چرا افراد از چهره طبیعی خود ناراضی هستند؟

امروزه عمل های زیبایی در همه جای دنیا تقریبا به یک چالش تبدیل شده است که افراد زیادی را به خود مشغول کرده است .

چرا افراد به این عمل ها روی آورده اند ؟

اولین عمل زیبایی

تاریخچه عمل های زیبایی به جنگ جهانی دوم برمی گردد.سربازانی که قسمتی از صورت آن ها آسیب دیده بود ، توسط پزشکان مورد جراحی قرار می گرقتند.

جراحی زیبایی، امروز

اما امروزه ، عمل های زیبایی نه فقط شامل افراد آسیب دیده ، بلکه تعداد زیادی از انسان ها هم ساله صورت و بدن خود را به تیغ جراحان می سپارند تا چهره ی طبیعی آن ها زیباتر شود.

آمار

تعداد جراحی های زیبایی در ایران که به صورت رسمی ثبت می شود ایران را در جایگاه 20 ام جهانی قرار داده است.البته اگر نسبت تعداد به جمعیت را در نظر بگیریم، رتبه ایران از این هم پایین تر می آید.تعداد جراحی های زیبایی در زنان به مراتب بیشتر از مردان است.

خودپنداره منفی

فرد در طول زندگی ، تصویری از خود در ذهن خود می سازد که خودپنداره نامیده می شود.این تصویر تحت تاثیر محیط و رابطه فرد با دیگر افراد به وجود می آید.معمولا افرادی که تصور منفی از چهره خود دارند.برای جبران این تصورات دست به جراحی های پرخطر می زنند.

بنابر برخی پژوهش ها ، افرادی که در کودکی تصویر بدی از اندام و چهره خود داشته اند،احتمال بیشتری دارد که در بزرگسالی به جراحی های زیبایی روی بیاورند.

اعتماد به نفس پایین

کمبود اعتماد به نفس در مواجهه با دیگران و عدم احساس ارزشمندی درونی ، فرد را به سمت جبران می کشاند.راحت ترین و در دسترس ترین کارها پرداختن به ظاهر است .از گرفتن کتاب های قطور در دست تا جراحی های زیبایی، می توانند سرابی برای افزایش احساس ارزشمندی فرد باشند.

مدگرایی

تبلیغات و مد گرایی ، سعی در دستبرد به انگیزش درونی افراد برای انجام این جراحی ها دارند.مثلا شما را تشویق می کنند برای شبیه شدن به فلان چهره مشهور با در ذهن شما استانداردی از زیبایی می سازند: فردی لاغر با بینی کوچک،اندام برجسته و ...

تبلیغات سعی دارند اینطور جا بیندازند که باقی افراد زیبا نیستند.

نکته

زمانی که ریسک جراحی پایین باشد و فرد توان مالی داشته باشد، شاید افراد بسیاری تن به این جراحی ها دهند.اما افرادی که به صورت افراطی جراحی های متعدد را تجربه می کنند از نظر روانی دچار مشکل هستند.

منابع

1.وزارت بهداشت، درمان و پزشکی

2.psychologytoday.com

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید