اختلال راه رفتن در خواب در بین کودکان و نوجوانان

راه رفتن در خواب در واقع نوعی بیداری آمیخته با خواب است،اگرچه ممکن است اختلال «در خواب راه رفتن» در همه سنین بروز کند، اما اغلب در کودکان شایع است و علل مختلفی دارد. راه رفتن در خواب در مورد کودکان معمولا با بالا رفتن سن  خود به خود برطرف می شود.خوابگردی یکی از مشکلاتی است که معمولا در ساعات اولیه خواب بروز می‌کند و تقریبا 10 تا 30 درصد کودکان معمولا یک دوره از آن را تجربه می‌کنند و در بزرگسالان یک تا هفت درصد وجود دارد.

این اختلال در پسران شایع تر است و بیشتر در سن چهار تا هشت سالگی اولین بروز به چشم می‌خورد و اوج آن 12 سالگی است و پیش‌بینی می‌شود که تا 15 سالگی علائم آن خودبه‌خود از بین برود.خوابگردی در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد و عاملی که زمینه ساز این شیوع بیشتر در کودکان است،شاید این حقیقت باشد که کودکان  دارای مقدار بیشتری خواب با امواج آهسته – نوع عمیق خواب غیر REM – هستند که  راه رفتن در خواب  در آن شروع می شود. 

 

راه رفتن در خواب معمولا به چه صورتی است؟

به طور كلی زمانی كه كودك كاملاً در خواب فرو رفته است، ناگهان بلند می شود. در این حالت حركات او بسیار آرام و آهسته است. ممكن است انگشتان و دست هایش را مرتب تكان دهد. چشم های كودك می تواند كاملاً باز باشد؛ حتی گاهی چشمك هم می زند. گاهی كودك خواب گرد از رختخواب بلند می شود و بدون هدف دور اتاق می گردد. در بیشتر موارد نیز بدون مشكل و ناراحتی خاصی مجدداً به رختخواب برمی گردد و دوباره می خوابد.
چنانچه افراد خواب گرد را در خلال خواب بیدار کنند، دوباره به رختخواب می‌روند. نگاه فرد خوابگرد، ثابت و بی‌روح است و معمولا چشم‌های او باز هستند و اطرافیان تصور می‌کنند که بیدار است. در حین خوابگردی، شخص چهره‌ای بدون احساس و چشم‌هایی خیره دارد و نسبت به اقدام دیگران برای مکالمه با او نسبتا بی‌تفاوت است و به دشواری می‌توان او را بیدار کرد،گاهی خوابگردی با وحشت‌زدگی نیز همراه می‌شود و در این مواقع اصولا والدین اقدام به بیدار کردن فرزند خود می‌کنند و ممکن است که موجب پرخاشگری او بشوند.بعضی از آنها از پله‌ها بالا می‌روند یا خانه را ترک می کنند و گاهی اعمال کم و بیش پیچیده ‌تری را انجام می‌دهند. فرد مبتلا در حین خواب شروع به راه رفتن ، حرف زدن و حتی غذا خوردن می کند. بدون اینکه خود آگاهی داشته باشد.فرد خوابگرد روز بعد چیزی از خوابگردی خود بخاطر نمی آورد.
والدین این كودكان تنها باید مراقب باشند كه فرزندشان هنگام خواب آسیبی نبیند. برخی از كودكان تنها یك بار در چند ماه و برخی دیگر چند بار در طول یك ماه در خواب راه می روند. خواب گردی كودك خطری برای دیگران ندارد. بیدار كردن كودكی كه در حال خواب راه می رود، هیچ مشكلی پیش نمی آورد، تنها ممكن است برای چند لحظه جهت یابی خود را از دست بدهد و كمی گیج و سرگردان شود.

خوابگردی در کودکان

علل راه رفتن در خواب

گروهی از روانشناسان حالت راه رفتن در خواب را ارثی می‌دانند و گروهی نیز علت اساسی آن را مربوط به کشمکش‌های روانی کودک می‌دانند، شمار اندکی از روانشناسان نیز علت این عارضه را نارس بودن دستگاه اعصاب مرکزی می‌دانند، همچنین خواب گردی كودك، می تواند ناشی از خستگی مفرط و یا فشارها و تنش های روزانه باشد.نوجوانان قبل از بلوغ معمولا بیشتر به اختلال راه رفتن در خواب مبتلا می شوند.
معمولا اختلال راه رفتن در خواب  در خانواده‌ها سابقه داشته و احتمال این که دیگر اعضای خانواده نیز دوره‌هایی از خوابگردی را تجربه کرده باشند، وجود دارد.اتفاقات و حوادث خاص، برنامه نامنظم خواب، بیماری و داشتن تب بالا،اضطراب و رشد نیافتگی دستگاه‌های عصبی و اندامی جزو علل اصلی اختلال راه رفتن در خواب در بین کودکان و نوجوانان است. 


توصیه هایی به والدین دارای کودکان خوابگرد

- کودک را در حین خوابگردی آرام  به سمت رختخوابش هدایت کنید.

- اجازه ندهید که قبل از خواب، کودکان آب زیادی بنوشد چرا که پر شدن مثانه می‌تواند با خوابگردی ارتباط مستقیمی داشته باشد.

- از ایمن بودن منزلتان مطمئن شوید مثلا در ورودی را قفل کنید جلوی نرده ها، بالكن ها و پرتگاه های منزل نرده بكشند.

- زنگوله ای به درِ اتاق كودك نصب كنند تا با باز شدن در، به صدا درآید و اعضای خانواده را باخبر كند.

- كودك را برای چند شب تحت نظر بگیرند (معمولا چه ساعتی از خواب بیدار می شود و چه مدتی خواب گردی می كند).

-  بعد از چند شب، كودك را ۱۵ دقیقه قبل از خواب گردی شبانه اش بیدار كنند.

- كودك را چند دقیقه بیدار نگه دارند (با او كمی حرف بزنید و یا كمی آب به او بدهند یا اینکه به دستشویی ببرید).

- این كار را به مدت یك هفته انجام دهند.چنانچه مجدداً خواب گردی كودك شروع شد، انجام این اقدامات را دوباره از سر بگیرند.

- برای اینکه استرس کودک رفع شود و آرامش داشته باشید می‌توانید در هنگام به خواب رفتن کودک، موسیقی ملایم برایش پخش کنید.

 

مراجعه به پزشک در مورد بر طرف کردن مشکل خوابگردی در کودکان و نوجوانان

 تحقیقات نشان می دهند خواب گردی در كودكان مبتلا با افزایش سن كاهش می یابد و به تدریج از بین می رود. اما اگر خواب گردی كودك از ۹ سالگی به بعد شروع شود، ممكن است در دوران بزرگسالی نیز ادامه یابد. در این صورت بهتر است، حتماً این مشكل را جدی گرفت و درصدد درمان آن برآمد.
اگر کودک یا نوجوان شما دچار اختلال خوابگردی شده است و این مشکل با گذشت زمان رفع نشد و می‌ترسید که از این اختلال آسیبی ببیند می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. چرا که در برخی از موارد نادر مشکلات تنفسی نیز در حین خوابگردی برای کودک اتفاق می‌افتد. برای درمان خوابگردی کودکان برخی از درمان‌های تخصصی که عمدتا روانکاوی و رفتار درمانی هستند برای کودک شما اعمال خواهند شد.

در مرحله اول مشاوره با یک روان پزشک انجام می‌شود و برخی از داروها تجویز می‌شود.در مرحله مشاوره هم کودک و هم والدین مورد مشاوره قرار می‌گیرند تا به والدین نیز روش برخورد صحیح با کودک خوابگرد و شیوه مراقبت از کودک آموزش داده شود.
روان پزشک و روانشناس با بررسی‌های صورت گرفته دلیل تنش و اضطراب کودک را پیدا کرده و با استفاده از روانکاوی سعی می‌کنند تا به این کودک کمک کنند تا تخلیه روانی شود.برخی‌ها بیدار کردن پیاپی را در خصوص این قبیل کودکان به کار می‌برند و معتقدین به نارسی دستگاه اعصاب، رسیدن به دوره‌ی بلوغ را برای برطرف کردن اختلال لازم می‌دانند.درمان با دارو نیز در مورد نوجوان خوابگرد پیشنهاد شده است .
 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید