علل و نشانه های پدوفیلی یا تمایل جنسی به کودکان

هرساله ، خبرهای گوناگونی از آزار و اذیت جنسی کودکان به گوش ما می رسد یا برخی افراد اظهار می کنند که در کودکی مورد آزار و اذیت جنسی از سوی بزرگسالان قرار گرفته اند.تکلیف این طرف ماجرا که بچه ها هستند تا حدودی مشخص است اما چرا برخی بزرگسالان اقدام به این عمل می کنند؟

تعریف

پدوفیلی یا میل جنسی به کودکان ، یک نابهنجاری روانی است و عبارت است از تمایل جنسی به کودکان معمولا 13 سال و جوان تر.

نشانه ها

  • فرد دارای اختلال، حداقل به مدت 6 ماه باید خیال پردازی های تحریک کننده ی جنسی مکرر،شدید ، تمایلات جنسی یا رفتار هایی که فعالیت جنسی با کودک یا کودکان نابالغ( عموما 13 ساله یا کمتر) را شامل می شوند، داشته باشد.
  • فرد باید حداقل 16 ساله یا 5 سال بزرگتر از کودکی باشد که راجع به او خیال پردازی می کند.
  • استفاده ی گسترده ی فرد از پورنوگرافی(هرزه نگاری) که کودکان نابالغ را نمایش می دهند.
  • برخی افراد پدوفیلی،به افشای خود یا استمنا در برابر کودکان می پردازند اما عده ای کودکان را وادار به شرکت در رابطه ی جنسی می کنند.

 

شیوع

شیوع اختلال بچه بازی در جمعیت معلوم نیست ، بالاترین شیوع ممکن است برای اختلال بچه بازی در مردان ، 3 تا 5 درصد باشد.شیوع اختلال بچه بازی در زنان خیلی مبهم تر است.

شکل گیری و روند

تشخیص دادن اختلال بچه بازی در سنی که اولین بار آشکار می شود ، مشکل ساز است چرا که در طول دوره ی رشد نوجوان ، جداکردن این تمایل از تمایل جنسی متناسب با سن همسالان یا از کنجکاوی جنسی ، دشوار است. اختلال بچه بازی ، به خودی خود اختلال دائمی است اما این اختلال عناصر دیگری را شامل می شود که ممکن است با گذشت زمان به وسیله ی درمان یا بدون آن تغییر کند.این عناصر شامل احساس گناه، شرم،ناکامی جنسی شدید، یا احساس انزوا و حتی اختلال روانی-اجتماعی می شود. بنابراین اختلال بچه بازی ممکن است با بالارفتن سن نوسان داشته باشد یعنی افزایش یا کاهش بیابد.

عوامل ایجاد کننده

خلق و خویی

به نظر می رسد که بین بچه بازی و ضد اجتماعی بودن تعامل وجود دارد، به طوری که مردان دارای هر دو صفات به احتمال بیشتری میل جنسی به کودکان نشان می دهند.بنابراین اختلال شخصیت ضداجتماعی را می توان عامل خطری برای اختلال بچه بازی در مردان مبتلا به نابهنجاری جنسی در نظر گرفت.

محیطی

مردان بزرگسال مبتلا به بچه بازی اغلب می گویند در کودکی ، مورد بهره کشی جنسی قرار گرفته اند.

ژنتیکی و فیزیولوژیکی

چون بچه بازی شرط لازم برای اختلال بچه بازی است، هر عاملی که احتمال بچه بازی را افزایش دهد، خطر اختلال بچه بازی را نیز افزایش می دهد.شواهدی وجود دارد مبنی بر این که اختلال عصبی – رشدی در رَحِم ، احتمال پرورش جهت گیری بچه بازی را افزایش می دهد.

اختلالاتی که ممکن است علائمی شبیه به اختلال بچه بازی داشته باشد:

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اختلالات مصرف الکل و مواد

اختلال وسواس فکری – عملی

اختلال پدوفیلی می تواند همزمان با اختلال هایی هم رخ دهد:

اختلال های

 مصرف مواد

 افسردگی

دوقطبی

اضطرابی

شخصیت ضد اجتماعی

نابهنجاری های جنسی دیگر.

درمان

درمان این افراد کار پرچالشی است چرا که ممکن است درمان را قبول نکنند و اگر هم قبول کنند ، ممکن است در مقابل هر تلاشی برای ایجاد تغییر در وجودشان مقاومت کنند.اما به هرحال یکی از راه های درمان ، روان درمانی است که شامل مشاوره های طولانی مدت می شود .دارو درمانی نیز در درمان این افراد برای مشکلاتی مثل کنترل ضعیف تکانه ها و اختلالات فکری به کار می رود.

درمان های رفتاری – شناختی نیز برای اصلاح الگوهای شناختی این افراد کاربرد دارد.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید