اسکیزوفرنی و نشانه های آن در جوانی و نوجوانی

اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی یک اختلال مهم و جدی است که بر شیوه ی تفکر،احساس و رفتار فرد مبتلا اثر می گذارد.

تعریف

در یک تعریف کلی ،اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که در آن مرز میان خیال و واقعیت مخدوش می شود.فرد مبتلا معمولا خودش از بیماری اش آگاهی ندارد و این امر باعث دشواری معالجه می شود. این اختلال که جنون جوانی هم به آن می گویند، یک اختلال مزمن و اغلب ناتوان کننده است که باعث می شود فرد مبتلا ، از مردم و فعالیت های دنیای اطراف خود دور شود و به دنیای هذیان پس رفت کرده و یا از واقعیت جدا بیفتد.جنون جوانب نوعی از جنون است که یک اختلال تفکر محسوب می شود و در آن تفسیر واقعیت غیر طبیعی است.این اختلال باعث می شود افراد مبتلا صداهایی را بشنوند یا چیزهایی را ببینند که وجود خارجی ندارند.آن ها ممکن است تصور بکنند که افراد دیگر ذهن آن ها را می خوانند،افکارشان را کنترل می کنند یا برای صدمه زدن به آن ها نقشه می کشند.این تصور می تواند برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ترسناک باشد و سبب انزوا و بی قراری شدید آن ها شود.این حالت برای اطرافیان آن ها هم می تواند نگران کننده باشد.افرادی که دچار بیماری اسکیزوفرنی هستند ممکن است گاهی از ایده های عجیب یا غیرعادی صحبت کنند که این ادامه ی گفت و گو را با آن ها دشوار می سازد.آن ها ممکن است ساعت ها بدون حرکت یا صحبت بنشینند.گاهی اوقات این افراد کاملا خوب به نظر می رسند تا این که شروع به صحبت درباره ی افکارشان می کنند.اسکیزوفرنی بر جامعه و خانواده ها هم اثر می گذارد.بسیاری از اسکیزوفرن ها، در پیدا کردن شغل و مراقبت از خودشان مشکل دارند.بنابراین واقعیت ممکن است به کمک دیگران متکی باشند.نگرش ها و باورهای منفی درباره ی اسکیزوفرنی شایع هستند و گاهی باعث می شوند این افراد تمایلی به صحبت کردن درباره ی این اختلال و درمان آن پیدا نکنند.

علائم اسکیزوفرنی

توهم

یکی از علائم شایع اسکیزوفرنی، توهم است .بسیاری از افراد مبتلا ، صداهایی را می شنوند.این صداها می توانند درونی باشند یعنی از ذهن خود فرد نشات بگیرد یا می توانند بیرونی باشند که در آن صورت ، بیمار احساس می کند فردی با او در حال صحبت کردن است .این صداها ممکن است درباره ی رفتار فرد با او صحبت بکنند ، فرمان انجام کارهایی را به او بدهند یا او را از وجود خطری آگاه بسازند.انواع دیگر توهم شامل دیدن افراد یا اشیایی است که وجود خارجی ندارند ، بوییدن رایحه هایی که هیچ کس جز فرد اسکیزوفرن متوجه آن ها نمی شود و حتی اینکه کسی با انگشتان نامرئی در حال لمس کردن آن هاست وقتی هیچ کس کنار آن ها نیست ؛ می شود.

هذیان

هذیان ، باور اشتباهی است که فرد عمیقا به آن اعتقاد دارد.این باور با فرهنگ او سازگار نیست .هذیان تداوم دارد،حتی زمانی که برای منطقی یا حقیقی نبودن آن ها مدرک وجود دارد.

اختلالات تفکر

شیوه های غیر عادی یا ناکارآمد فکر کردن هستند.فرد از مرتب کردن افکارش یا برقراری رابطه منطقی بین آن ها،عاجز است.ممکن است به طور نامفهوم سخن بگوید طوری که درک گفته هایش سخت باشد.

اختلالات حرکت

ممکن است به شکل هیجانی ظاهر شوند.فردی که اختلال حرکت دارد، ممکن است حرکات خاصی را به دفعات تکرار کند.

نشانه های منفی

نشانه های منفی به آشفتگی احساسات و رفتارها مربوط می شوند.تشخیص این نشانه به عنوان بخشی از اختلال دشوارتر است و می توان آن ها را بانشانه های افسردگی و حالت های دیگر اشتباه گرفت.شامل:

یکنواختی احساسی (کاهش ابراز احساسات از طریق حالت چهره یا لحن صدا)

کاهش لذت از زندگی روزمره

مشکل در آغار و ادامه ی فعالیت

افرادی که نشانه های منفی دارند ممکن است برای کارهای روزمره شان به کمک نیاز داشته باشند.

نشانه های شناختی

نشانه های شناختی برای بعضی افراد محسوس است اما برای دیگران این نشانه ها شدیدتر است.بیماران ممکن است تغیراتی را در حافظه یا جنبه های دیگر تفکرشان مشاهده کنند.این نشانه ها اغلب با آزمایش های خاصی قابل شناسایی هستند.

عملکرد اجرایی ضعیف (ضعف در توانایی درک اطلاعات و استفاده از آن ها برای تصمیم گیری)

اختلال در تمرکز و توجه

اختلال در حافظه ی فعال

علت اسکیزوفرنی

ارثی-ژنتیک

اگر هیچ سابقه ی ابتلا به این اختلال ، در خانواده وجود نداشته باشد،احتمال توسعه ی آن کمتر از 1% است .با این حال اگر والدین تشخیص داده شوند، این خطر تا 10% افزایش می یابد.

عدم تعادل شیمیایی در مغز

کارشناسان براین باور هستند که عدم تعادل دوپامین(انتقال دهنده ی عصبی) در شروع اسکیزوفرنی دخیل است.دیگر انتقال دهنده های عصبی ماننند سروتونین نیز ممکن است درگیر باشند.

روابط خانوادگی

شواهدی وجود ندارد که اثبات کند یا حتی نشان دهد که روابط خانوادگی ممکن است باعث اسکیزوفرنی شود.اما برخی بیماران مبتلا به این بیماری معتقد هستند که تنش خانوادگی موجب عود این بیماری می شود.

فاکتورهای محیطی

اگرچه هیچ اثبات قطعی وجود ندارد، بسیاری از ضربه و آسیب های احتمالی قبل از تولد و عفونت های ویروسی ممکن است به توسعه ی بیماری منجر شود .تجریبات استرسی، اغلب پیش از ظهور اسکیزوفرنی پیش می  آید.

مواد مخدر

از جمله مواد مخدر و روان گردانی که باعث بدتر شدن این بیماری می شوند ، ماری جوانا و ال اس دی هستند.مصرف حشیش نیز ممکن است باعث ابتلا به مراحل اولیه ی اسکیزوفرنی شود.

سن و جنس افراد

مردان اندکی بیشتر از زنان مبتلا به اسکیزوفرنی می شوند.احتمال ابتلا به آن در تمام گروه های نژادی وجود دارد و سن شیوع آن معمولا بین 16 تا 35 سالگی است.شایع ترین سن ابتلا ، اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی است.

تشخیص اسکیزوفرنی در نوجوانی

تشخیص اسکیزوفرنی در نوجوانی می تواند مشکل باشد.دلیل آن این است که نخستین نشانه ها می توانند شامل تغییراتی در روابط دوستانه این افراد،افت تحصیلی، مشکلات خواب و زودرنجی شوند.درواقع رفتارهایی که در میان نوجوانان شایع است.ترکیبی از عوامل وجود دارند که می توانند اسکیزوفرنی را در بیش از 80% از جوانانی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند را پیش بینی کنند.

اسکیزوفرنی و خودکشی

بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی، به احتمال زیاد نیت خودکشی خود را با دیگران در میان نمی گذارند و دراین موضوع ،مداخله برای نجات زندگی شان را مشکل تر می سازد.به خاطر نرخ بالای خودکشی در این افراد، به افسردگی آن ها باید توجه ویژه داشت.بیشتر خطر خودکشی مربوط به مردان زیر 30 سالی است که برخی علائم افسردگی را دارند و نسبتا به تازگی از بیمارستان مرخص شده اند.

درمان اسکیزوفرنی

درمان دارویی

داروهایی که در این بیماری استفاده می شوند، داروهای ضد روان پریشی است که علائم روانی را در فرد مبتلا کاهش می دهد.به دلیل نوسانات شدید خلقی که در بیماری اسکیزوفرنی وجود دارد،بیمار نیاز به داروهای تثبیت کننده ی خلق نیز دارد.

درمان روان شناختی

 درمان شناختی درمانی که بیشتر به نظم دهی فکری اسکیزوفرنی کمک می کند.

درمان های دیگر شامل شوک الکتریکی، خانواده درمانی ، گفتار درمانی ، خانواده درمانی و درمان های روان شناختی گفت وگو محور می شوند.

 

برچسب ها

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید