یکی از مواد مخدرهای شایع که امروزه به ویژه در دورهمی ها و مهمانی ها مصرف می شود، ال اس دی است .این ماده مخدر یک ترکیب اسیدی است که ابتدا با هدف درمانی ساخته شده است اما بعد تر دریافتند که اثر مخرب آن بسیار بیشتر از اثر درمانی آن است.

تاریخچه

ال اس دی اولین بار در سال 1938 توسط یک شیمیدان ساخته شد .خواص آن وقتی که خود دکتر آن را شخصا مصرف کرد،کشف شد .امروزه ال اس دی مصرف رسمی ندارد اما برای درمان بیماری هایی هم چون افسردگی و اعتیاد در حال پژوهش و بررسی است .

معرفی

ال اس دی ، نوعی روان گردان قوی و غیر قانونی است که مرز میان ادراک و تخیل را محو می کند.استفاده از ال اس دی ممکن است موجب بروز اسکیزوفرنی در افراد مستعد آن شود.

اثرات مصرف

اثرات مصرف این ماده می تواند غیرقابل پیش بینی باشد.این اثرات به میزان مصرف، شخصیت مصرف کننده و محیط مصرف ال اس دی بستگی دارد.معمولا تاثیرات آن 20 تا 60 دقیقه پس از مصرف ظاهر می شود و 6 تا 12 ساعت به طول می انجامد.ال اس  دی می تواند طیفی از تغییرات ادراکی ، اغلب مربوط به بینایی ، لامسه ، احساسات و افکار را موجب شود.اما به طور کلی اثرات مربوط به آن به دودسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود.

آثار کوتاه مدت

تغییرات بینایی: تاری دید ، تغییر شکل اشکال و رنگ اشیا، صورت ها و دیدن هاله.

تغییرات لامسه : لرزش ، فشار و سرگیجه

تغییرات رفتاری : بروز حس خوشحالی ، سعادت آرامش ، خیال پرستی و افزایش آگاهی یا بروز ناامیدی ، اضطراب و سردرگمی .خلق و خوی فرد ممکن است به سرعت تغییر پیدا کند.

تاثیر ال اس دی بر روی افکار ممکن است منجر به تحریف ادراک از زمان ، سرعت تفکر ، بینش غیر معمول یا افکار وحشتناک و حس برتری شود.

گاه ممکن است به نظر رسد که حواس پنج گانه با هم مخلوط شده اند.حس لامسه بیشتر می شود.مصرف کننده ممکن است حس کند رنگ ها را می شنود یا صداها را می بیند که به این حالت حس آمیزی می گویند.در بسیاری افراد این تغییرات حواس ، باعث ایجاد ترس و وحشت می شود.

از عوارض دیگر ال اس دی که در دسته ی عوارض جسمانی جا می گیرد؛ می توان به افزایش یا کاهش دمای بدن ، افزایش ضربان قلب و تپش قلب ، گشاد شدن مردمک های چشم و تاثیراتی که بر سیستم خودکار بدن دارد، اشاره کرد.دیگر عوارض قابل ذکر شامل لرز، ضعف ، کرختی ،اختلال تعادل و سوزن سوزن شدن پوست است.هم چنین از آن جا که ال اس دی به یک ماده ی توهم زا شهرت دارد،بیشترین تاثیر روانی آن بر ادراک انسان است و باعث توهم می شود.

نکته قابل ذکر این است که این اثرات ،مستقیما باعث مرگ نمی شوند مگر این که فرد تحت تاثیر آن ها اقدام به خودکشی یا کشتن دیگری، بزند و یا این که این ال اس دی را دوزهای بالا مصرف بکند.

اثرات بلند مدت

1.تجربه طولانی مدت توهم : یعنی فرد ممکن است تا دوسال بعد از مصرف هم توهم داشته باشد و مسلما این که نتواند واقعیت و توهم را ازهم تشخیص دهد،آزار دهنده خواهد بود.

2.فلش بک : بازگشت به لحظه ی مصرف ماده بدون مصرف آن ؛یعنی فرد بعد از 3 ماه که از مصرفش می گذرد، بدون مصرف ال اس دی ناگهان دچار حال و هوای زمان مصرف می شود.

Good trip and bad trip

سفر خوشایند و سفر ناخوشایند

اگر مصرف ال اس دی را یک سفر بدانیم ،این سفر می تواند هم برای فرد خوشایند باشد و منجر به ادامه ی مصرفش شود هم ممکن است ناخوشایند باشد و به یک تجربه بد برای مصرف کننده تبدیل شود.از آن جایی که با مصرف ال اس دی فرد دچار تفاوت در احساساتش می شود ، ممکن است حس بدی پیدا بکند و دچار نگرانی ، بی قراری و پرخاشگری خیلی شدید شود و همین پرخاشگری می تواند باعث شود فرد به دیگران آسیب برساند.

وابستگی

ال اس دی به صورت فیزیکی اعتیاد آور نیست اما مصرف مداوم آن باعث بروز مقاومت می شود یعنی مصرف کننده بعد از مصرف مداوم برای آن که به همان حالت برسد ، باید میزان بیشتری مصرف کند.

ترک

برای ترک دراز مدت ال اس دی داروی خاصی وجود ندارد و بیشتر با کمک روان درمانی ، افزایش انگیزه ، کمک خانواده و ... قابل ترک است .فرد باید خودش به این کار تمایل داشته باشد و با کمک خانواده  و اطرافیان و انگیزه گرفتن از پزشکان ، امکان پذیر خواهد بود.ترک این ماده علائم جسمانی حادی ندارد . درواقع ترک خود ماده کار سختی نیست اما در ادامه باید با مراقب جوانب ترکش باشد.

www.theguardian.com

www.verywellmind.com

www.drugfreeworld.com

ن آنآن

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید