فرزند پروری و آموزش آداب معاشرت به فرزندان

آداب و معاشرت را نمی توان به کسی تحمیل کرد، اما می توان با آموزش دادن به کودک به یک روش زندگی تبدیل کرد.والدین موظف هستند به فرزندان خود آداب معاشرت بیاموزند و مواردی را که در ارتباط با دیگران باید رعایت کنند، یاد دهند. فرزندان ما سرمایه‌های آینده جامعه، کشور، والدین و سرپرستان نسل‌های آینده هستند باید در پرورش آنها نهایت دقت، حوصله و آگاهی را به کار برد. در حدود ۱۸ ماهگی کودک کم‌ کم می‌فهمد که دیگران هم مانند او احساساتی دارند. لذا زمان آن می‌رسد که به کودک بیاموزید، رفتار او چه تأثیری بر دیگران خواهد داشت. آداب و معاشرت را نمی توان به کسی تحمیل کرد، اما می توان با آموزش دادن به کودک به یک روش زندگی تبدیل کرد.

رفتار مؤدبانه به پیشرفت اجتماعی کودک شما کمک می‌کند. کارشناسان معتقدند کودکانی که در سن پایین ظرافت‌های رفتار اجتماعی را نمی‌آموزند، از مشکل متمایز بودن رنج خواهند برد. کودکی که به خوبی آموزش نبیند، از توجه هم‌سالان و بزرگ‌ سالان محروم خواهد ماند. زمانی که کودکان توسط یکی از هم‌بازی‌ها اذیت شوند و از او جمله‌ی «معذرت می‌خواهم» را نشنوند، بعدها تمایلی به حضور او در جمع‌شان نخواهند داشت. تربیت موفق در کودکی موجب می شود در دوران نوجوانی کمتر با فرزندتان به مشکل بر بخورید.

 

تربیت کودکان

والدین آینه مقابل فرزندان

 • اگرمیخواهید فرزندتان شما را الگوی خود قرار دهد،باید شما الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید.پس اولین گام برای آموزش آداب معاشرت به فرزندتان این است که طرز رفتارتان را اصلاح کنید.
 • بهتر است بدانید به جای هر روش آموزشی، لازم است خودتان الگو باشید. اگر شما هر وقت وارد منزل می شوید به اهل خانه بلند سلام بگویید و موقع رفتن خداحافظی فراموشتان نشود، فرزند شما هم همین ها را یاد خواهد گرفت.
 • همان طور که قبلا هم گفتیم بهترین روش برای آموزش این آداب این است که خودتان در عمل آن را اجرا کنید و به او نشان دهید که چگونه این آداب را اجرا کند. سر میز آرام صحبت کنید، داد نزنید و دعوا نکنید، هنگامی که غذایی را می خواهید از سمت دیگر سفره به شما بدهند، استفاده از کلمه لطفا و متشکرم را از یاد نبرید.
 • بچه ها عاشق تشویق و تحسین هستند،به خصوص اگر این تشویق و تحسین از طرف والدین باشد.اکثر مواقع پدر و مادر ها فقط به رفتارهای نادرست فرزندانشان واکنش نشان می دهند و رفتار مثبت آنها نادیده می گیرند.بچه ها همیشه  به توجه  نیاز دارند و ممکنن است برای اینکه توجه پدر  و مادر را به خود جلب کنند از خود رفتار نامعقول نشان دهند.والدین بهتر است همیشه به فرزندانشان توجه کنند و تنها در مقابل نقاط منفی رفتار آنها واکنش نشان ندهند.چرا که توجه نشان داده به فرزندتان خود نوعی الگوی رفتاری مودبانه محسوب می شود. الگو بودن شما به او کمک می کند تا این عادت را یاد بگیرد. پاداش بدهیداگر فرزندتان هنگامی که از شما چیزی می خواهد از کلمه لطفا استفاده می کند حتما او را تشویق کنید.
 • لطفا و متشکرم هم از آن کلماتی هستند که همه والدین دوست دارند از زبان فرزندانشان بشنوند. شما هم اگر دوست دارید فرزندتان این کلمات را بکار ببرد، درصحبت با او زیاد از این کلمات استفاده کنید. مثلا هنگامی که از او می خواهید سر سفره بیاید بگویید «دخترم لطفا بیا سر میز! می خواهیم شام بخوریم. و وقتی او سریع به شما جواب داد و با خوشحالی سر میز حاضر شد به او بگویید ممنون که اینقدر زود حاضر شدی!»
 • در مورد خصوصیات جسمی دیگران اظهار نظر نکنید چرا که ناخود آگاه این عادت رفتاری را به فرزندتان منتقل می کنید، مگر اینکه بخواهید از آنها تعریف کنید که باعث می‌شود آنها خوششان بیاید.
 • عادت درست حرف زدن از اهمیت بالایی برخوردار است،گاها والدین با بکار گیری لغات عامیانه و سخن های نامناسب و نا بجا،به الگوی حرف زدن فرزندشان لطمه می زنند چرا که والدین الگوی رفتار صحیح بچه ها هستند.در صورتی که نمی خواهید فرزندتان با زبان نامناسب و از لغات عامیانه حرف بزند خودتان خوب حرف بزنید.
 • هنگام غذا خوردن با تلفن صحبت نکنید، روزنامه نخوانید و تلویزیون تماشا نکنید. به کودک عملا نشان دهید که چگونه با رعایت آداب سفره و غذا خوردن می تواند به دیگران احترام بگذارد.
 • هنگامی که فرزندتان سر سفره رفتار خوبی داشت، مثلا آرام نشسته بود و مودبانه غذا می خواست او را تشویق کنید ولی یادتان نرود که تشویق بیش از حد نکنید چون کودک احساس می کند زمان غذا خوردن مانند یک امتحان شخصی برای اوست و او مرکز همه توجهات در این زمان است. اجازه دهید کودک هنگام غذا خوردن احساس راحتی کند و معذب نباشد. درس های خود را به تدریج یاد خواهد گرفت.
 • روانشناسان معتقدند بهتر است به جای اینکه کودک را وادار کنید طوطی وار کلماتی را تکرار کند، به او حس همدردی را یاد بدهید. از او نخواهید که بگوید متاسفم یا ببخشید. بلکه احساس تاسف را در او ایجاد کنید. تا خود به خود این کلمات از زبانش جاری شود. به او توضیح دهید که چرا کاری که انجام داده اشتباه بوده است.

 

در مورد آداب معاشرت به فرزندتان یاد بدهید

 • وقتی کسی چیزی به او می دهد، حتما تشکر کند. 
 • حتما درخواست هایش را با کلمه «لطفا» شروع کند. 
 • هرگز به لوازم و اشیای میزبان دست نزد و فقط باید آن ها را نگاه کند. 
 • زمانی که به جایی، به خصوص یک فروشگاه وارد می شود، به جای اینکه در را پشت سرش ببندد، آن را برای دیگران باز نگه دارد تا آن ها هم بتوانند وارد شوند. می توانید خودتان این کار را انجام دهید تا او ببیند و یاد بگیرد. 
 • وقتی می خواهد به ساختمان یا آسانسور و مترو وارد شود، صبر کند تا اول کسانی که می خواهند خارج شوند، از در عبور کنند. 
 • به دیگران، به خصوص کسانی که با بقیه متفاوتند، خیره نشود و بداند که این کار دور از ادب است. 
 • به تفاوت در سبک زندگی افراد احترام بگذارد. حتما به او بگویید این تفاوت ها نشانه درست یا غلط بودن شیوه زندگی دیگران نیست. 
 • با دیگران مهربان بوده و نسبت به نیازهای آن ها حساس باشد؛ مثلا به عیادت دوست بیمارش برود یا وقتی دوستش زمین می خورد، دست او را بگیرد و یا در زمان بردن وسایل سنگین به دیگران کمک کند.
 • کلمات مؤدبانه را از همان ابتدا به او بیاموزید .
امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید