اختلال سلامت روانی می تواند یکی از وحشتناک ترین مشکلات در سنین نوجوانی می باشد، گذر از دوران سنت به مدرنیته سبب شده كه كودكان و نوجوانان در معرض انواع آسیب هاى روانى باشند، به طورى كه آخرین تحقیقات نشان مى دهد كه 20 درصد از كودكان و نوجوانان ایرانى به نوعى از اختلالات روانى رنج مى برند.  همانند بزرگسالان ،نوجوانان نیز به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند. در اغلب موارد ، خشمگینی و اختلالات روانی در نوجوانان می تواند در مدرسه و یا زمان هایی که تحت فشار قرار می گیرند از خود بروز می دهند.نوجوانان مبتلا به اختلالات روانی اغلب بهانه هایی برای نرفتن به مدرسه یا درس نخواندن می گیرند . مشکلات روانی در نوجوانان،اغلب سبب می شود که دوستانشان یا هم کلاسی های شان را مورد آزار و اذیت قرار دهند و بنابراین باید مراقب این موضوع باشید و همین موضوع می تواند نشان دهنده مشکل اختلال روانی در نوجوانان می باشد . 

 در دوران نوجوانى یا پس از دبستان، انواع و اقسام اختلالات ارتباطى، پرخاشگرى و افسردگى وجود دارد. به طور كلى مى توان گفت كه 20 درصد كودكان و نوجوانان ایرانى زیر 18 سال مبتلا به یكى از انواع اختلالات روانى و نیازمند كمك هستند.


نشانه های اختلالات روانی در نوجوانان

نوجوانان دارای اختلالات روانی اغلب خشمگین و پرخاشگر هستند،زود از کوره در می روند و با غریبه و آشنا نیزسر جنگ دارند.اضطراب در نوجوانان نشانه ی دیگری است که به والدین و اطرافیان هشدار میدهد که نوجوانشان دچار اختلال روانی است.افسردگی و درماندگی نیز از دیگر نشانه های اختلالات روانی در نوجوانان است،  اگر عواملى كه به نوجوانان پاداش مى دهند، كم باشند یا اگر احساس كنند كه فعالیت هایشان به جایى نمى رسد و نمى توانند براى آینده پیش بینى كنند «كز» مى كنند، در خود فرو مى روند و به تدریج دچار افسردگى مى شوند. نوجوانان افسرده به طور معمول پرخاشگر هستند، اشتهایى به غذا خوردن ندارند و مدام وزن كم مى كنند یا این كه برعكس، پرخورى مى كنند و اضافه وزن دارند .اگر افسردگی فرزندتان بیش از دو تا 3 هفته به طول انجامید باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از این بیماری جلوگیری کنید و گسترش نیابد. تحقیقات ثابت کرده اند که رابطه مستقیمی بین اختلالات روانی و مصرف مواد مخدر وجود دارد. استفاده از مواد مخدر و تلفیق آنها می توانند باعث ایجاد مشکل سلامت روان شوند که استفاده نامطلوب و بیش از حد آنها می توانند حتی منجر به مرگ شوند.عقب ماندگی،عدم اعتماد به نفس،دشواری تمرکز،عملکرد ضعیف در خواندن ، نوشتن و دروسی مانند ریاضی وعدم انضباط نیز می تواند نشان دهنده ی اختلالات روانی در نوجوانان باشد.

 

اختلال های روانی موجود در نوجوان و هشداری برای و والدین

اختلال های عملکردی

” تنبلی، تقلب، دزدی، دروغ گویی، آزاررسانی، تخریب، صدمه رساندن به اشیاء و اشخاص، توهین به هم سالان، غیبت های مکرر و طولانی از منزل یا مدرسه، رفتارهای ضد اجتماعی، پرخاش گری، خطاهای جنسی و اعتیاد.


اختلال های عاطفی

واکنش های اضطرابی همراه با ترس های بی مورد، کابوس ها شبانه و افراط در ابراز علاقه یا تنفر، ترس و خشم، حساسیت فراوان، علائم افسردگی و نیز خجالت بیش از حد.

مشکلات روانی نوجوانان

اختلال روانی در نوجوانان

 

اختلال های ارتباطی

انزواطلبی، وابستگی، ناتوانی در برقراری روابط و انجام فعالیت های درون گروهی، ناتوانی در سازگاری با موقعیت جدید، پرهیز از روابط چهره به چهره و…


اختلال های خاص یادگیری

عقب افتادگی درسی، عدم یادگیری مهار ها، هم چنین عدم رشد قدرت های تکلمی، تصوری، تخیلی و…

 

اختلال های تغذیه ای

این گونه اختلال ها اگر منشأ عضوی نداشته باشند، غالباً از وجود اختلال های دیگر خبر می دهند مانند بی اشتهایی، پرخوری، سیری ناپذیری و…


مهمترین مسئله در اختلال روانى در نوجوانان، تشخیص به موقع اختلال است و اگر توجه بیشترى در زمان كودكى به این بیمارى ها نشان دهیم درمان این اختلالات زودتر انجام خواهد شد.وقتی اضطراب و نگرانی از حد معینی فراتر رود و دوام یابد، ممکن است نظم بدن را بر هم بزند و به بیماری های جسمی و ضایعه ی بدنی تبدیل شود. از این رو می توان گفت بسیاری از بیماری های جسمی انسان، منشأ روانی دارد.
تشخیص زود هنگام مشکلات روانی در نوجوانان و دسترسی به خدمات مناسب دو نکته بسیار مهم برای پیشگیری از این مشکل هستند . مطالعات نشان می دهند که درمان سریع منجر به بهبود این علائم می شوند .

در وهله اول والدین باید مسائل نوجوانان را بشناسند. دوره نوجوانى  خصوصیات خاص خودش را دارد. رفتار غیرقابل پیش بینى، توجه به بیرون از خانه و تجربه كردن مسائل جدید، همگى از خصوصیات این دوره سنى است. والدین در این دوران باید از نزدیك و به طور مستقیم از نوجوان حمایت كنند. نوجوان در این دوره نمى خواهد تحت كنترل باشد. باید معیارها را به او نشان داد و خطوط قرمز را براى او مشخص كرد و مواظب بود كه نوجوان از این خطوط عبور نكند، البته اگر این خطوط و محدودیت ها زیاد، مبهم و نامشخص باشد، به طور طبیعى نوجوان نمى تواند آنها را بپذیرد. یكى از مهم ترین درگیرى هاى والدین با نوجوانان این است كه در حال حاضر خطوط قرمز در جامعه ما خیلى زیاد شده است.

مربان و والدین عزیز باید با دقت و ظرافتی خاص، رفتار نوجوانان را زیر نظر داشته و کوچک ترین تغییر به وجود آمده در رفتار طبیعی آنان را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند در کم ترین زمان، مشکل موجود را ریشه یابی و مرتفع نمایند. بدیهی ست دور ماندن از نوجوان و حیا طبیعی او می تواند خطراتی را برای فرد و جامعه به همراه داشته و عدم رفع یک مشکل کوچک، به ایجاد یک معضل بزرگ منجر شود.‏

آشناسازی خانواده و دیگر دوستان و آشنایان در طرح ریزی برنامه‌ای برای برخورد با نوجوان برای حل مسائل خفیف‌تری چون ناسازگاریهای سطحی در بافت خانواده ، پرخاشگری ، استقلال طلبی شدید ، نوجوئی شدید ، با توجه به شیوه‌های مناسب تربیتی کافی خواهد بود. در حالی که در مورد مشکلات خاص‌تری چون اختلالات روانی این دوران مثل بی‌اشتهایی روانی که با تمایل شدید به کاهش وزن همراه است، از شیوه‌های اختصاصی‌تری چون روان درمانی و ... استفاده می‌شود. در رابطه با مسائل اجتماعی چون بزهکاری ، نهادهای اجتماعی دیگری چون کانونهای اصلاح و تربیت ، مدرسه و ... درگیر هستند.
 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید