گاهی اوقات زنان زیادی از این قضیه شکایت می کنند که مردان اطرافشان به طور ناگهانی عصبی می شوند و برای مدتی خلق تندی خواهند داشت .در این مطلب می خواهیم به بررسی یکی از عارضه ی های رایج میان مردان که افراد زیادی از آن اطلاع ندارند، بپردازیم.

پریود مردان

همه ی ما می دانیم که زنان چند روز درماه ، دردهای فیزیکی و خونریزی در ناحیه رحم را تجربه می کنند که این فرایند با تغییرات ملموس در خلق و خوی آن ها همراه است . اما عارضه ی بدخلقی مردانه که تحت عنوان عنوان "پریود مردانه " نیز شناخته می شود،اشاره به دورانی دارد که مردها حساسیت و زودرنجی بیش از اندازه نسبت به محرک های بیرونی از خود نشان می دهند.این عارضه برخلاف قاعدگی زنان ، نشانه ی فیزیکی مشخصی ندارند اما می تواند به مدت چندروز در ماه طول بکشد.

چرا مردها پریود می شوند؟

تستوسترون مهم ترین هورمون های جنسی مردانه است که توانایی جنسی ، انرژی و انگیزه برای کار را در مردها فراهم می کند. کاهش این هورمون به همراه افزایش کوتیزول در بدن،منجر به کاهش ترشح سروتونین(مشهور به هورمون شادی ) نیز می شود که این تغییرات هورمونی به بروز عارضه ی بدخلقی مردانه می انجامد.

علایم و عوارض پریود مردانه

حالت افسردگی

احساس رخوت و بی انگیزگی

زود رنجی و حساسیت زیاد

مشکل در ارتباط با دیگران (به خصوص ضعف رابطه ی عاطفی با همسر)

کاهش اعتماد به نفس

کم شدن فعالیت جنسی

با همسرتان مهربان باشید!

در آقایان بالای سی سال، ترشح تستوسترون به طور طبیعی کاهش پیدا می کند و احتمال ابتلا به عارضه بدخلقی مردانه در آن ها را افزایش می دهد.فعالیت جنسی منظم و ارتباط عاطفی مناسب با همسر می تواند از طولانی شدن مدت پریود مردانگی بکاهد.

سبک زندگی سالم ، بهترین راه همیشه شاد بودن !

رژیم غذایی متعادل که شامل تمام گروه های غذایی باشد،به همراه ورزش (سه تا پنج بار در هفته و هربار حداقل 30 دقیقه ) بهترین راه پیشگیری یا کاهش دوران عارضه ی بدخلقی مردانه می باشد.

عوامل تشدید کننده ی بدخلقی مردان

شکر صنعتی

مصرف زیاد نوشیدنی های الکی

دخانیات

خواب ناکافی و غیر منظم

میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.

مردانی که از مواد پروتئینی زیاد استفاده می کنند و در عوض با میوه ها و سبزیجات میانه ی خوبی ندارند،بیش از دیگران مبتلا به عارضه ی بدخلقی مردانه می شوند.

ورزش کنید، اما به صورت سالم !

ورزش مناسب می تواند با افزایش هورمون سروتونین و تنظیم تستوسترون ، نشاط و شادابی را به ارمغان بیاورد.اما با این حال، ورزشکاران و بدنسازانی که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند، بسیار بیشتر از سایر مردان در معرض پریود مردانگی قرار دارند.

داروهای مبارزه با سرطان ، ترشح هورمون ها را به هم می ریزد.

افراد مبتلا به انواع سرطان که تحت درمان های دارویی قرار دارند،بیش از دیگران در معرض این عارضه هستند.این افراد بهتر است پیرامون رژیم غذایی و سبک زندگی در طول درمان و پس از بهبودی ، با پزشک خود مشورت  کنند.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید