گاهی اوقات ، برخی از ما راجع به بدنمان فکرهای مختلفی می کنیم و گاهی با بدبینی بدنمان را دارای نواقص مختلف می بینیم .این احتمال می رود که برخی از ما دارای اختلالی به نام اختلال بدشکلی بدن باشد.

تعریف

اختلال بدشکلی بدن عبارت است از مشغله فکری درباره ی یک نقص خیالی یا جزئی در ظاهر که منجر به پریشانی قابل توجه یا اختلال در عملکرد می شود و نمی تواند توسط حالت روانی دیگری ( برای مثال ، عدم رضایت از وزن یا ظاهر در بی اشتهایی عصبی) توضیح داده شود.

نشانه ها

اشتغال ذهنی به یک یا چند نقص یا عیب خیالی در ظاهر بدن که از نظر دیگران قابل مشاهده نیستند یا جزئی به نظر می رسند.

در مقطعی در طول دوره این بیماری ، فرد رفتارهای مکرر ( مثل وارسی کردن درآینه ، آرایش مفرط ، پوست کنی، اطمینان خواهی) یا اعمال ذهنی انجام داده است ( مثل مقایسه کردن ظاهر خودش با ظاهر دیگران) در پاسخ به نگرانی های درباره ی ظاهر.

آن ها معتقدند زشت، فاقد جذابیت ، نابهنحار یا بدشکل به نظر می رسند.

این نقص های خیالی از نظر دیگران قابل مشاهده نیستند یا جزیی به نظر می رسند.

این نگرانی ها می تواند بر یک یا چند قسمت بدن ، عمدتا بر پوست (مثل جوش،جای زخم، چروک ها، رنگ پریدگی خیالی) ، مو( مثل موی "کم پشت" یا موی بدن یا صورت صورت "بیش از حد") یا بینی ( مثل اندازه یا شکل) تمرکز داشته باشند.

این اشتغال های ذهنی مزاحم ناخواسته ، وقت گیر هستند( به طور متوسط روزی 3 تا 8 ساعت روی می دهند) و معمولا مقاومت کردن در برابر آن ها یا کنترل کردن آن ها دشوار است.

لمس کردن قسمت های ناخوشایند برای وارسی کردن آن ها

ورزش کردن یا وزنه برداری افراطی

جست و جو کردن روش های آرایشی

بارها لباس خود را عوض می کنند.

فکر می کنند که دیگران توجه خاصی به آن ها کرده با به خاطر ظاهرشان آن ها را مسخره می کنند

درمان پوستی و جراحی در این افراد بسیار رایج است.

 

بدشکلی عضله

نوعی اختلال بدشکلی بدن است که تقریبا به طور انحصاری در مردان روی می دهد.آن ها فکر می کنند که بدن خیلی کوچک است یا به قدر کافی لاغر یا عضلانی نیستند.افراد مبتلا به این اختلال ، بدنی دارند که واقعا طبیعی به نظر می رسد یا حتی خیلی عضلانی است.آن ها ممکن است راجع به قسمت های دیگر بدن، مانند پوست و مو نیز نگران باشند.اکثر این افراد( اما نه همه ی آن ها) رژِیم می گیرند، ورزش می کنند و یا بیش از حد وزنه برداری می کنند، که گاهی موجب صدمه ی جسمانی می شود.برخی آن ها، استروئید های آنابولیک-آندروژنیک که خطرناک هستند یا مواد دیگر مصرف می کنند تا بدن خود را بزرگتر و عضلانی تر کنند.

تاثیرات

اشتغال ذهنی بیش از حد به بدن و نگرانی هایی که به وجود می آورد، می تواند در عملکرد اجتماعی، شغلی یا زمینه های مهم دیگر اختلال ایجاد کند.

سطح بالای اضطراب در این افراد

اضطراب اجتماعی

اجتناب اجتماعی به طوری که ممکن است از خیلی فعالیت های اجتماعی دوری کنند.

خلق افسرده

عزت نفس و اعتماد به نفس پایین

ترک تحصیل

خانه نشین شدن در موارد حاد

 

علل اختلال بدشکلی بدن

ژنتیکی

اگر خویشاوندان درجه اول فرد، مبتلا به اختلال وسواس فکری – عملی باشند، احتمال ابتلای فرد به اختلال بدشکلی بدن وجود دارد.

محیطی

اگر فردی در کودکی مورد غفلت بالا قرار گرفته و یا مورد بهره کشی قرار گرفته باشد، احتمال این که در بزرگسالی به این اختلال مبتلا شود ، وجود دارد.

فرهنگی – اجتماعی

عوامل فرهنگی- اجتماعی از جمله وسائل ارتباط جمعی که ایده آل های لاغر و جوان را به تصویر می کشند در نرخ رو به رشد نارضایتی از تصویر بدنی، نقش دارند.

 

شکل گیری و روند

متوسط سن هنگام شروع این اختلال 16 تا 17 سالگی ، میانگین سن 15 سالگی و رایج ترین سن به هنگام شروع 12 تا 13 سالگی است.دو سوم افراد دارای این اختلال، شروع آن را قبل از 18 سالگی دارند.اختلال بدشکلی بدن در سالخوردگان نیز رخ می دهد اما اطلاعات کمی در مورد این گروه سنی وجود دارد.افرادی که شروع این اختلال را قبل از 18 سالگی دارند در مقایسه با افرادی که در بزرگسالی شروع این اختلال را دارند، بیشتر احتمال دارد که دست به خودکشی بزنند.

 

خطر خودکشی

میزان اندیشه پردازی خودکشی و اقدامات خودکشی در بزرگسالان و کودکان/نوجوانان مبتلا به اختلال بدشکلی بدن بالاست.به علاوه به نظر می رسد که خطر خودکشی در نوجوانان بالاتر هم باشد.افراد مبتلا به اختلال بدشکلی بدن عوامل خطر متعددی برای انجام رساندن خودکشی دارند که میزان بالای اندیشه پردازی خودکشی و میزان بالای اختلال افسردگی اساسی همزمان از آن جمله هستند.

 

 همزمانی اختلالات

اختلال افسردگی اساسی ، متداول ترین اختلال همزمان است، به طوری که شروع آن معمولا بعد از اختلال بدشکلی بدن است.اختلال اضطراب اجتماعی( فوبی اجتماعی) ، وسواس فکری- عملی و اختلالات مرتبط با مواد همزمان نیز شایع هستند.

درمان

دارو درمانی

شناخت درمانی

آموزش روانی

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید