اوتیسم یا درخودماندگی نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود.علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است.به کسانی که این اختلال را دارند،اوتیستیک یا درخودمانده گفته می شود.این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه ی تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد.کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم ؛ در ارتباطات کلامی و غیرکلامی،تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی مشکل دارند.این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آن ها دشوار می سازد.پژوهش ها نشان داده است که از هر 60 تا 70 تولد در دنیا،یک نفر مبتلا به اوتیسم است.هم چنین احتمال ابتلا به اوتیسم در پسرها ، سه تا پنج برابر بیشتر از دخترها است .این اختلال درجات مختلفی دارد؛ممکن است تنها یک نقص ساده باشد که زندگی طبیعی فرد را تا حدودی محدود می کند یا ممکن است ناتوانی شدیدی باشد که در آن به مراقبت های اساسی نیاز است . کودکان مبتلا به اوتیسم از درک احساسات و تفکرات دیگران عاجزهستند؛بنابراین برای آن ها مشکل است که احساسات خود را از طریق کلمات، ژست ها ، حالات صورت یا لمس کردن بیان کنند.

علائم اوتیسم

نشانه های اوتیسم در افراد مختلف یکسان نمی باشد اما در اغلب موارد در سن 18 تا 36 ماهگی،والدین متوجه برخی علائم این اختلال می شوند.به عنوان مثال کودک در تماس چشمی با دیگران دچار مشکل است ، هنگامی که نامش را صدا می کنند، واکنش طبیعی نشان نمی دهد یا تمایل زیادی به بازهای تخیلی دارد.

به طور کلی علائم به چند دسته تقسیم می شوند:

1.حرکات تکراری و نوسانی: این کودکان ممکن است حرکات تکراری یا تقلیدی مانند تکان خوردن های نوسانی،قدم زدن یا دست زدن داشته باشند.

2.برآشفته شدن از تغییرات کوچک: بیمار اوتیسمی ممکن است پاسخ های غیرطبیعی به دیگران داده ، به اشیا وابستگی شدید پیدا کند، در برابر تغییر عادت های خود مقاومت نشان دهد یا رفتار تهاجمی و آسیب گر به خود؛نشان دهد.

3.برقرار ارتباط و تعامل اجتماعی:کودکان مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباط دچار مشکل بوده و از درک آن چه دیگران فکر می کنند یا احساس می کنند ، ناتوان هستند.هم چنین نمی توانند احساس خود را با کلمات یا حرکات بدن و ایما و اشاره به دیگران ، بیان کنند.گاهی به نظر می رسد کودک مبتلا به اوتیسم اصلا حواسش به افراد و اشیا یا اتفاقاتی که در اطرافش رخ می دهد ، نیست.

4.مشکل شناختی: برخی بیماران اوتیسمی ممکن است از نظر شناختی دچار مشکل شوند اما برخلاف سایر افرادی که اختلال شناختی دارند و در همه ی زمینه ها کند هستند؛افراد مبتلا به اوتیسم گاهی مهارت های غیر معمول از خود نشان می دهند.

5.حساسیت شدید:کودک اوتیسمی بسیار حساس است و گاهی ممکن است با صدا ، لمس شدن ، بوی خاص یا دیدن چیزهایی که برای دیگران عادی است دچار مشکل یا حتی درد شود.

6.استعداد های خاص : افراد مبتلا به اوتیسم ممکن اسنت در نقاشی،موسیقی ، حل مشائل ریاضی یا حفظ کردن به طور عجیبی استعداد داشته باشند، به همین دلیل در آزمون های هوش غیر کلامی معمولا در حد متوسط یا بالاتر از آن تشخیص داده می شوند.

7.تشنج: یکی از علائم احتمالی اوتیسم ، تشنج است.البته در برخی موارد تشنج تا دوران نوجوانی مشاهده نمی شود.به طور کلی حدود یک سوم از مبتلایان به اوتیسم ،علائم تشنج از خود نشان می دهند.

8. عدم تماس چشمی یا فیزیکی با دیگران

9.تاخیر در یادگیری تکلم

10.تکرار کلمات

علت اوتیسم

بسیاری از محققان بر این باور هستند که ترکیبی از ژن ها باعث بروز اوتیسم در کودکان می شود اما عوامل خطر زای دیگری در ابتلای کودک به اوتیسم دخیل هستند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سن بالای پدر یا مادر

کودکان زنان بارداری که سابقه مصرف مواد مخدر داشته یا در معرض مواد شیمیایی خاص قرار می گیرند.

ابتلای مادر به اختلال های متابولیک مانند دیابت و چاقی در دوران بارداری

کودکی که خواهر یا برادرش به اوتیسم مبتلا باشد،به احتمال 19 % به این اختلال مبتلا می شود.اگر دو کودک از یک خانواده به این اختلال مبتلا باشند،خطر ابتلا برای کودک سوم افزایش می یابد.

درمان اوتیسم

دارو درمانی : دارو برای جلوگیری از خشم ، عصبانیت ، مشکلان حواس ، بیش فعالی ،مشکلات خواب ، بی پروا بودن ، زود رنج بودن و زود عصبانی شدن به کار می رود.

تجزیه رفتار کاربردی: برای تقویت مهارت های مختلف به کار می رود.این برنامه در منزل کودک صورت می گیرد.

درمان و تدریس به کودک اوتیسمی : در این روش به کودک با استفاده از عکس ها نشان می دهند که چه کارها و مهارت هایی را باید انجام دهد.

درمان جسمی

صحبت درمانی: در این روش با کودک خیلی واضح و روشن حرف می زنند.ممکن است ساعت ها طول بکشد تا بتوان یک جمله را به کودک یاد داد.

معالجه حسی وبینایی

بهترین درمان ، مجموعه ای از درمان های ذکر شده است .

آیا کودک مبتلا به اوتیسم رژیم غذایی خاصی دارد؟

برخی از بچه های اوتیسمی ، مایل به رژیم فاقد گلوتن یا فاقد کازئین می باشند.گلوتن در گندم و جو وجود دارد.کازئین در شیر ، پنیر و دیگر محصولات لبنی یافت می شود.

هیچ بررسی نشان نداده است که تغییر در رژیم غذایی ، اثر مثبتی بر روی این کودکان داشته است اما کودک باید یک رژِیم متعادل داشته باشد و به مقدار کافی انرژِی و مواد مغذی دریافت کند.

منابع

www.webmd.com

www.psychologytoday.com

 

 

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید