ریتالین چگونه جان ما را به خطر می اندازد؟

با نزدیک شدن به فصل امتحانات ،دانش آموزان و دانشجویان بسیاری برای این که بتوانند در شب بیدار بمانند و تمرکز خود را برای درس خواندن حفظ بکنند ، به مصرف قرص های رایج روی می آورند .یکی از این قرص ها " ریتالین " است ؛ البته لازم به ذکر است که ریتالین فقط برای افزایش تمرکز کارایی ندارد و مصرف درمانی نیز دارد.

ریتالین

قرص ریتالین از مشتقات گروه آمفتامین ها است.در ابتدا قرار بود این دارو برای درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمن استفاده شود،اما به تدریج و با پیشرفت علم و تجربه های گوناگون ، مشخص شد می توان از این دارو در درمان کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی و کم توجهی هستند نیز استفاده کرد.قرص ریتالین خواصی شبیه آمفتامین (قرص مشهور اکستازی)دارد و دانشجویان کالج های آمریکا و استرالیا به دلیل تاثیر آن در درمان خواب آلودگی برای درس خواندن و مهمانی های شبانه شان چند عدد از این قرص ها را مصرف می کردند.در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در کشور ها رو به افزایش گذاشت .

موارد درمانی

ریتالین روی مغز و اعصاب تاثیر می گذارد و درمان برخی از بیماری های مرتبط با این دو عنصر تجویز می شود.ریتالین برای درمان اختلال کم توجهی _بیش فعالی،اختلالات تمرکزی ، اختلالات خواب و در برخی موارد برای درمان افسردگی استفاده می شود.  به فرد در بهبود مهارت های گوش دادن و سازماندهی وظایف کمک کند.هم چنین با مصرف آن ، توانایی فرد برای توجه،تمرکز بر یک فعالیت و کنترل مشکلات افزایش پیدا می کنند.

منع استفاده ریتالین

ریتالین برای افراد دارای اضطراب زیاد ، فشار عصبی ، افسردگی های قابل درمان با داروهای ضد افسردگی رایج ، تیک های حرکتی و کودکان زیر 6 سال ، منع می شود.

سواستفاده از ریتالین

به عنوان یک داروی ایجادکننده ی شادی و سرخوشی،یتالین پتانسیل بالایی برای سومصرف دارد.در حالی که قرص ریتالین به صورت خوراکی تولید می شود،اما برخی آن را پودر نموده و استنشاق می نمایند و یا در آب مقطر حل نموده و به صورت وریدی تزریق می کنند تا بتوانند هرچه زودتر به آثار شادی آور آن دست یابند.ریتالین در بین دانشجویان به داروی بیداری معروف است، زیرا آن ها درشب امتحان برای بیدار ماندن از آن استفاده می نمایند.در یک نظرسنجی از دانشجویان مشغول تحصیل در دانشکده ای در ایالات متحده ی آمریکا ، مشخص شده که بیش از 16 % آن ها از ریتالین به عنوان داروی بیدارماندن در شب امتحان استفاده نموده اند .متاسفانه در مورد آمار سومصرف ریتالین در کشورمان ، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

عوارض استفاده از ریتالین

مصرف ریتالین می تواند باعث بروز خطرات متعددی از تغییرات جسمی و روانی و یا حتی مرگ شود.خطرات این دارو در صورتی که تحت نظارت یا تجویز پزشک باشد ، قابل کنترل است .اما اگر افراد به طور خود سرانه ریتالین را مصرف کنند یا دوز آن را بالا ببرند ممکن این عوارض گریبان گیر آن ها بشوند.عوارض مصرف ریتالین نسبت به بسیاری از داروهای دیگر، شدیدتر است و به هیچ وجه نباید خود سرانه مصرف شود.

خارش پوستی

کهیر

از دست دادن اشتها

تب

شکم درد

گلو درد

کاهش وزن

حالت تهوع

سرگیجه

بی خوابی یا خواب آلودگی

اختلال دز حرکات ارادی

سردرد

اسپاسم عضلانی

توهم و بدبینی پارانوئیدی

خشکی دهان

تعریق زیاد

تشنج و کما

مرگ ناگهانی در مبتلایان مشکل جدی قلبی

 در کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری های جدی قلبی یا مشکلاتی در ساختار و شکل قلب، موارد متعددی از مرگ ناگهانی گزارش شده است .در این بیماران داروهای محرک تا حد امکان تجویز نمی گردد.

افزایش فشار خون و ضربان قلب

به طور کلی ریتالین باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود که با توجه به محدود بودن این تغییرات خطر چندانی برای افراد سالم ندارد.با این حال لازم است مصرف این دارو در افراد مبتلا به فشار خون بالا و تپش قلب با احتیاط انجام شود .

اختلالات روانی حاد

در مبتلایان به برخی از اختلالات روانی ، مصرف ریتالین ممکن است باعث تشدید و حاد شدن شرایط اختلال شود.افرادی که به اختلالات افسردگی و دوقطبی مبتلا هستند یا خود و خانواده ی آن ها سابقه ی خودکشی دارند ، نیاز به بررسی بیشتری برای تجویز داروهای محرک دارند.هم چنین مصرف ریتالین ممکن است باعث بروز توهم و شیدایی در کودکان شود.

مشکلات رشدی

کودکان مصرف کننده ی ریتالین در افزایش قد و وزن نسبت به همسالان خود رشد کمتری نشان می دهند.هر چند این کاهش رشد به میزان نگران کننده ای نیست اما لازم است که کودکان مصرف کننده ، تحت نظارت قرار بگیرندو روند رشدی آن ها بررسی شود.

نعوظ دردناک

مصرف کنندگان ریتالین ممکن است دوره های طولانی مدت و دردناک از نعوظ را تجربه کنند.خظر این وضعیت در زمانی است که درد به شکل غیرقابل تحملی افزایش پیدا کند و حتی به جراحی نیاز باشد.این شرایط باید فورا با پزشک در میان گذاشته شود.

اعتیاد به ریتالین

افرادی که به سومصرف ریتالین بدون تجویز پزشک یا بدون توجه به دستور پزشک روی می آورند، پس ازمدتی مقدار و نحوه ی مصرف این دارو از دستشان خارج شود و به فکر قطع مصرف یا کاهش مصرف این ماده می افتند.صرف زیاد وقت برای تهیه ، مصرف و گذراندن حالت سرخوشی ماده ، اقدامات ناموفق زیاد برای درمان و قطع مصرف ، افزایش دوز مصرفی و ایجاد علائم ترک بعد از قطع مصرف دارو از علائم اعتیاد به این ماده ی محرک است.

ترک ریتالین

علائم ترک ریتالین می تواند شامل عدم توانایی درتمرکز،خواب آلودگی،خستگی و بی خوابی ، افزایش اشتها و وزن ، تحریک پذیری ، پرخاشگری ، نوسانات خلقی، افسردگی ، یبوست و تپش قلب به صورت ضربان نامنظم باشد.همین عوارض معمولا فرد را برای مصرف دوباره ی ماده وسوسه می کند.

درمان شناختی _ رفتاری

تکنیک های درمانی شناختی و رفتاری بر روی افکار و باورها و رفتارهایی تمرکز می کنند که باعث تداوم و مصرف مواد می شود.این شیوه ی درمانی برای جلوگیری از بازگشت کار می کنند.

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید