از تاثیرات استرس بر جسممان آگاه باشیم.

برخلاف دید عموم ، استرس همیشه بد نیست . برخی استرس ها به عنوان هشداری هستند که مارا به تحرک و تلاش وامی دارند اما اگر این استرس به استرس مزمن تبدیل بشود ، اثرات منفی و زیان باری بر روان و جسم فرد می گذارد. در این مقاله به بررسی اثرات مخرب استرس مزمن بر جسم می پردازیم.

 

اثرات استرس بر جسم

اثر استرس بر مو و پوست

ریزش مو: استرس های شدید و حمله ای نظیر صدمات و جراحی ها،بیماری و .. می تواند به دو نوع ریزش مو منجر شود.در نوع شایع تر ریزش مو ناشی از استرس،رشد موها متوقف شده و برای مدتی به جای موهای ریخته شده ، مویی رشد نمی کند.از این رو 2 تا 3 ماه بعد، فرد به شدت کم مو به نظر می رسد.طبیعتا این وضعیت با تاثیر بر روحیه ی فرد،او را دچار استرس بیشتر می کند.در صورتی که حملات استرس تخفیف یابد ، این ریزش مو طی مدت 6 تا 9 ماه برطرف خواهد شد .در نوع دیگر ریزش مو،معمولا موها به طور منظم می ریزد.گسترش و شدت یافتن استرس و ریزش مو می تواند به ریزش مو در تمام سطح سر و حتی در موارد شدید ، تمام سطح بدن منجر شود.رشد موها به مرور شروع خواهد شد ولی قطعا درمان پزشکی نیاز دارد.

تغییرات هورمونی ناشی از استرس و کاهش جریان خون در پوست،اثرات منفی بر پوست ،مو و دندان دارد.اگزما یکی از مشکلات رایج ناشی از استرس است.استرس هم چنین در بروز آکنه ،کهیر و صدفک موثر است.

سیستم ایمنی

استرس سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد و مبارزه با بیماری ها را دشوارتر می کند.افراد مضطرب و افرادی که زیاد در موقعیت های استرس زا قرار می گیرند،بیشتر دچار عفونت می شوند و در هنگام ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا دچار عوارض شددیتری می شوند.

سیستم عضلانی

هنگام استرس ، عضلات شما منقبض می شوند تا در برابر آسیب از خود محافظت کنند.این عضلات وقتی شما آرام و خونسرد می شوید،مجددا رها می شوند اما اگر مداوم تحت استرس باشید،عضلات شما ممکن است فرصت آرام شدن پیدا نکنند،عضلات سفت و منقبض باعث سردرد، کمر درد و شانه درد می شوند.

نوسانات وزن

استرس باعث انتشار هورمون کورتیزول می شود که خود منجر به اختلال در توانایی بدن شما برای پردازش قند خون و اختلال در سوخت و ساز چربی،پروتئین و کربوهیدرات می شود.این روند،افزایش یا کاهش وزن را به دنبال داردوعلاوه بر این ؛ استرس می تواند شما را تشویق به انجام رفتارهای ناسالم تغذیه ای مانند پرخوری کند.

سیستم های تنفسی و قلبی و عروقی

هورمون های استرس بر سیستم های تنفسی و قلبی و عروقی اثر می گذارند.حین واکنش به استرس،شما تند تر نفس می کشید تا خون سرشار از اکسیژن را  سریع تر به بدن برسانید.اگر در حال حاضر دچار مشکل تنفسی مانند آسم  یا آمفیزم باشید،استرس می تواند نفس کشیدن را برایتان مشکل کند.

مشکلات گوارشی

استرس مزمن باعث مشکلات گوارشی می شود،زیرا در طول پاسخ به استرس از شدت فعالیت های گوارشی هم کاسته می شود.نفخ،دردهای شکمی ،یبوست ، اسهال ،ترش کردن و سندروم روده ی تحریک پذیر از نشانه های رایج استرس مزمن هستند.استرس هم چنین زخم معده و ورم روده را تشدید می کند.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید