی و افسردگی به نام اختلال دوقطبی نوع 1 یاد میشود و اختلال دوقطبی نوع ۲ بدین معنی است که شخص مبتلا بین وضعیت شیدایی خفیف و افسردگی نوسانی میکند.

 

تفاوت اختلال دو قطبی با افسردگی بالینی

کسی که به افسردگی بالینی دچار است معمولا احساساتی شبیه عصبانیت و اندوه شدید دارد. او به راحتی گریه می‌کند و به هیچ فعالیت جالبی علاقه نشان نمی‌دهد. بی انرژی است و به طور کلی ناامید و مایوس است.اما فردی که دچار اختلال دو قطبی است نه تنها باید با افسردگی دست و پنجه نرم کند بلکه گاهی بسیار شاد است و گویا بر قله جهان ایستاده است. او افکارش به سرعت تغییر می‌کند. سریع حرف می‌زند، دچار کم خوابی است و به راحتی برآشفته می‌شود.

چون اختلال دو قطبی شامل افسردگی بالینی نیز هست معمولا با هم اشتباه گرفته می‌شوند. بر اساس مرکز روان‌شناسی آمریکا اختلال دو قطبی یک اختلال روانی است که با تغییرات خلقی شدید همراه است. شخصی با این شرایط و ویژگی‌های روحی به تناوب گاهی در اوج است که اصطلاحا به آن شیدایی می‌گویند و گاهی در حضیض است که به آن افسردگی می‌گویند. تعداد کسانی که دچار اختلال دو قطبی هستند بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. ممکن است فکر کنید این بیماری به شما ارتباطی ندارد اما محتمل است که کسی که با او در ارتباط هستید دچار چنین اختلالی باشد. بر اساس آمار موسسه ملی بهداشت روانی آمریکا میلیون‌ها انسان هر سال به این اختلال دچار می‌شوند. به دلیل تعداد بالای افراد مبتلا به این اختلال که هر روز نیز به تعداد آن اضافه می‌شود خوب است که دانش خود را درباره این بیماری افزایش بدهید.

اختلال دو قطبی دو فاز دارد در حالت شیدایی و خوشحالی غیر عادی فرد علائم زیر را دارد

 • خوشحالی بیش از حد، امیدواری و هیجان بی حد و حصر
 • تحریک پذیر بودن، عصبانیت و داشتن رفتارهای خصمانه
 • بی قراری
 • تند و بلا انقطاع حرف زدن
 • افزایش انر‍‍ژی و بی نیازی به استراحت
 • بالا رفتن توان عاطفی و احساسات عاشقانه به نحوی خطرناک
 • مصرف مواد مخدر

 

در فاز حالت غمگین و ناراحت فرد علائم زیر را دارد

 • غمگین بودن برای روزهای طولانی
 • از دست دادن انر‍ژی
 • احساس ناامیدی و بی ارزشی، ضعف اعتماد به نفس
 • مشکل برای تمرکز بر کارها
 • عدم توانایی تصمیم گیری
 • کج خلقی
 • نیاز به خواب و ساعت های زیاد را به حالت خواب به سر بردن
 • تغییرات در اشتها و بی اشتهایی شدید یا در عوض تمایل به خوردن بی حد و حصر که منجربه اضافه وزن شدید می شود.
 • داشتن افکار منفی و تمایل به خودکشی
 • اقدام به خود کشی

درمان اختلال دو قطبی

برای درمان اختلال دو قطبی فرد حتماً باید تحت نظر متخصص قرار داشته باشد، معمولاً برای درمان این اختلال از سه دسته دارو استفاده می شود: داروهای تثبیت کننده خلق و خو، داروهای ضد روان پریشی و داروهای ضد افسردگی که می توانند بیماری فرد را کنترل کنند.

در برخی مواقع پزشک برای درمان و کنترل علائم از داروهای استفاده شده برای درمان بیماری صرع نیز استفاده می کند، همچنین داروهای ضد روان پریشی حاوی لیتیوم می توانند اثرات مفیدی بر روحیه بیمار بگذارند.هرچه بیماری زودتر تشخیص داده شود روند درمان و پاسخ به داروها سریعتر انجام شده و امید به زندگی سالم و طبیعی در بیمار افزایش می یابد.
 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید