برخی بیماری ها و اختلال های جسمانی ، ریشه روان تنی دارند یعنی علت میتواند علتی غیر جسم و در واقع روان باشد. یکی از این اختلال ها ، اختلالات حرکتی ناشی از دارو است .برخی دارو هایی که برای اختلالات روانی استفاده می شوند ، می توانند عوارض ناگواری ایجاد بکنند.

اختلالات حرکت ناشی از دارو به علت اهمیت آن ها در مدیریت مصرف دارویی که مصرف می شود، بسیار اهمیت دارند.از جمله ی این دارو ها می توان به داروهای ضدروان پریشی، برخی داروهای مسدود کننده ی دوپامین که درمان نشانه هایی نظیر تهوع و فلج معده مصرف می شوند و آموکساپین که به عنوان داروی ضدافسردگی در بازار عرضه می شود ؛ اشاره کرد.

بیماری پارکینسون ناشی از داروی ضد روان پریشی

زمینه های بیماری پارکینسون، خشکی عضلانی ، فقدان حرکت یا مشکل در حرکت و یا کندی حرکت ، ظرف چند هفته بعد از شروع کردن یا بالابردن مقدار مصرف دارو ( داروی ضد وران پریشی) یا حتی بعد از کاهش دادن مقدار دارو می تواند ایجاد شود.

نشانه های بدخیم داروی ضد روان پریشی

این بیماران معمولا ظرف 72 ساعت قبل از ایجاد اولین نشانه ، آنتاگونیست دوپامین مصرف کرده اند.ویژگی برجسته ی نشانه های بدخیم داروی ضدروان پریشی، دمای بدن بسیار بالا و عرق زیاد است.نشانه های دیگر شامل رعشه ، زیاد شدن بزاق، کندی حرکتی یا مشکل در حرکت ، اختلال تونوس ، تشنج ماهیچه ، نارسایی بلع  می شود. تغییرات در وضع روانی نیز با تغییر در سطح هوشیاری مشهود است.و سطح هشیاری می تواند از بُهت تا اغما متغیر باشد.هم چنین این عوارض می تواند با فشار خون بالا، تعریق زیاد و تنفس سریع همراه باشد.

شکل گیری

میزان شیوع نشانه های بدخیم داروی ضدروان پریشی، 0/01 تا 0/02 در افرادی است که با داروی های ضدروان پریشی درمان شده اند.شروع نشانه ها بین  چند ساعت تا چندروز بعد از مصرف دارو ،متغیر است.برخی نشانه ها ، ظرف 24 ساعت پس از شروع مصرف دارو، اغلب ظرف هفته ی اول و تقریبا همه ی نشانه ها ، ظرف 30 روز ایجاد می شوند.پس از این که نشانه ها تشخیص داده می شوند و مصرف دارو قطع می شود،میانگین زمان بهبودی بین 7 تا 10 روز است، به طوری که اغلب افراد ظرف یک هفته و تقریبا همه ظرف 30 روز بهود می یابند.در برخی موارد ممکن است تاثیر داروهای ضدروان پریشی بسیار طولانی باشد که متعاقبا ، زمان بهبودی نیز طولانی تر خواهد شد.در مواردی نیز که نشانه های بدخیم گزارش داده نشده اند ، میزان مرگ و میر 10 تا 20 درصد گزارش شده است.در مواردی هم این امکان وجود دارد که این نشانه ها دوباره برگردند.

تفاوت نشانه ها بدخیم داروی ضدروان پریشی با بیماری های دیگر

نشانه های بدخیم داروی ضدروان پریشی ، می تواند شبیه به خیلی ازبیماری های جسمانی دیگر باشد که باید از آن ها تشخیص داده شود.از جمله ی این بیماری ها می توان به عفونت های دساگاه عصبی مرکزی، بیماری های التهابی یا خود ایمنی ، حالت صرعی ( حملات صرعی متوالی و مداوم ) ، ضایعات ساختاری زیر قشری و بیماری های سیستمی مثل کزاز  و سکته ی قلبی اشاره کرد.

 

نشانه های قطع داروی ضد افسردگی

نشانه های قطع داروی ضد افسردگی ، مجموعه نشانه هایی است که می توانند بعد از قطع ناگهانی ( یا کاهش چشمگیر مقدار مصرف ) داروی ضد افسردگی که به طور مداوم و به مدت حداقل 1 ماه مصرف شده است ، روی دهند.نشانه ها عموما ظرف 2 تا 4 روز شروع می شوند و معمولا جلوه های حسی ، جسمانی و شناختی – هیجانی را شامل می شوند.نشانه های حسی و جسمی شامل درخشش های نور، تهوع ، حساسیت زیاد به سروصدا و نورها است.اضطراب و احساس های غیر اختصاصی وحشت نیز ممکن است گزارش داده شوند.نشانه ها با شروع کردن مجدد همان دارو یا شروع کردن دارویی که تاثیر مشابه داروی قبلی می گذارد، رفع می شوند.

داروهایی که تاثیر کوتاه دارند و به جای این که تدریج کاهش یابند ، ناگهان متوقف می شوند ؛ ممکن است خطر بیشتری را ایجاد بکنند.این نشانه ها معمولا مبهم و متغیر هستند و 2 تا 4 روز بعد از آخرین مصرف داروی ضد افسردگی شروع می شوند.

شیوع

شیوع نشانه های قطع داروی ضد افسردگی معلوم نیست و می تواند به مقدار مصرف قبل از قطع دارو ، نیمه ی عمر و میزان سوخت و ساز فرد بستگی داشته باشد که برای هر فرد متفاوت با فرد دیگر است .

تفاوت نشانه های قطع داروی ضد افسردگی با موارد دیگر

نشانه های قطع داروی ضد افسردگی اغلب با نشانه های اختلال اضطراب مداوم و هم چنین اختلالات مصرف مواد شباهت دارند.

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید